«

»

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl OlmalıHamile kalmak istiyorsanız cinsel ilişkide bulunursunuz. Bunda bir şaşılacak bir şey yok. Fakat hamilelikte cinsel ilişkiye ne demeli? Cevaplar her zaman çok açık değildir. İşte hamilelikte cinsellik hakkında bilmeniz gerekenler.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi? Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı? Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

Hamileliğiniz normal gittiği müddetçe istediğiniz sıklıkla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Fakat her zaman seks yapmak istemeyebilirsiniz. İlk önce hormonların dalgalanması, yorgunluk ve bulantı cinsel isteğinizi azaltabilir. İkinci üç aylık dönemde cinsel organlarınız ve göğüslerinize giden kan akımının artması cinsel isteğinizi tekrar ateşleyebilir. Fakat son üç aya kadar kilo alımı, sırt ağrısı ve diğer şikayetler bir kez daha sekse karşı hevesinizi azaltabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Düşüğe Neden Olur mu?

Birçok çift, özellikle ilk üç aydaki cinsel ilişkinin düşüğe neden olup olmayacağı konusunda endişelidir. Fakat cinsel ilişki bir düşük nedeni değildir. Erken düşükler genellikle kromozom anormallikleri veya bebekteki başka problemlere bağlıdır – yaptığınız veya yapmadığınız herhangi bir şeye değil.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Gelişen bebeğiniz rahminizdeki amniyon sıvısı ve gebeliğinizin çoğu boyunca rahim ağzını kapatan mukus tıkacı tarafından korunur. Hamilelikte cinsel ilişki bebeğinize zarar vermez.

Gebelikte Cinsel İlişki PozisyonlarıHamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nelerdir?

Rahat olduğunuz müddetçe, hamilelikte cinsel pozisyonların çoğunun un bir zararı yoktur. Gebeliğiniz ilerledikçe en iyi pozisyonun hangisi olduğunu bulmak için denemeler yapın. Sırt üstü yatmaktan ziyade partnerinizin yanına uzanmayı isteyebilirsiniz veya partnerinizin üzerinde veya önünde bir pozisyon alabilirsiniz. Karşılıklı zevk ve rahatlığı aklınızdan çıkarmadan, yaratıcılığınızın ön plana çıkmasına izin verin.

Hamilelikte Oral veya Anal Seks Yapılabilir mi?

Oral seks hamilelikte güvenlidir. Bununla birlikte bir uyarımız var. Size oral seks yapılıyorsa partnerinizin vajinanıza hava üflemediğinden emin olun. Nadiren bir hava patlaması, bir kan damarını tıkayabilir – siz ve bebeğiniz için hayati bir durum olabilir.

Genel olarak, hamilelikte anal seks önerilmez. Gebeliğe bağlı hemoroitleriniz varsa anal seks rahatsızlık verebilir. Daha önemlisi, anal seks rektumdan vajinaya enfeksiyon yapan bakterilerin yayılmasına olanak verebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Erkek Prezervatif Kullanmalı mıdır?

Hamilelikte cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmak gebeliğinizi ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek enfeksiyonların riskini artırır. Partnerinizin cinsel yolla bulaşan bir hastalığı varsa, karşılıklı olarak tek eşli bir ilişkiniz yoksa veya hamilelik sırasında yeni bir partnerle cinsel ilişkide bulunmak isterseniz prezervatif kullanmalısınız.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Oluşan Orgazmlar Erken Doğuma Neden Olur mu?

Orgazmlar rahim kasılmalarına neden olabilir. Fakat bu kasılmalar doğum sırasında hissedeceğiniz kasılmalardan farklıdır. Normal bir hamileliğiniz varsa orgazmlar (ilişki ile birlikte veya değil) erken doğum riskini artırmaz. Benzer olarak, tahmini doğum tarihiniz yaklaşsa bile seksin doğumu tetiklemesi olası değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Yasak Olduğu Durumlar

Kadınların çoğu hamilelikleri boyunca güvenle cinsel ilişkide bulunabilmelerine rağmen bazen en iyisi cinsel ilişkide bulunmamaktır. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerebilir:

  • Erken doğum riskiniz varsa
  • Açıklanamayan bir kanamanız varsa
  • Suyunuz geliyorsa
  • Rahim ağzında gevşeklik varsa
  • Plasenta rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatıyorsa

Hamilelikte Cinsel İlişkide Bulunmak İstemiyorsam Ne Yapabilirim?

Cinsellik yalnızca cinsel ilişkiden ibaret değildir. Gereksinim ve endişelerinizi eşinizle açıkça ve sevecenlikle konuşun. Eğer cinsel ilişki zor geliyor, zevk vermiyor veya sınırı aşıyorsa sarılmayı, öpüşmeyi veya masaj yapmayı deneyin.

Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

İster normal ister sezaryenle doğum yapın vücudunuzun iyileşmek için zamana gereksinimi vardır. Birçok doktor, doğumdan sonra ilişkiye başlamadan önce 4-6 hafta beklemeyi önerir. Bu, rahim ağzınızın kapanmasına ve herhangi bir yırtık veya kesinin iyileşmesine olanak tanır.

Acınız varsa veya kendinizi seksi düşünemeyecek kadar bitkin hissediyorsanız yakınlığı başka yollarla sürdürün. Kısa telefon konuşmaları, e-posta veya cep mesajları ile gün içinde bağlantılı kalın. Gün başlamadan veya yatmadan önce birbirinize sessiz birkaç dakika ayırın. Cinsel ilişkide bulunmak için hazır olduğunuzda aceleci davranmayın ve güvenilir bir yolla korunun.

İlgili Yazılar:

  1. Çocuklarda Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?
  2. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/hamilelikte-cinsel-iliski-nasil-olmali/