«

»

Anormal Adet Kanaması

Anormal Adet KanamasıAnormal Adet Kanaması Nedir?

Anormal adet kanaması, aşağıdaki kanamalardır:

Bir adet kanamasının başlangıcından diğer adet kanamasının başlangıcına kadar geçen sürenin 35 günden fazla veya 21 günden az olması anormaldir.

Anormal Adet Kanaması Nedenleri

Anormal Adet Kanaması Tanısı, Teşhisi

Anormal kanaması olan kadınların bir kadın doğum uzmanına başvurmaları gerekir. Doktora giderken adetlerinizi kaydettiğiniz takvimi yanınızda bulundurmanız faydalı olabilir. Doktorunuz tıbbi öykünüzü alır ve ayrıntılı bir kadın doğum muayenesi yapar. Bazı kan testlerinin yapılması gerekebilir.

Hamilelik ihtimali olan  kadınlara gebelik testi yapılır çünkü üreme çağındaki anormal kanamalar bazen hamilelikteki anormalliklere bağlıdır. Aşırı kanama varsa kansızlık olup olmadığına bakmak için hemogram yapılır. Tiroid hastalığını düşündüren şikayeti ve belirtileri olanlara tiroid testleri yapılır. Her kadının tıbbi durumuna bağlı olarak başka kan testleri istenebilir.

Anormal Adet Kanaması Teşhisi İçin Yapılan Diğer Testler

Muayene ve testlerin istenmesinden sonra rahmin şeklini, büyüklüğünü ve rahimde yapısal bir anormallik olup olmadığına bakmak için görüntüleme testleri veya biyopsi (parça alınması) önerilebilir.

Anormal Kanama İçin Sonohisterografi

Sonohisterografi

  • Ultrason, alttan (vajinal) veya karından yapılabilir.Vajinal ultrason rahim ve içinin detaylı değerlendirilmesine olanak tanır. Vajinal ultrason ile polipler, adenomyozis, myomlar, rahim anormallikleri ve rahim içi kalınlaşması teşhis edilebilir.
  • Sonohisterografi muayene odasında yapılır. Bu işlemde, rahim içine küçük bir kateter yerleştirilir. Rahmin içi sıvı ile hafifçe şişirilir ve ultrasonla gözlem yapılır. Bu şekilde rahmin içi daha iyi gözlenir ve polip veya myom saptanabilir.
  • MR  özellikle adenomyozis şüphesi olan hastalarda yararlıdır. Vajinal ultrason yapılamayan hastalarda rahim içinin değerlendirilmesi için de kullanılabilir.
  • Histeroskopi ile rahim boşluğunun içi doğrudan gözlenir. Bunun için rahim ağzından rahim boşluğunun içine ince, uzun bir teleskop yerleştirilir. Rahim iç zarında anormal bir bölge gözlenirse bu bölgeden parça alınabilir. Polip veya myom gözlenirse incelenmesi için çıkarılabilir.
  • Rahimden parça alınması (endometrial biyopsi), rahim iç zarında iyi huylu bir anormallik veya kanser olmadığından emin olmak için yapılır. Genellikle muayene odasında yapılabilen basit bir işlemdir.
  • Kürtaj: bazen, rahim iç zarı dokusunun daha ileri değerlendirilmesi için kürtaj önerilebilir. Kürtaj çoğu zaman histeroskopi ile aynı seansta yapılır. Kürtaj bazen, ilaç tedavisi ile düzelmeyen sürekli veya aşırı kanamayı durdurmak için de yapılabilir.

Anormal Adet Kanaması Tedavisi

Anormal adet kanaması tedavisi, kanamanın nedeni, yaşınız ve ileride çocuk isteyip istemediğinize göre değişir. Kanser veya önemli bir anormallik olmadığı görüldükten sonra öncelikle ilaç tedavisi düşünülür. Bazılarında ise ameliyat gerekir.

Anormal Adet Kanaması İçin İlaç Tedavisi

1) Hormon ilaçları

Hormon ilaçları hem adet düzensizliği olan hem de adetleri düzenli olup sadece fazla kanaması (aşırı adet görme) olan hastalarda kullanılabilirler. Hangi hormonun kullanılacağı yaşınıza ve hamile kalmak isteyip istememenize göre belirlenir. Doğum kontrol hapları korunmak da isteyen kadınlarda adetleri düzenlemeye yardımcı olur. Hormonlu spiral (Mirena) çok etkili bir anormal kanama tedavisidir. Kana geçen hormon miktarı çok az olduğu için yan etkileri azdır.

2) Hormon olmayan ilaçlar

Bu ilaçlar adet düzensizliğine karşı etkili değillerdir.

Fazla adet görme tedavisi için traneksamik asit kullanılabilir. Kanamanın fazla olduğu günlerde kullanılan bu ilaç adet kanamasını belirgin olarak azaltır.

Bazı ağrı kesici ilaçlar (Apranaks, Majezik gibi) kanama miktarını azaltmak için de kullanılabilirler. Aynı zamanda adet ağrısı için de yararlıdırlar.

Anormal Adet Kanaması İçin Ameliyatlar

Histeroskopi ile rahim iç boşluğundaki myom veya polip çıkarılabilir. Hastalar genellikle histeroskopiden sonra 24 saat içinde normal yaşamlarına dönebilirler. Histeroskopi sonrası ciddi komplikasyonlar nadirdir.

Rahim duvarındaki myomların laparoskopi veya açık ameliyatla alınması, ilaç tedavisine cevap vermeyen kadınlarda yapılır.

Endometrial ablasyon aşırı adet kanaması olup artık çocuk istemeyen kadınlar için bir çözüm olabilir. Genel anestezi altında yapılan bu işlemde, rahim içi zarı yakılarak yok edilir.

Rahmin alınması nadiren gerekli olur. Rahim alınması ameliyatı sadece, artık çocuk istemeyen, diğer ilaç ve/veya cerrahi tedavilerin işe yaramadığı hastalarda düşünülür.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2011/10/anormal-adet-kanamasi/