«

»

32 Haftadan Önce Erken Doğum

32 Haftadan Önce Erken Doğum Tehlikesi32 Haftadan Önce Erken Doğum Nedir?

Hamileliklerin çoğu 40 hafta sürer. Doğum 32 ile 37 hafta arasında olursa “erken doğum”, 32 haftadan önce gerçekleşirse “çok erken doğum” denir. Bebek ne kadar erken doğarsa yaşama şansı o kadar azalır. 32 haftadan önce erken doğum sonrası yaşayabilenlerin ise yaşam boyu sağlık problemi yaşama riskleri vardır.

32 Haftadan Önce Erken Doğum Yapan Anneler Nelerle Karşılaşır?

32 haftadan önce erken doğum yapma riskiniz varsa doktorunuz, bebeğinizin yaşama şansının ne olacağını size söyleyebilir. Erken doğan bebeklerin yaşama şansı birçok faktöre bağlıdır. Hastaneler arasında değişiklikler olabileceği için kendi hastanenizdeki aynı gebelik haftası, cinsiyet ve doğum kilosundaki bir bebeğin yaşama şansını bilmelisiniz. Ayrıca 32 haftadan önce erken doğmuş ve yaşama şansını bulabilmiş bebeklerin genellikle ciddi sağlık problemleri yaşadıklarının da farkında olmalısınız. Bebeklerin bedensel veya gelişimsel özürleri (sakatlıkları) olabilir ve özel tıbbi bakım gerekebilir.

Amerika’da 16 hastanede yapılan bir çalışmaya göre 23’ncü haftadan önce doğan bebeklerin yaşamaları pek olası değildir. Yirmi beşinci haftada doğan bebeklerin yaklaşık yarısı yaşar. Yaşama şansı 26’ncı haftada %76’ya yükselir. Ancak 18-22 ay sonra yaşayan çocukların çoğunda ciddi sağlık problemleri çıkmaktadır.

Bu bilgiler faydalı olsa da her durum kendine özgüdür. Yaşama oranları ve diğer sonuçlar hastaneden hastaneye değişir. Kendi durumunuzu daima doktorunuzla konuşun.

32 Haftadan Önce Erken Doğum Sonrası Bebeklerdeki Sağlık Problemleri

Bebek ne kadar erken doğarsa o kadar fazla sağlık problemi çıkar. Bu problemler bazen geçici bir süre için bulunabileceği gibi uzun süreli ve hatta kalıcı özür şeklinde bile olabilir:

 • Bebeğin akciğerlerinin yeterince gelişmemesi (olgunlaşmaması)
 • Beyin kanaması
 • Enfeksiyon
 • Sindirim sistemi problemleri
 • Vücut ısısını kontrol etme problemleri
 • İletişim ve ses çıkarma problemleri
 • Görme ve duyma problemleri
 • Serebral palsi (spastik) ve diğer nörolojik problemler
 • Gelişme geriliği

Öğrenme güçlüğü gibi bazı problemler bebek büyüyene kadar anlaşılamayabilir.

Bebeğin cinsiyeti ve doğum kilosuna göre yaşama şansı ve sağlık problemleri riski

Doktorlar tedavi kararlarını verirken şunlara dikkat ederler:

 • Doğum ağırlığı 501 ile 750 gram arasında olan bebeklerin %55 yaşama şansı vardır. Yaşayanların %65’inde ciddi sağlık problemleri görülür.
 • Doğum ağırlığı 751 ile 1000 gram arasında olan bebeklerin %88 yaşama şansı vardır. Yaşayanların %43’ünde ciddi sağlık problemleri görülür.
 • Doğum ağırlığı 1001 ile 1250 gram arasında olan bebeklerin %94 yaşama şansı vardır. Yaşayanların %22’sinde ciddi sağlık problemleri görülür.
 • Doğum ağırlığı 1251 ile 1500 gram arasında olan bebeklerin %96 yaşama şansı vardır. Yaşayanların %11’inde ciddi sağlık problemleri görülür.
 • Gebeliğin 25’inci haftasında doğan ve yaklaşık 700 gram ağırlığı olan kızların aynı kilo ve haftada doğan erkeklere göre yaşama şansları daha fazladır.
 • İkizlerin aynı kilo ve haftadaki tekiz bebeklere göre yaşama şansı daha düşüktür.

32 Haftadan Önce Erken Doğum Tehlikesi Tedavisi

Erken doğum tehlikesi bulunan kadınlara bazen bebeğin akciğerlerinin olgunlaşmasına (kortizonlu ilaç) veya doğumu geciktirmeye (tokolitik veya progesteron) yardımcı olması için ilaçlar verilebilir.

Hamileliğiniz 24 ile 34 hafta arasında ve doktorunuz bir hafta içinde doğum yapacağınızdan şüpheleniyorsa size kortizonlu bir iğne yapılır. Bu ilaç bebeğinizin akciğer ve bazı başka organlarının gelişmesini hızlandırır. Annelerine akciğer olgulaştırıcı ilaç yapılan bebeklerin solunum sıkıntısı ve beyin kanaması riskleri çok daha düşüktür. Son çalışmalar bu ilacın 37 haftadan küçük bebeklerde faydalı olduğunu gösterdiği için artık ilacın kullanma sınırını 37 haftaya çıkardık.

Erken doğum belirtileri olanlarda erken doğumun tedavisi için rahim kasılmalarını giderici ilaçlar da verilir. Bu ilaçlar rahim kasılmalarını azaltır veya durdurur ve doğumu 2-7 gün arasında geciktirebilirler. Kortizonlu iğne bebeğin akciğerlerini olgunlaştırana kadar veya erken doğan bebeklere özel bakım verebilen bir hastaneye gidilene kadar zaman kazandırırlar. Bunlardan başka yararlarının olup olmadığı tam belli değildir.

Önceden erken doğum yapmışsanız (37 haftadan önce) erken doğumun önlenmesi için hamileliğinizde uzun bir süre progesteron ilacı kullanmanız istenebilir. Progesteron gebeliği uzatmaya yardımcı olabilir. Progesteron genellikle tekiz bebeği olan kadınlara verilir.

Hangi Durumlarda Erken Doğum Daha İyidir?

Bazen erken doğumun anne veya bebeğin sağlığı açısından daha güvenli olduğu durumlar vardır.  Doktorunuz bebeğin veya annenin güvenliği için doğumun gerçekleştirilmesine karar verebilir.

Doktorlar genellikle erken doğumu durdurmaya çalışırlar. Ancak bazen işler ters gider ve erken doğum daha güvenli bir seçenek olabilir. Eğer anne veya bebeğin güvenliği için bebeğin doğurtulmasına karar verilirse buna endikasyonlu erken doğum denir.

Endikasyonlu erken doğum aşağıdaki sebeplerle gerekli olabilir:

 • Preeklampsi – Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen bu tehlikeli durum annenin böbreklerine, karaciğerine, beynine, kalbine ve gözlerine hasar verebilir. Plasentayı da etkileyebilir ve bebeğe giden kanın azalmasına yola açabilir.
 • Suyun gelmesi – Amniyon sıvısını içinde tutan zarlar doğum başlamadan yırtılabilir.
 • Koryoamniyonit gibi bir enfeksiyon
 • Kanama, plasentada bir problem olduğunun gösterir
 • Bebeğin büyümesinde yavaşlama – eğer şiddetli ise bebeğin anne karnında ölmesini önlemek için erken doğum denenebilir.
 • Bebekte bir problem olabileceğini gösteren diğer bulgular

32 Haftadan Önce Erken Doğum İçin Önemli Seçimler

Doğumun nerede gerçekleştiği 32 haftadan önce erken doğum sonrası bebeğin yaşama şansını artırabilir. Doğum sonrası bebeğin solunumuna yardımcı olmak için hızla tedaviye başlanması gerekebilir.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi

32 haftadan önce erken doğum sonrası bebeklerin yüksek düzey yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan bir hastanede daha fazla yaşama şansları olur. Yüksek düzey yenidoğan yoğun bakım üniteleri ciddi sağlık problemleri olan bebeklere özel bakım sağlarlar. Bu ünitelerin donanımları daha iyidir ve 32 haftadan önce erken doğum sonrası bebeklerin bakımı konusunda ileri düzeyde eğitim almış ve tecrübeli doktor ve hemşireleri vardır. Siz ve bebek genellikle takım olarak çalışan sağlık personelleri tarafından tedavi edilirsiniz. Takımda bir yenidoğan uzmanı bulunabilir.

32 haftadan önce erken doğum tehlikesi varsa doğum için böyle bir hastaneye gönderilebilirsiniz. 32 haftadan önce erken doğum sonrası bebeğin taşınmasındansa böyle bir hastanede dünyaya gelmesi daha iyidir.

Bebeğin nefes almasına yardımcı olma

32 haftadan önce erken doğum sonrası bebeğin solunumuna yardım etmek için hızla harekete geçilmesi gerekebilir. Bebeğin akciğerleri 32 haftadan önce henüz yeterince olgunlaşmış değildir ve iyi çalışamaz. Bebek nefes almıyorsa doktor onu uyarmaya çalışır ve bebeğin solunum cihazına bağlanması gerekebilir. Yirmi üç gebelik haftasından önce ve/veya 400 gramdan küçük doğan bebeklerin yaşamaları  bu önlemler alınsa bile mümkün değildir.

32 haftadan önce doğum sonrası sürfaktan tedavisi

Yaşayabilen fakat solunum problemleri riski olan bebeklere sürfaktan tedavisi verilebilir. Sürfaktan, akciğerlerdeki hava keseciklerinin şişkin kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Akciğerler 23 haftalık gebelik civarında sürfaktan üretmeye başlarlar. Sürfaktan eksikliği erken doğan bebeklerdeki solunum sıkıntısının ana nedenidir.

Sürfaktan tedavisine gerek duyan bebekler sıklıkla çok hastadırlar ve çok özel bakım gerekleri vardır. Bu nedenle sürfaktan tedavisi yalnızca personelinin bu tedaviyi vermek ve çok küçük bebeklerin bakımı için özel eğitim almış olduğu hastanelerde yapılabilir.

32 Haftadan Önce Erken Doğumda Önemli Kararlar Vermek Zorunda Kalabilirsiniz

32 haftadan önce erken doğum yapma tehlikesi varsa doktorunuz bebeğin gebelik haftası ile kilosunu tahmin etmeye çalışır. Bebeğin doğumundan önce verilmiş olan tedavi kararları bebek doğduktan sonra değişebilir. Tedavi bebeğin doğumdaki durumuna bağlıdır. Bebek doğduktan sonra yenidoğan uzmanı nelerin olabileceğini daha iyi söyleyebilir. Tedavi kararları bebeğin tedaviye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak da değişebilir.

Eğer bebeğiniz tedaviye cevap vermiyorsa çok küçük bir yaşama şansı vardır. Doktorlarınınız siz ve ailenizle seçenekleriniz hakkında konuşurlar. Bebeğin solunum cihazına bağlanmadan yaşaması mümkün olmayabilir. Siz ve bebeğiniz için zor bir zamandır fakat bebeğinizin solunum cihazından ayrılması kararını vermek zorunda kalabilirsiniz. Doktorlarınız bebeğiniz için en iyinin ne olduğuna karar vermenize yardımcı olabilirler.

32 Haftadan Önce Erken Doğum Sonrası Bebeğin Bakımı

Bebeğiniz erken doğumun zorluklarını aşacak kadar sağlıklı ise de hala özel bir bakım ihtiyacı vardır. Erken doğan bebeklerin doğumdan çocukluğa kadarki bakımları üzerine uzmanlaşmış çocuk doktorları vardır. Bazı klinikler erken doğan bebeklerin takipleri üzerine odaklanmışlardır. Mutlaka sevdiğiniz ve güvendiğiniz bir doktor bulun. Doktor bebeğinizin nasıl büyüdüğünü yakından izler ve çocukluk sırasında herhangi bir problemin çıkıp çıkmadığını kontrol eder.

Erken doğan bebeklerin bakımı hakkında ana-baba için yazılmış bilgiler de bulabilirsiniz. Olabildiğince bilgi sahibi olmak iyi bir fikirdir çünkü böylece bebeğinize en iyi şekilde bakabilirsiniz. Çocuğunuz okul çağına yaklaştıkça herhangi bir öğrenme problemi için özel bir okul veya öğretmen bulmanız gerekebilir.

Son Olarak…

Birçok nedenle bazı bebekler beklenen doğum tarihinden çok önce doğarlar. Bebek ne kadar erken doğarsa o kadar çok zorlukla karşılaşır. 32 haftadan önce erken doğum yaparsanız doktorunuz nelerle karşılaşabileceğinizi size anlatabilir. Bu bilgiler ışığında doktorunuz siz ve bebeğiniz için en iyi tedaviye karar vermenize yardımcı olacaktır. Sonuç ne olursa olsun mutlaka güvendiğiniz birisi veya eğitimli bir profesyonelle duygularınız hakkında konuşun.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2011/11/32-haftadan-once-erken-dogum/