«

»

Vajinal Mantar Nasıl Önlenir?

Vajinal Mantar (Candidiasis)Vajinal Mantar Nedir? Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar, vajina ve vulvanın (cinsel organlarının dış kısmı) tahriş olup şişmesine neden olan bir mantar enfeksiyonudur.

Vajinal mantar şu isimlerle de anılır:

 • kandida
 • vulvovajinal kandidiazis
 • vajinal pamukçuk

Vajinal mantara, en sık kandida albikans tipi mantar neden olur. Kandida türü mantarlar vajinada doğal olarak bulunurlar ve genellikle zararsızdırlar. Bununla birlikte vajinadaki ortam değiştiği zaman kandida albikans şikayet verebilir.

Vajinadaki değişikliklerin mantarı nasıl tetiklediği tam olarak bilinmemektedir ancak hormon (kimyasal) dengesizliği neden olabilir. Çoğu vakada hormon değişikliklerinin nedeni bilinmez. Bununla birlikte bazı olası risk faktörleri belirlenmiştir, örneğin antibiyotik kullanımı gibi. 

Vajinal Mantar Ne Kadar Sık Görülür?

Kadınların %75’i yaşamlarının bir noktasında mantar olurlar ve bunların da yarısından fazlası birden fazla mantar enfeksiyonu geçirir. Mantar en sık yirmi ve otuzlarındaki kadınlar ile hamileleri etkiler.

Mantar henüz adetleri başlamamış kızlarda ve menopozdaki kadınlarda daha seyrek görülür.

Neden bazı kadınların mantara daha kolay yakalandığı bilinmemektedir ancak kontrol altında olmayan diyabet (şeker hastalığı) ve bağışıklık sistemi ciddi hasar görmüş kadınların riskleri daha yüksektir. 

Vajinal Mantar Hastalığı Nasıl Seyreder?

Vajinal mantar ağızdan alınan haplar veya vajinaya yerleştirilen fitillerle tedavi edilebilir. Her iki yöntem de vakaların yaklaşık %80’ini etkili olarak tedavi eder.

Kadınların %5’i tekrarlayan ataklar (yılda 4 veya daha fazla atak) yaşar ve %1’inde sürekli mantar vardır. Mantar ilaçlarının 6 ay boyunca kullanıldığı idame tedavisi bu hastalarda mantarın tekrarlamasını önleyebilir. 

Vajinal Candidiasis

Vajinal Mantardaki Kesilmiş Süt Şeklindeki Akıntı

Vajinal Mantar Belirtileri

Vajinal mantar belirtilerini vulvanızda fark edersiniz. Vulva şu kısımlardan oluşur:

 • vajinanın dış kısmı,
 • klitoris, ve
 • vajina girişini çevreleyen iki çift dudak (iç ve dış dudaklar olarak bilinirler).

Vajinal mantar belirtileri şunlardır:

 • vulvada kaşıntı,
 • vulvada acı ve tahriş,
 • cinsel ilişki sırasında acı veya yanma (yüzeyel disparöni),
 • idrar yaparken acı veya yanma, ve
 • vajinal akıntı ( bu her zaman olmayabilir). Akıntı genellikle kokusuzdur ve ince, su gibi bir sıvı olabileceği gibi kesilmiş süt kıvamında da olabilir. 

Vulva ve vajinada yangı

Yukarıdaki bulgulara ilave olarak vulva ve vajinanızda yangınız da olabilir. Bu yangının bulguları şunlardır:

 • kızarıklık – vulva ve vajinada,
 • vajinada çatlaklar – şiddetli vakalarda,
 • ödem (sıvı toplanması – bu da ciddi vakalarda, ve
 • çevre alanlardaki lezyonlar – bu nadir görülür ancak başka bir mantar enfeksiyonunu veya herpes simpleks virüsünün (genital uçuğa neden olan virüs) bulunduğunu gösterebilir. 

Vajinal mantarın tipleri

Vajinal Mantar iki şekilde olabilir:

 • komplikasyonsuz
 • komplikasyonlu 
1. Komplikasyonsuz vajinal mantar

İlk defa vajinal mantar oluyorsanız veya son bir yılda dört defadan daha az mantar olmuşsanız buna komplikasyonsuz vajinal mantar denir.

Ayrıca belirtileriniz hafif veya en fazla orta şiddette olmalı ve mantarın nedeni de candida albicans olmalıdır. 

2. Komplikasyonlu vajinal mantar

Yılda en az dört defa vajinal mantar olduğunuzda veya şiddetli vulvovajinal yangı belirtilerinin varlığında komplikasyonlu vajinal mantarınız vardır. Ayrıca şu durumlarda da vajinal mantarınız komplikasyonludur:

 • hamile iseniz,
 • kontrol altında olmayan diyabetiniz (şeker hastalığı) varsa,
 • bağışıklık sisteminizde zayıflık varsa, veya
 • mantarın nedeni Candida albicans değilse. 

Vajinal Mantar Nedenleri

Vajinal mantar vajinada doğal olarak bulunan bir mantar nedeniyle oluşur. Candida albicans denilen bir mantar türü vajinal mantarın en sık sebebidir. Bazen birkaç başka tür Candida mantarı da sorumlu olabilir. 

Candida mantarları

Vajinal mantara neden olan ana Candida türleri:

 • Candida albicans – vakaların %80-92’sinden sorumludurlar, ve
 • Candida glabrata – vakalarının yaklaşık %5’inden sorumludurlar.

Vajinal mantar vakalarının geri kalanı şu türler nedeniyle olabilir:

 • Candida tropicalis,
 • Candida parapsilosis,
 • Candida krusei,
 • Candida kefyr,
 • Candida guilliermondii, or
 • Saccharomyces cerevisiae.

Hiçbir şikayeti olmayan kadınların bile %20-50’sinde Candida türleri bulunur. Bundan dolayı mantar şikayetlerinin ortaya çıkması için vajinada başka birtakım değişikliklerin olması gerekir.

Bazı faktörlerin mantarı tetiklediği bilinmekte, bazılarının da tetiklediğinden şüphelenilmektedir. Kabul edilmiş ve muhtemel risk faktörleri aşağıda açıklanmıştır.

Kabul edilmiş risk faktörleri

Aşağıdaki faktörlerin vajinal mantar riskini artırdıkları bilinmektedir.

1. Antibiyotikler

Antibiyotik kullanan kadınların %30’unda vajinal mantar görülür.

Her tür antibiyotik mantar riskini artırır ancak Candidanın zaten vajinada bulunması gerekir. 

2. Gebelik

Hamilelikte öströjen hormonu seviyelerinizdeki değişiklikler nedeniyle mantar olma ihtimaliniz artar. Gebelik sırasında Candida mantarı daha sık görülür ve tekrarlama ihtimali de daha fazladır. 

3. Diyabet (kontrol altında olmayan)

Diyabet kan şekerinin yüksek seyrettiği kronik bir hastalıktır. Hastalık genellikle diyet veya ilaçlarla kontrol altında tutulur. Kontrol altında olmayan diyabetiniz varsa mantar olma ihtimaliniz daha fazladır. 

4. Bağışıklık sistemi zayıflığı

Kemoterapi gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir tedavi görüyorsanız vajinal mantar olma riskiniz artmıştır. Bunun nedeni, bağışıklık sisteminizin Candidanın yayılmasını etkin olarak engelleyememesidir. 

Muhtemel risk faktörleri

Aşağıdaki faktörler vajinal mantarı tetikleyebilirler fakat şu anda emin olmak için yeterli delillerimiz yoktur.

1. Doğum kontrol yöntemleri vajinal mantar yapar mı?

Özellikle doğum kontrol hapları olmak üzere doğum kontrol yöntemlerinin mantar riskini artırdığı düşünülmektedir. Ancak bu alanda yapılmış çalışmalar kesinleşmiş değildir.

2. Cinsel ilişki vajinal mantar yapar mı?

Vajinal mantar cinsel olarak aktif yaşlarda daha sık görülür ancak cinsel ilişkinin mantarla bağlantılı olduğunu gösteren deliller zayıftır.

Cinsel ilişki gibi vajinanın yüzeyinde küçük çiziklere neden olabilecek aktiviteler mantar olma riskinizi artırabilir. Ayrıca oral seks yapan kadınların vajinal mantar olma riskinin daha fazla olduğunu gösteren bazı deliller de vardır.

Eğer bir şikayeti yoksa vajinal mantarlı bir kadının eşini tedavi etmenin hiçbir yararı yoktur. Ancak eşinizde mantar belirtileri çıkarsa onun da tedavi edilmesi gerekir.

3. Sıkı oturan giysiler vajinal mantar yapar mı?

Tayt gibi sıkı giysiler veya günlük ped kullanımı vajinal mantar olma riskinizi artırabilir. Ancak bunu destekleyen deliller hala kesinleşmiş değildir.

4. Kötü hijyen vajinal mantar yapar mı?

Kadın petlerinin vajinal mantar için bir risk faktörü olduğunu gösteren çok az delil vardır. Ayrıca tampon kullanımı veya vajinal duş yapmanın mantar için risk faktörleri olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Mantar Teşhisi

Herhangi bir vajinal mantar belirtiniz varsa doktorunuza gitmelisiniz. Doktorunuz size şu soruları soracaktır:

 • şikayetleriniz,
 • eskiden mantar olup olmadığınız,
 • önceden mantar için herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınız, ve
 • vajinal mantar için herhangi bir risk faktörünüz olup olmadığı – örneğin başka bir nedenle antibiyotik kullanıp kullanmadığınız.

Vajinal mantar teşhisi genellikle vulvada kaşıntı ve kalın, kremsi, kokusuz akıntı gibi belirtilerin varlığı temel alınarak konur. Bazı vakalarda teşhisi doğrulamak için testler gerekebilir. 

Vajinal mantar testleri

Doktorunuz şu durumlarda bazı testlerin yapılmasına karar verebilir:

 • önerilmiş olan tedavi şikayetlerinizi gidermekte başarısız olmuşsa,
 • vajinal mantar tekrarlamaya devam ederse,
 • şikayetleriniz cidden şiddetli ise, veya
 • cinsel yolla bulaşan bir hastalığınızın olma ihtimali varsa.

Test için genellikle bir çubukla vajinal akıntı örneği alınır. Örnek sonra laboratuarda incelenir.

Örnek şikayetlerinize neden olan mantarın tipinin belirlenmesine yardımcı olduğu gibi şikayetlerinizin trikomoniazis (trikomonas vajinalis adlı mikrobun neden olduğu bir enfeksiyon) gibi başka bir sebebi olup olmadığının da saptanmasını sağlar.

1. pH testi

Mantar tedavisi işe yaramaz veya tekrarlarsa vajinanızın pH’sı (asit/baz dengesi) ölçülebilir. Bunu yapmak için vajinanızın içinden bir çubukla örnek alınıp özel bir kağıdın üzerine sürülür. pH düzeyine bağlı olarak kağıt renk değiştirir.

pH düzeyinin 4-4.5 arasında olması normal kabul edilir fakat 4.5 üzeri bir pH düzeyi sık görülen başka bir enfeksiyon olan bakteriyel vajinozis göstergesi olabilir.

2. Kan testi

Doktorunuz teşhis edilmemiş diyabetten (şeker hastalığı) şüphelenirse kan şekerini ölçtürmenizi isteyebilir. Diyabet kan şekerinizin yüksek olduğu bir hastalıktır ve çok su içme ile sık idrara gitme gibi başka şikayetlere de neden olabilir.

3. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Vajinal mantar cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir. Partnerinizin de belirtileri olmadıkça test veya tedavi edilmesine gerek yoktur. Ancak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda endişeleriniz varsa testler konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Vajinal Mantar Tedavisi

Şikayetleriniz hafifse doktorunuz 1-3 gün süren bir tedavi önerebilir. Şiddetli ise daha uzun bir tedavi görmeniz gerekebilir.

Vajinal mantar tedavisi ağızdan hap şeklinde veya vajinadan fitil olarak yapılabilir. Hap ve fitilin her ikisi de % 80’lik başarılı tedavi oranları ile eşit derecede etkilidirler.

Doktorunuz vulvadaki (cinsel organın dış kısmı) kaşınan kısımlara sürülmek üzere kremler de verebilir. Tedaviye rağmen şikayetlerinizin düzelmediği her durumda doktorunuza tekrar gitmelisiniz.

Hapla vajinal mantar tedavisi

Ağızdan hapla vajinal mantar tedavisi genellikle yaşı 12-16 arasındaki kızlara verilir. Bu tedavi hamile veya emziren kadınlar için uygun değildir. En sık kullanılan haplar fluconazole ve ıtraconazoldur.

Ağızdan hap tedavileri şu yan etkilere neden olabilir.

 • bulantı,
 • kusma,
 • başağrısı,
 • ishal,
 • şişkinlik,
 • kabızlık,
 • gaz, ve
 • mide ağrısı. 

Vajinal fitiller ile vajinal mantar tedavisi

Vajinal mantar için sıkça reçete edilen vajinal fitiller:

 • clotrimazole,
 • econazole, ve
 • miconazole.

Vajinal fitiller mantar hapları kadar fazla yan etki yapmazlar, ancak:

 • kullanımı zor olabilir,
 • hafif yanma hissi, biraz kızarıklık veya kaşıntıya neden olabilirler, ve
 • lateks kondom ve diyaframlara hasar verebilirler. Dolayısıyla fitil kullanırken bunlardan başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. 

Hamile ve emziren kadınlarda vajinal mantar tedavisi

Bebeğinizi etkileyebileceği için size hap reçetesi verilmez. Bunun yerine vajinadan kullanacağınız fitiller verilir.

Hamile iseniz fitili yerleştirirken dikkatli olmalısınız çünkü rahim ağzına zarar verme riskiniz vardır. Riski azaltmak için fitili aplikatörden ziyade elle yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Vulvada (dış kısımda) şikayetleriniz varsa sürmeniz için bir krem yazılabilir. 

Vajinal mantar için ilave önlemler

Eğer şikayetleriniz 7-14 gün içinde düzelmezse tekrar doktorunuza başvurmalısınız. Kullandığınız ilaçlara ilave olarak kendi başınıza deneyebileceğiniz yöntemler de vardır:

 • vajinal bölgeyi su ile yıkamak – parfümlü sabun, duş jeli, vajinal deodoran ve vajinal duşların kullanımından kaçının,
 • kondom, sperm öldürücü krem ve kayganlaştırıcı kullanmayın, eğer genital bölgenizde tahrişe neden oluyorsa,
 • sıkı, sentetik giysiler giymeyin, ve
 • mümkün olduğunca pamuklu iç çamaşırı ve rahat giysiler giyin. 

Tekrarlayan vajinal mantar tedavisi

Tekrarlayan ataklarınız varsa doktorunuz tanıyı doğrulamak ve muhtemel başka durumların olmadığından emin olmak için  ileri testler isteyebilir. Doktorunuz tedavi süresini uzatabilir veya şikayetler tekrarladığı zaman kullanmanız için ilaç verebilir.

Bazı araştırmalar ‘idame tedavisi’ denilen bir tedavi stratejisinin vajinal mantarın tekrarlama oranını azalttığını göstermiştir. İdame tedavisinde en fazla 6 ay boyunca haftalık veya aylık mantar hapı veya fitili kullanılır. Bu, tedavi boyunca vajinal mantarın tekrarlama oranını azalttığı gibi tedavi bittikten sonra da koruma sağlar.

Vajinal Mantarın Komplikasyonları

Vajinal mantar tedavisi başarısızlığı

Vajinal mantar tedavisi vakaların yaklaşık %20′sinde etkisiz kalır. Eğer şikayetler 7-14 gün içinde geçmezse tedavi başarısız olarak kabul edilir. Başarısızlığın çeşitli nedenleri vardır. Örneğin bakteriyel vajinozis gibi farklı bir tür enfeksiyonunuz (anormal vajinal akıntının en sık sebebi) olabilir.

Eğer tedavi işe yaramazsa doktorunuza tekrar gitmelisiniz. Teşhisi doğrulamak için başka testler yapabilir ve alternatif bir tedavi önerebilir.

Depresyon ve psikolojik-cincel sorunlar

Bazen tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonu geçiren kadınlarda depresyon ve psikolojik-cinsel sorunlar çıkabilir. Bu durumlardan birisi sizde varsa doktorunuz bir psikoloğa danışmanlık için gitmenizi önerebilir.

Vajinal mantara bağlı erkekte mantar gelişmesi

Nadiren vajinal mantarı olan kadınların eşlerinde kandida balaniti (penis başının mantar enfeksiyonu) oluşabilir. Eşinizde bu durum varsa doktorunuz genellikle bir mantar ilacı önerir.

Vajinal mantar ve gebelik

Vajinal mantarın hamile kalma şansını azalttığına dair hiçbir  delil yoktur ve hamile iken mantar olursanız karnınızdaki bebeğinize bir zararı olmaz. Ancak hamileyken veya emzirirken ağızdan alınan mantar hapı kullanmamalısınız.

Vajinal mantar nasıl önlenir?

Vajinal mantarı olan bazı kadınlar bu durumu önlemeye ve tedavisine yardımcı olması için probiyotik yoğurt tüketirler. Probiyotiklerin etkili olduklarına dair hiçbir tıbbi kanıt yoktur ancak aynı şekilde zararlı olabileceklerini düşünmek için de hiçbir neden yoktur.

Mantarı önlemek için denemek isteyebileceğiniz bazı diğer yöntemler şunlardır:

 • rahat giysiler giyin,
 • tayt veya sentetik giysilerden kaçının, tayt kot dahil
 • parfümlü sabun, köpük banyosu ve vajinal deodoranlardan kaçının,
 • vajinaya herhangi bir hasar verilmesini önlemek için cinsel ilişkiden önce vajinanızın iyice ıslandığından emin olun (örneğin kayganlaştırıcı jel kullanarak),
 • tuvalete gittiğinizde, genital bölgeyi önden arkaya doğru sildiğinizden emin olun, ve
 • eskiden size başka bir nedenle antibiyotik yazılmış, ve bu mantara neden olmuşsa bunu doktorunuza söyleyin.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2011/12/vajinal-mantar-nasil-onlenir/