«

»

Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Hamilelikte KanamaHamilelikte kanama birçok nedenle olur. Bazı kanamalar ciddi, bazıları değildir. Hamilelikte kanama erken veya geç dönemde olabilir. Az miktarda hamilelikte kanama sıklıkla kendiliğinden durur. Bazen kanama siz veya bebeğinizi riske sokabilir. Hamilelikte kanama olduğu zaman mutlaka doktorunuzu aramalısınız.

Hamilelikte Kanama Nedenleri – Erken Dönem

Birçok kadının hamileliğin ilk 12 haftasında vajinadan lekelenme veya kanaması olur. Cinsel ilişki sırasında rahim ağzı kanaması olabilir. Rahim ağzının enfeksiyonu da kanamaya neden olabilir.

Hamilelikte kanama erken dönemde olursa doktorunuz pelvik (alttan) muayene yapabilir. Ne kadar kan kaybettiğiniz ve hangi sıklıkla kanamanız olduğu size sorulur. Doktorunuz ağrınızın olup olmadığını ve eğer varsa yerini ve şiddetini de sorar.

Kandan gebelik testi (hCG) yapılabilir. Bu madde gebelik sırasında vücudunuz tarafından üretilir. Birden fazla test yapılabilir çünkü hCG seviyeleri gebelik boyunca artar. Kan uyuşmazlığı için tedaviye gerek olup olmadığını görmek için kan grubunuza da bakılır. Hamilelikte kanama nedenini bulmak için ultrason yapılabilir. Bazen hamilelikte kanama nedeni bulunamaz.

Hamilelikte kanama olursa özel bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Erken dönem hamilelikte kanama geçirmiş olan kadınların erken doğum yapma, küçük bir bebek doğurma veya düşük yapma şansı daha yüksektir.

Düşük

Düşük gebelikteki bir problem nedeniyle olabilir. Hamilelikte kanama her zaman düşük olacağı anlamına gelmez. Hamilelikte kanama geçiren kadınların yaklaşık yarısı düşük yapmaz.

Düşük gebeliğin ilk yarısında herhangi bir zaman oluşabilir. En sık ilk 13 haftada olur. Gebeliklerin yaklaşık %15-20’sinde düşük oluşur.

Aşağıdaki bulgu ve belirtiler düşüğü gösterebilir:

 • Vajinadan kanama
 • Karnın alt kısmında hissedilen kramp tarzı ağrı (çoğunlukla adet ağrılarından daha şiddetli)
 • Parça düşürme

Hamilelikte vajinadan kanaması olan bir çok kadının hiç ağrısı yoktur veya çok az ağrısı olur. Bazen kanama durur ve gebelik devam eder. Bazen de kanama ve ağrı şiddetlenir ve düşük gerçekleşir.

Parça düşürdüğünüzü düşünüyorsanız onu doktorunuzun muayenehanesine götürün. Doktor incelenmesi için parçayı laboratuara gönderebilir.

Eğer rahimde bir miktar parça kalmışsa çoğunlukla kanama devam eder. O zaman doktorunuz ek tedavi önerebilir. Parçayı düşürmenize yardımcı olması için ilaç kullanılabilir. Parça kürtaj ile alınabilir. Bazen birden fazla seçeneğe gerek duyulur.

Çoğu düşük önlenemez. Bu düşükler çoğunlukla vücudun normal olmayan bir gebelikle baş etme yoludur. Egzersiz veya cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair hiçbir delil yoktur. Ayrıca, stres veya çalışmanın da düşük nedeni olduğuna dair delil yoktur. Düşük yapmanız başka çocuğunuz olmayacağı anlamına gelmediği gibi her zaman sağlığınızda bir bozukluk olduğu anlamına da gelmez. Arka arkaya iki düşük yaparsanız doktorunuz nedeni aramak için testler önerebilir.

Dış gebelik

Döllenmiş yumurta rahme yerleşmezse dış gebelik oluşur. Bunun yerine sıklıkla tüplerden birine olmak üzere başka bir yere yerleşir. Dış gebelik erken gebelikte kanama ve ağrıya neden olur.

Eğer tüp patlarsa bu tip bir gebelikte büyük bir risk oluşur. Patlama erken tedavi gerektirir. İç kanama olabilir. Kan kaybı halsizlik, bayılma, ağrı, şok veya ölüme neden olabilir.

Dış gebelikler düşüklerden çok daha nadir görülürler. Yaklaşık 60 gebelikten birinde dış gebelik görülür. Aşağıdakileri bulunduran kadınlarda dış gebelik riski artmıştır:

 • tüplerde enfeksiyon
 • geçirilmiş dış gebelik
 • tüpten ameliyat geçirme

Erken dönem hamilelikte kanama hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Hamilelikte Kanama Nedenleri – Geç Dönem

Gebeliğin ikinci yarısındaki kanamanın nedenleri ilk yarısındakinden farklıdır. Hafif kanamaya neden olan sık problemler rahim ağzındaki enfeksiyonlar veya büyümelerdir. Bunlar ilaçlarla tedavi edilebilirler.

Aşırı kanama genellikle plasentadaki bir problemdendir. Bu sıradaki en sık iki neden plasenta dekolmanı ve plasenta previadır. Erken doğum da böyle kanamaya neden olabilir.

Geç hamilelikte kanama kadının veya bebeğin sağlığına tehdit oluşturabilir. Bir hastanede tedavi veya doğum gerekebilir.

Plasenta Dekolmanı (Ablasyo Plasenta, Bebeğin Eşinin Ayrılması)

Plasenta rahim duvarına yapışıktır. Doğumdan önce veya doğum sırasında duvardan ayrılabilir. Bu vajinadan kanamaya neden olabilir. Kanama az olsa veya hiç olmasa bile sıklıkla ağrıya neden olur.

Plasenta ayrıldığında bebek daha az oksijen alabilir. Bu bir tehlike yaratabilir.

Hamile kadınların sadece %1’nin bu problemi vardır. Genellikle doğumdan önceki 12 haftada oluşur. Yüksek riski olan kadınlar şunlardan oluşur:

 • çocuğu olanlar
 • 35 yaşından büyükler
 • önceden dekolman geçirmiş olanlar
 • orak hücreli anemisi olanlar

Plasenta dekolmanı aşağıdakilerle ilişkili bulunmuştur:

 • yüksek tansiyon
 • karına darbe
 • kokain kullanımı
 • sigara

Plasenta dekolmanı ciddi bir durumdur. Kadın ve bebeği riske eder. Acil tedavi gereklidir.

Plasenta previa (Bebeğin eşinin aşağıda olması)

Plasenta rahimde aşağı yerleşirse rahim ağzını kapatabilir. Bu, çıkışın kısmen veya tamamen tıkanması anlamına gelir. Buna plasenta previa denir. Plasenta previa hamilelikte vajinadan kanamaya neden olabilir. Bu tip kanama çoğunlukla ağrısız olur.

Plasenta previa 200 kadından 1’inde oluşur. Aşağıdakilerde daha sıktır:

 • birden fazla çocuğu olanlar
 • sezaryen olmuş olanlar
 • rahim ameliyatı geçirenler
 • ikiz veya üçüz gebeliği olanlar

Plasenta previa, plasenta dekolmanı gibi hızla tedavi edilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Doğum

Kanama gebeliğin geç döneminde doğumun bir bulgusu olabilir. Rahim girişini kapatan bir mukus tıkacı doğum ağrıları başlamadan hemen önce veya başladığında atılır. Buna “nişan” denir. Sık görülür. Tahmini doğum tarihinizden 3 hafta öncesine kadar olursa bir problem yaratmaz. Daha erken olursa erken doğum tehlikesi olabilir. Bu durumda hemen doktorunuzla bağlantı kurmalısınız.

Erken doğum tehlikesinin diğer bulguları:

 • akıntı
 • akıntının tipinde değişiklik (su gibi, sümüksü veya kanlı)
 • akıntının miktarında artış
 • alt karın veya kasıklarda basınç
 • bel ağrısı
 • karın ağrıları, ishal ile birlikte veya değil
 • düzenli kasılmalar veya rahimde sertleşme

Hamilelikte Kanama Olursa Ne Yapmalı?

Geç hamilelikte kanamanız olursa hemen doktorunuzu arayın. Nedenini bulmak için hastanede yatmanız gerekebilir. Ultrason önerilebilir. Birkaç hafta hastanede kalmanız gerekebilir. Kan verilmesi gerekebilir.

Geç hamilelikte kanama nedeni olan durumlar hem anne hem de bebeği riske ederler. Eğer risk ciddi ise erken doğum gerekebilir, bazen sezaryenle.

Son Olarak…

Bir çok kadın için hamilelikte kanama küçük bir rahatsızlıktır. Tedavi gerekmeyebilir. Diğer kadınlarda kanama ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Erken yada geç ne zaman olursa olsun, hamilelikte kanama olursa hemen doktorunuza söylemelisiniz. Sizin ve bebeğinizin sağlığı hızlı tedavi olmanıza bağlı olabilir.

İlgili Yazılar:

 1. Erken Gebelikte Kanama ve Ağrı

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/hamilelikte-kanama-neden-olur/

40 yorum

 1. aynur diyor ki:

  mrh ben 17 haftalık hamileyım ilişkiden hemen sonra kanamam oldu ama suan kahverenginde ki lekeler halinde devam ediyor hamileliğimin ilk donemlerındede olmusto doktorum önemli olmadığını söyledi bebeğimin altindada kan topluluğu olduğunu gostermıstı.sıkıntı varmı cok endişelenıyorum

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, tekrar doktorunuza danışmanızı öneririm çünkü öncekinden farkli bir sorun olabilir çünkü.

 2. zehra diyor ki:

  12 haftalık hamileyim iç kanamam var bu eşin ayrılması olayı dr gidyorum şu an düşüklük bişeyin yok dedi ama ilerde kese büyüdüğünde olabilir bekliceğiz dedi çok endişelenyorum lütfen aydınlatırmısınız

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kanamanın spesifik durumunu bilmediğim için net bir yorum yapamam ancak genel bir yorum olarak hamilelik ilerledikçe bu kanamaların zamanla kaybolduğunu söyleyebilirim.

 3. onur diyor ki:

  merhaba 2 yıllık evliyiz ilk yıl korunduk ve eşim şimdi 4.6 haftalık hamile doktora gitik düşük tehlikesi var demiş eşim sürekli yatıyo yuruduğu zaman kanama fazla oluyo ara ara kanmalar ve ağrılar oluyo doktora gidiyoruz düşük yok bunun olması normal mi ve ne zaman endişelenmeliyiz acaba
  kanama sürekli geldiğindemi

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, klinik durumuzu bilemediğim için (sağlığınızı etkileyecek kanama miktarı kişiye göre değişebilir) en iyisi doktorunuza sormanız.

 4. Özge diyor ki:

  Merhaba 4 buçuk haftalık hamileyi m leken me seklinde kanamalarım oluyıor protestan ilacını dokurum verdi saunda kullanıyorum düşük olma ihtimalim olduğunu söyledi doktorlarım çok endişeliyim sürekli yatıyorum sizce bebeğimin düşük ihtimali yüksek midir tşk

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, her beş hamilelikten yaklaşık biri düşer. Size özel riski bilemiyorum çünkü klinik durumunuzu bilmiyorum. Ancak kanamanın çok az olması daha iyi. Umarım sağlıklı bir hamilelik geçirirsiniz.

 5. aysu diyor ki:

  merhaba ben 29 +5 hamileyim son zamanlarda karın ağrısı ve beraberinde ishalle karışık kanamam oluyo acaba bi sorun olurmu hastaneye gtmm gerekıomu

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kanama arkadan ise ciddi bir bağırsak enfeksiyonu olabilir. Umarım şimdiye kadar hastaneye başvurmuşsunuzdur.

 6. fatma diyor ki:

  ben 13 haftalık hamileyim bundan 3 gün önce çok kanama oldu bel agrım var doktor bebegin durumu iyi istirahat verdi fakat hala anlamış degilim kanamanın neden oldugunu anlamadım bebegim tehlikedemi acaba…

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kanamanın nedeni muayene ve testleriniz sonucuna göre belirlenmiştir. Doktorunuza sorabilirsiniz.

 7. Hülya diyor ki:

  Merhaba doktor bey ben 8 aylık evliyim ve en son adetim 20.02.2014 de oldu hala regl olmadım ve hamileliğe dair bütün belirtiler var test alıp bakamıyorum ya olumsuz çıkarsa diye… Daha önce hiç olmayan karın altımda ve kasıklarımda sancı, bulantım baş dönmem ve uyku halim çok oluyor sizin yorumuzu almak istiyorum teşekkürler.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, emin olmak için gebelik testi yaptırmalısınız.

 8. ahmet şen diyor ki:

  merhaba eşim 13 haftalık hamile ve ultrasonda bakıldığında bebeğin altında bir kanama görünüyor şuan hastanede yatıyor kendisi bu durumda düşük riski ne kadardır ve bu durum ne zamana kadar sürer.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, özel durumunuza göre değişir. Doktorunuza sormalısınız.

 9. yıldız diyor ki:

  mrb 29 haftalık hamileyim. az miktarda açık renkli kanamam var ne yapmalıyım bunun bir sakıncası var mı

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, eğer henüz aramamışsanız, doktorunuzu arayın. Önemli olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.