«

»

Aşılama Nedir?

Aşılama (IUI)Aşılama nedir başlıklı bu yazımda aşılama hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Aşılama Nedir?

Aşılama yumurtlama öncesinde rahmin içine erkeğin spermlerinin verilmesidir.

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Aşılama hamilelik ihtimalini artırmak için yapılır. Hamilelik ihtimalinin azalmış olduğu durumlar şunlardır:

 • endometriozis
 • tüplerdeki hafif yapışıklıklar
 • hafif sperm bozuklukları
 • açıklanamayan kısırlık (testlerde bir sorun çıkmaması)

Yumurtlama sorunu nedeniyle yumurtlama tedavisi gören kadınlarda da aşılama yapılabilir çünkü aşılama yumurtlama tedavisinin başarı şansını artırmaktadır.

Aşılama Öncesi Hazırlık, Yapılması Gerekenler

Aşılama yaptırmaya karar vermek için hamile kalamamanın nedenini ve erkeğin sperminin aşılama için uygun olup olmadığını saptamak önemlidir. Hekim her iki eşten ayrıntılı bir tıbbi hikaye alacak ve her ikisini de tam bir fizik muayeneye tabi tutacaktır.

Sperm tahlili  için erkekten birden fazla örnek vermesi istenebilir. Sperm şekillerine “Kruger’in sıkı kriterleri”ne göre bakılmış olması çok önemlidir. Kruger yöntemine göre sperm şekilleri kötü olan hastalarda spermlerin sayı ve hareketleri normal olsa bile aşılamanın başarı şansı düşüktür.

Kadın, muayene edilir, vajinal (hazneden) ultrason ile rahim ve yumurtalıkları incelenir. Başarıyı etkileyebileceği için çeşitli hormon tahlilleri de istenebilir. Hekim ayrıca tüplerin tıkalı olup olmadığını kontrol etmek için aşılamadan önce HSG (rahim filmi), histeroskopi (rahim ağzından teleskopla rahmin içine girilip incelenmesi), veya laparoskopi (göbekten teleskopla karnın içine girilip rahmin, tüplerin ve yumurtalıkların incelenmesi) önerebilir.

Aşılama (IUI) Nasıl Yapılır? Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama işlemi nispeten basittir ve sadece birkaç dakika sürer. Kadın muayene masasında yatarken vajinaya muayene aleti yerleştirilir. Özel olarak hazırlanmış sperm doğrudan rahim boşluğuna, tüplerin girişinin hemen yakınına bırakılır. Aşılama ile daha fazla sayıda sperm rahim boşluğuna ve sonuçta tüplere ulaşabilir. Döllenme tüpte gerçekleştiği için yumurta ile karşılaşan sperm sayısı, dolayısıyla da döllenme şansı artar.

Aşılamadan önce yumurtlama ilaçları kullanılırsa başarı şansı daha da artar. Çünkü yumurtlama ilaçlarıyla hem yumurtaların sayısı artırılır hem de kaliteleri.

Aşılama İçin Sperm Hazırlama

Aşılama öncesinde meninin işlemden geçirilerek aşılamaya hazırlanması gereklidir. Bunun iki yararı vardır. İlk olarak, spermler meni sıvısından ayrıldığı için meni sıvısında bulunan ve şiddetli rahim kasılmaları veya diğer yan etkilere sebep olan maddeler uzaklaştırılmış olur. İkinci faydası ise iltihap hücreleri, artıklar, kötü şekilli ve zayıf hareketli veya ölü spermlerin uzaklaştırılmasıdır. Sonuçta elimizde düzgün şekilli ve hızlı ileri hareketli, yumurtayı dölleme şansı yüksek, kaliteli spermler kalır.

Çeşitli sperm hazırlama yöntemleri mevcuttur. En sık kullanılanlar “yüzdürme” ve “yoğunluk gradienti” yöntemleridir. Yüzdürme yöntemi sperm sorunu olmayanlar için uygundur. Yoğunluk gradienti yöntemi, sperm sorunu olan hastalarda da uygulanabilir.

Aşılamanın nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Aşılama Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Aşılamadan sonra on beş dakika istirahat önerilir. Daha sonra eve dönmek üzere yola çıkılabilir.
 • Gebelik testi sonucuna kadar spor, ağır iş, ağır yük kaldırma gibi aktivitelerde bulunulmaması istenir. Bu süre içinde devamlı yatakta yatmak gereksizdir. Yemek, bulaşık gibi hafif işler yapılabilir, duş alınabilir. Araba ve uçak gibi taşıtlara binilebilir.
 • Aşılama sonrası bir iki gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı, hazneden az miktarda kanama olabilir.
 • Aşılama sonrası cinsel ilişkide bulunmanın sakıncası yoktur. Bu gebelik şansını ne azaltır ne de artırır.
 • Nefes almakta zorluk, karında aşırı şişlik veya bulantı-kusma şikayetleriniz olursa veya gebelik testinden önce hazneden kanama olursa doktorunuza telefonla haber vermelisiniz.
 • Aşılamadan 14 gün sonra kanda gebelik testi ( beta-hCG ) yapılır.
 • Gebelik testinden önce hazneden kanama başlasa dahi günü geldiğinde kanda gebelik testi yaptırılmalıdır. Çünkü bu kanama düşük tehdidi yada dış gebeliğe de bağlı olabilir.

Aşılama Sonrası Hamilelik Şansı

Aşılamanın başarı oranı bir çok faktöre bağlıdır. Hepsinden önce, gebe kalamamanın neden(ler)i önemlidir.

Sperm sorunu olmayanlardaki başarı şansı, sperm sorunu olanlardan daha yüksektir.

Kadın 35 yaşından büyükse, endometriozis veya  tüplerde hasar varsa başarı oranını daha düşüktür. Önceden hamilelik yaşanması başarı oranını artırır.

Aşılamanın başarı oranı her deneme için yüzde 20 kadar yüksek olabilir (ehil ellerde). Bu, doğurgan çiftlerin herhangi bir ayda hamile kalma şansıyla yaklaşık eşit bir orandır. Aşılama başarısı ilk üç denemede yaklaşık aynı oranda seyreder ve aşılama ile elde edilen gebeliklerin %80′i ilk üç denemede gerçekleşir. Bunun için 3-4 deneme sonrası gebelik elde edilmezse tüp bebek tedavisine başlamakta fayda vardır. Eğer uygun şartlarda yapılırsa, aşılamanın üç denemedeki toplam başarı oranı bir tüp bebek denemesindeki başarı oranına eşittir, tabii daha ucuza.

Aşılama ile Hamile Kalanlarda Sakatlık Riski Artar Mı?

Aşılamayla olanlar da dahil olmak üzere, doğan tüm çocuklarda yaklaşık yüzde 2 ile 4 arasında özürlü olma şansı vardır. Sperm hazırlama ve aşılama işlemi bu riski artırmaz da azaltmaz da.

Antalya’da aşılama tedavisi hakkında bilgi için tıklayınız.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2011/11/asilama-nedir/

8 yorum

 1. handan handan diyor ki:

  mrb asılama yaptırdım bır hafta oldu sıddetlı bel ağrım var normal mi birde adet olacak gibi agrım var sonuc ne olabılır alakası var mıdır

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kişisel durumunuzu bilmediğim için bunun ciddi bir şey olup olmadığını bilmiyorum. Doktorunuzu bilgilendirirseniz iyi olur.

 2. murat diyor ki:

  hocam mrb yapılan testler ve ilaç kullanımı sonrasında istenilen sonuclar alınamadı ve eşime doktorumuz aşılama olmasısını söyledi ignenin 3. günündeyiz 2 toz 1 su vuruluyo ve haftaya perşembe benden sperm alınacak tahminim ptesi yükleme yapılacak sorum ben yaklasık 4 gündür diş cektirdigim için antibiyoik ve agrı kesici kullanıyorum sperm kalitesine bi etkisi olurmu evet se hemen bırakırım teşekkür ederim.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Tedavi sırasında ilaç kullanımına karar verirken “yarar-risk dengesi” gözetilir. Bunun için de ilaçların bilinmesi ve diş sorunu için ilaç kullanılmaması halinde muhtemel risklerin neler olduğu önemlidir. Bazen doktorunuz ile diş hekiminin de görüşmesi gerekebilir. Doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

 3. seher diyor ki:

  mrb benım 1 yıl önce karın içi yaygın yapışıklığı nedeniyle op oldum esımın sper sayısı normal benım yumurtlamam normal sadece gonal-f le 7 ye kadar yumurtlamam oldu 5 yıllık evlıyım yasım 22 hergıttıgım doktor normal sınız bı sıkıntı yok fakat siz belli tedavilerden gecmısınız bırsuru yumurtlama tedavısı gormusunuz surecı hızlandırmak ıstıyorsanız tup bebek yaptırın dıyolar 3*4 gun önce ılk kez aşılama yaptırdık esımın doktoru cok ısrar ettı.gerek yok sıze tup bebeğe dedı ılk yaptırdığım gun ve sonrası hıc sıkıntım olmadı fakat 2 gundur acayıp kasık ağrım var sızce tuttumu hamılemıyımdır oyuzden mı ağrılarım sankı adet olucakmısım gıbı oturunca daha fazla ama 2 gundur gecmıyor lütfen benı aydınlatın

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Eğer aşılama için uygun bir adaysanız 3-4 kez aşılama yaptırabilirsiniz. Bu sizin ve doktorunuzun birlikte vereceğiniz bir karar. Ağrılarınız yumurtalıkların uyarılması nedeniyle olabilir. Hemen aşılama yapan kadın doğum uzmanını aramanızı öneririm.

 4. Serife demir diyor ki:

  Selam size bir sorum var . Bıze önümüzdeki ay asılma yapılacak . Ama benım ve esimin ilk evliliğinizden cocuklarımız var . Ve anlam getiremiyoruz nıye asılmama yapılacak . Beyımın spermi benim rahîmde ilerlemiyormus , normalde sperm sayısında bir zorun yok . Cevap yazarsanız seviniriz

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Her ikinizin de önceden çocuklarınızın olması sonradan sorun yaşamayacağınızın garantisi değildir. Zaten çocuk sahibi olmakta zorlandığınız için doktora başvurmuş olmalısınız.
   Aşılamanın sık yapıldığı durumlardan biri “açıklanamayan infertilite”dir. Yani erkek ve kadında yapılan tetkiklerde bir sorun bulamadığımızda da aşılama önerilebilir. Aşılama ayrıca hafif sperm sorunlarında, endometriozis ve benzeri hamile kalma şansını azaltan diğer durumlarda da önerilebilir. Aşılamanın amacı hamile kalma şansını artırmaktır. Sizin durumunuza özel cevapları en iyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.