«

»

Gün Aşımı (Bebeğin Günü Geçmesi)

Hamilelikte Gün AşımıBebeğin doğumunu beklemek heyecanlı ve gergin bir zamandır. Gün aşımı (bebeğin günü geçmesi) ihtimali annenin gerginliğini daha da artırır. Çoğu kadın 38 ile 42 gebelik haftaları arasında doğum yapar. Ancak çok az bebek tam tahmini doğum tarihinde doğar. Tahmini doğum tarihinden en fazla 3 hafta önce veya 2 hafta sonra doğum yapmak normaldir. Hamileliğin 42 haftayı aşmasına gün aşımı, bebeğin günü geçmesi veya bebeğin geç doğması denir.

Tahmini Doğum Tarihi

Gebeliğin ortalama süresi en son gördüğünüz adetin ilk gününden itibaren 280 gün veya 40 haftadır. Kesin tarihi öngörmek zor olabilir. Bebeklerin yalnızca % 5’i tahmini doğum tarihinde doğar.

Tahmini doğum tarihiniz hamileliğinizin ilerlemesini, bebeğinizin büyümesini ve gebelik haftasını kontrol etmek için bir kılavuz olarak kullanılır. Bebeğin haftasını kontrol etmek ve tahmini doğum tarihini saptamak için doktorlar sıklıkla birden fazla yöntem kullanırlar. Rahmin büyüklüğü bebeğin haftasını saptamaya yardımcı olabilir. Bebeğin gebelik haftasını doğrulamaya yardımcı olması için ultrason da kullanılabilir.

Tahmini doğum tarihi gebelikte mümkün olduğunca erken saptanmalıdır. Sonraları, bu zor olabilir. Doğum öncesi muayenelerinize erken başlamanın önemli olmasının nedenlerinden biri budur.

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır

Tahmini doğum tarihinizi, son gördüğünüz adetin ilk gününe 40 hafta (280 gün) ekleyerek hesaplayabilirsiniz. Burada son adetinizin ilk gününden 14 gün sonra döllenmenin gerçekleştiği var sayılır. Bebeği 38 hafta taşıyacağınız da varsayılır.

Tahmini doğum tarihini hesaplamanın bir başka yolu:

 1. En son adetinizin ilk gününü tespit edin
 2. 7 gün ekleyin
 3. 3 ay geri gidin
 4. 1 yıl ekleyin

Örneğin, son gördüğünüz adetin ilk günü 1 Nisan 2009 ise tahmin doğum tarihini şöyle hesaplarsınız:

 1. 1 Nisan 2009 + 7 gün = 8 Nisan 2009
 2. 8 Nisan 2009 – 3 ay = 8 Ocak 2009
 3. 8 Ocak 2009 + 1 Yıl = 8 Ocak 2010

Tahmini doğum tarihiniz 8 Ocak 2010’dur.

Gün Aşımı Nedir?

Gün aşımı gebeliğin 42 haftadan daha uzun sürmesidir. İlk hamileliği olan veya önceden gün aşımı olan bir gebelik geçirmiş olan kadınlar beklenenden daha geç doğum yapabilirler.

Hamilelikler sıklıkla beklenenden daha uzun sürerler çünkü hamile kaldığınız zaman tam bilinmez. Bazı olgularda tahmini doğum tarihi geçtiğinde doktor anne veya bebeğin sağlığından endişe edebilir. Doğumun başlatılması (ilaç veya başka yöntemlerle) gerekebilir.

Gün Aşımı Gebeliklerde Riskler

Eğer gebelik uzarsa bebek ve annenin sağlık riskleri artar. Gebelik ne kadar uzarsa risk o kadar artar. Ancak günü geçen hamileliklerin küçük bir kısmında problem çıkar. Tahmini doğum tarihinden sonra doğum yapan çoğu kadının sağlıklı bebekleri olur.

42 haftadan sonra plasenta erken gebelikteki kadar iyi çalışmayabilir. Ayrıca bebek büyüdükçe bebeğin suyu azalmaya başlayabilir. Suyun azalması bebek hareket ettiğinde veya rahim kasıldığında göbek kordonunun sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı doktorunuz 42 haftadan önce doğum önerebilir.

Eğer gebelik 42 haftayı geçerse bebek beslenememe nedeniyle zayıf, uzun saçlı, uzun tırnaklı ve cildi buruşmuş halde doğabilir. Ayrıca iri bebek veya bebeğin kakasını yutması ile sezaryen şansının artması durumları da olabilir.

Hamilelikte Gün Aşımı Durumunda Bebeğin Sağlığını Kontrol Etme Testleri

Eğer bebek tahmini doğum tarihine kadar doğmazsa testler, doktorun bebeğin sağlığını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Tekme sayımı gibi bazı testler evde kendi başınıza yapılabilir. Diğerleri muayenehane veya hastanede yapılırlar. Bunlara elektronik bebek izlemi denir ve non-stres test (NST), biyofizik profil ve kontraksiyon stres testinden (CST) ibarettir.

Tekme sayımı, bebeğinizin hangi sıklıkla hareketini hissettiğinizin kaydıdır. Sağlıklı bebekler her gün aynı miktarda hareket etme eğilimindedirler. Bebeğinizin tekmelerini saymanız istenirse doktorunuz bunu hangi sıklıkla yapacağınızı ve onu ne zaman arayacağınızı size söyler. Bir yöntem bebeğin 10 kez hareket etmesi için ne kadar zaman geçtiğini yazmanızdır. Bunu yapmak için bebeğin genellikle hareketli olduğu bir zaman seçin. Sıklıkla, yemek sonrası iyi bir zamandır. Her bebeğin kendine has bir hareket düzeni vardır ve çoğunun 20-40 dakikalık bir uyku döngüsü vardır. Normal düzen veya hareket sayısında bir değişiklik olursa doktorunuza bildirin.

Elektronik bebek izleminde bebeğin kalp hızını ölçen aletleri sabitlemek için annenin karnına iki kuşak yerleştirilir. Aşağıdaki bebek iyilik testlerini yapmak için bu yöntem kullanılır:

Nonstres testi (NST) – Bebeğin hareketini her hissettiğinde anne bir düğmeye basar. Bu kayıt kağıdına bir işaret konmasına yol açar. Bazı yeni çıkan makinelerde bebeğin hareketlerini otomatik olarak saptayıp işaret koyan düzenekler mevcuttur. Bazen annenin karnına bir kaç saniyede ses çıkaran bir cihaz yerleştirilir. Bebek hareket ettiğinde bebeğin kalp hızının artması beklenir.

Biyofizik profil – Bu testte elektronik bebek izlemi ve ultrasonun sonuçları birleştirilir. Bebeğin kalp atışlarına (NST kullanılarak) ve suyunun miktarına bakılır. Bebeğin solunumu, hareketi ve kas tonu da kontrol edilebilir.

Kontraksiyon stres testi (CST) – Anne rahmi kasıldığında bebeğin kalp hızı ölçülür. Kasılmalar suni olarak oluşturulur ve bebeğin kalp hızındaki değişiklikler kaydedilir.

Hamilelikte Gün Aşımı Durumunda Suni Sancı

Tahmini doğum tarihiniz geçerse doktorunuz doğumun başlatılmasını önerebilir. Doğumun başlatılması için ilaç veya başka yöntemler kullanılır. Doğum ağrıları, rahim ağzını hazırlamak ve açılmasını sağlamak için başlatılır.

Doğumun başlatılıp başlatılmayacağı aşağıdakilere bağlıdır:

 • Sizin ve bebeğinizin durumu
 • Gebeliğinizin ne kadar ileri gittiği
 • Rahim ağzının açılmaya başlayıp başlamadığı
 • Bebek iyilik testlerinin sonuçları

Çoğu doktor, doğumun başlatılmasını düşünmeden önce 1-2 hafta bekler. Doğumu başlatma yöntemleri şunlardır:

 • Rahim ağzını yumuşatmak ve açmak. Rahim ağzını yumuşatmak ve rahmin kasılmalarını başlatmak için prostaglandinler kullanılabilir. Bu hormon benzeri maddeler vajinaya yerleştirilir veya ağızdan alınır.
 • Su kesesini patlatmak. Doktorunuz suyunuzun gelmesi için bebeğin kesesine küçük bir delik açar. Çoğu kadının ağrıları suyun gelmesinden sonra saatler içinde başlar. Ağrılar başlamazsa başka bir yöntem kullanılabilir.
 • Oksitosin kullanımı. Serumdan verilen bu hormon rahmin kasılmasına yol açar.

Doğumun başlatılmasında bazı riskler vardır. Dolayısıyla, siz ve bebeğiniz süreç boyunca izlenirsiniz.

Son Olarak…

Çok az bebek tahmini doğum tarihinde doğar. Tahmini doğum tarihinden sonra doğan çoğu bebek sağlıklıdır. Gebeliğinizin son haftaları ve doğum sırasında yapılan testler ve dikkatli bir izlem siz ve bebeğinizde riski azaltmaya yardımcı olur.

Tahmini doğum tarihinizden sonra doğum yapma konusunda endişeniz varsa doktorunuzla konuşun. Siz ve bebeğiniz için en iyisine karar vermenize yardımcı olabilir.

İlgili Yazılar:

 1. Makat Geliş (Bebeğin Ters Gelmesi)

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/gun-asimi/