«

»

Hamilelikte Sık Görülen Rahatsızlıklar

Hamilelikte Sık Görülen ProblemlerHamilelikte sık görülen rahatsızlıklar, siz veya bebeğiniz için herhangi bir tehlikesi olmayan fakat yaşamınızı zorlaştıran rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar, hamilelikteki normal değişikliklere bağlı olarak gelişirler.

Hamilelikte vücutta meydana gelen değişikliklerin nedeni hormonlardır.  Her kadının hamileliği kendine özgüdür ve bu rahatsızlıklar her kadında aynı şekilde görülmeyebilir.

Göğüslerde Şişme ve Ağrı

Göğüslerde şişme ve ağrı, hamileliğin başlangıcında görülen bir rahatsızlıktır. Hatta, hamileliğin ilk belirtilerinden birisi bile olabilir. Hamileliğin 6-8′nci haftalarından sonra, göğüslerdeki şişme iyice belirginleşir. Göğüslerdeki şişme, göğüslerdeki yağ tabakasının kalınlaşmasına ve süt bezlerinin sayısının artmasına bağlıdır.

Göğüsleriniz, büyüklük ve ağırlık olarak artmaya gebeliğin ilk 3 ayı boyunca devam ederler. Göğüsler, eskisine göre daha serttir ve dokununca ağrı hissedilir. Göğüsleri uygun bir sutyenle desteklemek faydalı olabilir. Hamilelik sırasında, göğüslerdeki kan akımı artar ve yüzeye yakın toplardamarlar daha belirgin hale gelir. Göğüslerde iğnelenme şeklinde acı hissedilebilir.

Hamileliğin başlangıcında meme başı ve çevresi iyice koyulaşır. Meme başları çıkıntılaşır. Meme başı çevresindeki koyu alan genişler. Meme başı çevresi yüzeyinde, Montgomery tüberkülleri adı verilen küçük bezler bulunmaktadır. Bu bezler, meme başını kurumaktan ve çatlamaktan korumaya yardım eden yağlı bir madde üretirler. Montgomery tüberkülleri hamilelikte yükselmiş durumdadırlar.

İçe Çökük Meme Başı

Bazı kadınların meme başları, içe çökük durumdadırlar. Doğumdan sonra emzirme zorluğu çekmemek, içe çökük meme başını çıkartmak için meme başına masaj yapabilirsiniz. Meme başının etrafına, nazik bir şekilde basınç yapmak da faydalı olabilir.

Göğüslerden Süt Gelmesi

Hamileliğin yaklaşık 12-14′ncü haftasından sonra göğüsler, süt üretmeye başlar. Bu süt, bazı hamilelerde göğüslerden dışarı çıkar. Süt, bazılarında kendiliğinden gelirken, bazılarında ise sadece sıkıldığı taktirde gelir. Cinsel uyarılma anlarında da göğüslerden süt gelebilir.

Bulantı

Hamilelikte mide bulantısı ve kusmaya, genellikle hormonlarda meydana gelen değişiklikler neden olur. Bunlar sonradan da görülebilmesine rağmen, daha çok gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde görülürler. Bu olay sabah bulantısı olarak adlandırılmasına rağmen, özellikle midenin boş olduğu zamanlar olmak üzere günün her saatinde görülebilirler. Hamilelikte mide bulantısını önlemek için:

 • Sabahleyin yataktan yavaş yavaş kalkın ve yatağın kenarında birkaç dakika oturarak bekleyin.
 • Sabahleyin ilk iş olarak kuru tost yada kraker yiyin.
 • Her gün 5-6 öğün fakat az miktarda yemek yeyin, midenizin tamamen boş kalmasına izin vermeyin.
 • Rahatsız eden kokulardan kaçının.
 • Sıcak yerine soğuk yiyecekler yemeyi deneyin (soğuk yiyecekler sıcaklar kadar fazla kokmayabilir).
 • Limon veya zencefil koklamak bazen altüst olmuş bir mideyi düzeltebilir.
 • Meyve suyu, süt, kahve ve çay içmeyin.

Bazen mide bulantısı ve kusma şiddetli olabilir. Hamilelikte şiddetli bulantı-kusma hakkında bilgi için tıklayın.

Halsizlik

Birçok kadın, özellikle hamileliğin başlangıcında ve sonlara doğru olmak üzere, hamilelikte aşırı yorgunluk hisseder. Eğer yeterince egzersiz yapar, istirahat eder ve sağlıklı beslenirseniz, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Baş Ağrısı

Baş ağrısı hamilelikte sık görülür. Genelde ciddi bir tehlike belirtisi değildir. Baş ağrısının şiddeti duruma göre değişir. Doktorunuza sormadan baş ağrısı için ilaç almayın. Eğer baş ağrısı geçmezse, sık sık tekrar ederse, çok şiddetliyse, beraberinde görme sorunları, sinek uçuşmaları yada mide bulantısı varsa, doktorunuzu arayın.

Sık İdrara Çıkma

Hamilelikte sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun başlıca nedeni, büyüyen rahmin idrar torbasına basınç uygulaması ve idrar üretiminin artmasıdır. Tuvalete yeni gitmiş olsanız bile, sanki idrarınız varmış gibi hissedebilirsiniz.

Rahim büyüdükçe ve üst tarafa doğru yükseldikçe, sık idrara çıkma biraz düzelir, fakat son ayda bebek aşağı inince tekrar şiddetlenir. Özellikle hamileliğin sonlarına doğru, idrara çıkma isteği gece boyunca birkaç kez uykudan uyandırabilir.

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırması için, Kegel egzersizleri yapabilirsiniz. Kegel egzersizleri, idrar kanalı, vajina ve anüs çevresindeki kasların güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu kasları günde 3 kez, her seferde arka arkaya 10-20 defa olmak üzere birkaç saniye boyunca kasarsanız, zamanla idrar kaçırmanın azaldığını göreceksiniz.

Eğer idrar yaparken yanma-acı yada idrar yapma zorluğu hissederseniz, doktorunuzu arayın. Bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Kasık yada Karın Ağrısı

Hamilelikte rahim büyüdükçe, onu destekleyen yuvarlak bağlar (rahmin iki üst köşesinden karın duvarına uzanan bağlar) gerilirler. Bu gerilmeyi bazen bir yanınızda bazen her iki yanınızda bıçak saplanır yada küt tarzda ağrı-acı olarak hissedebilirsiniz. Ağrılar en sık gebeliğin 18 ve 24 haftaları arasında hissedilir. Bu ağrıları önlemek için ani hareketlerden kaçınmalısınız. Bir ağrı hissettiğiniz zaman, ağrının olduğu bölgeye doğru eğilerek, ağrıyı hafifletebilirsiniz. İstirahat yada pozisyonun değiştirilmesi de ağrıyı gidermeye yardım edebilir. Karın ağrınız iyice şiddetlenir ve uzun süre devam ederse, doktorunuzu arayın.

Bacak Krampları

Hamilelikte,  son 3 ayda bacaklarda kramplar oluşabilir. Eskiden krampların, kalsiyum eksikliğine bağlı olarak oluştuğu düşünülüyordu, bugün bunun böyle olmadığı anlaşılmıştır. Yatmadan önce bacaklarda germe hareketleri yapmak, bu krampları azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz ve germe hareketleri yaparken ayak parmakları ucunda durmamaya özen göstermelisiniz.

Mide Yanması

Mide yanması, mideden başlayıp boğaza doğru yükselen bir yanma hissidir. Asitli gıdaların midede sindirilmesinden sonra bu gıdaların yemek borusuna geri kaçmasından kaynaklanmaktadır (reflü). Aldığınız sıvılar da midede yer kapladığı için  mide yanmasına neden olabilirler.

Hamilelikte vücutta oluşan bazı değişiklikler, mide yanmasını artırabilirler. Hormonlardaki  değişim, sindirimi yavaşlatabilir ve normalde midedeki sindirilmiş gıdaların yemek borusuna kaçışını engelleyen kasların gevşemesine neden olabilirler. Buna ek olarak büyüyen rahim, mideye baskı yapabilir.

Mide yanmasını hafifletmek için, aşağıdaki önerileri uygulamaya çalışın:

 • Günde 2 yada 3 büyük öğün yerine, 5 yada 6 küçük öğün yiyebilirsiniz. (Bir bardak sıvı, hacim olarak küçük bir öğüne eşit olabilir. Dolayısıyla yemeklerde çok miktarda sıvı almamalısınız.)
 • Gaz yapabilecek yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Yatmadan önce bir şey yemeyin, içmeyin.
 • Yemekten sonra egzersize başlamadan önce 2 saat bekleyin.
 • Gerektiğinde mide şurupları yardımcı olabilirler.

Mide yanması hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Kabızlık

Hamilelerin yaklaşık yarısı, kabızlıkla ilgili sorunlar yaşamaktadır. Bunun sebeplerinden birisi, bağırsak tembelliğine neden olan hormonlardır. Bazen demir hapları kabızlık nedeni olabilirler. Gebeliğin son dönemlerinde, rahmin rektuma baskı yapması da kabızlığın oluşmasına katkıda bulunabilir. İşte size yardım edebilecek bazı öneriler;

 • Bol sıvı alın (günde en az 6-8 bardak su, 1-2 bardak meyve suyu almalısınız).
 • Turunçgiller, çiğ sebze ve meyveler gibi liften zengin gıdaları bolca tüketin.
 • Günlük egzersiz yapın, yürüme iyi bir egzersiz çeşididir.

Hamilelikte kabızlık konusunda daha detaylı bilgi için tıklayın.

Basur (Hemoroid)

Kabızlığı olan birçok hamilenin aynı zamanda hemoroidi de vardır. Hemoroidler, rektum çevresindeki genişlemiş toplar damarlardır. Çoğunlukla ağrı yaparlar. Büyük abdest sırasındaki zorlanmalar ve dışkının çok sert olması hemoroidleri iyice kötüleştirerek bazen hemoroidlerin rektumdan dışarıya çıkmasına neden olabilirler.

Gebelikte doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız. Hemoroidler genel olarak doğumdan sonra iyileşirler. Birçok önlem, ilk etapta bu problemi önleyebilir yada şikayetlerin hafiflemesine yardım edebilir. Bunlar:

 • Kabızlığı önlemek
 • Yüksek oranda lifli gıdalar tüketmek
 • Çok miktarda sıvı tüketmek olarak sayılabilir.

Şikayetleriniz sıkıntı vermeye devam ederse doktorunuz problemin geçmesine yardımcı olacak bir krem önerebilir.

Bel Ağrısı

Bel ağrısı, hamilelikte en sık görülen şikayetlerden biridir. Genelde duruşunuzdaki değişiklikler ve sırt kaslarına binen gerilimden kaynaklanmaktadır. İşte bel ağrısını azaltacak bazı tavsiyeler:

 • Kısa topuklu (düz değil) ayakkabı giyin.
 • Ağır şeyler kaldırmayın.
 • Yerden bir eşya almak veya kaldırmak için belden eğilmeyin. Çömelin ve kalkarken sırtınızı dik tutun.
 • Uzun süre ayakta kalmayın. Eğer ayakta kalmak zorunda kalırsanız bir ayağınızı tabure yada kutunun üzerine koyun.
 • Sırt bölgenizi iyi destekleyen bir sandalyede oturun. Yada belinize bir yastık koyabilirsiniz.
 • İşte ve evde eşyaları rahat bir şekilde yerleştirin. Böylece eğilmek yada fazla uzanmak zorunda kalmazsınız.
 • Yatağınızın orta sertlikte olmasına dikkat edin.
 • Bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak yan yatın.
 • Bel ağrısı varsa belinize soğuk yada sıcak uygulayın. Masaj da yapabilirsiniz. Özel egzersizler yardımcı olabilirler.

Hamilelikte bel ağrısı hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Diş Eti Kanaması

Hamilelik hormonları, diş etlerinin şişmesine ve kanamasına neden olabilirler. Dişlerinizi korumak için düzenli olarak fırçalayın. Hamileliğin başında (hatta hamilelik öncesi) bir diş muayenesi yaptırarak, dişlerinizin sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz. Hamilelikte bir diş sorununuz olursa hemen diş hekimine başvurun. Diş yada diş eti iltihabı gibi sorunların ertelenmesi, sonradan daha büyük sorunlara yol açabilir. Diş hekimine hamile olduğunuzu söyleyin. Lokal anestezi ve diş filmi hamilelikte bir risk oluşturmaz.

Aşerme

Hamilelikte canınız bazı yiyecekleri çok fazla isteyebilir. Ağzınızdaki tükürük miktarının arttığını hissedebilirsiniz. Bazı yiyeceklerin tadı eskisi gibi olmayabilir. Dengeli beslenin. Normalde yenmeyecek bir şeyi (örneğin toprak) yeme isteği olursa doktorunuzu arayın.

Burun Kanamaları

Hamilelikte, burun zarları şişer, kurur ve kolayca kanayabilir. Bu yüzden bazı kadınların burunları tıkanır yada sık sık kanar. Bu problemin çözümü için, bol sıvı tüketin veya buhar tedavisi yapın. Burun deliklerinin etrafına hafif yağlı bir krem sürebilirsiniz.

Uyuşma ve Karıncalanma

Hamilelikte rahim büyüdükçe, bacaklarınıza giden sinirlerin üzerine baskı yapabilir. Ayrıca bacaklardaki ödem (şişme) sinirlere basınç yapar. Bu basınç, bacaklarda ve ayak parmaklarında uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir. Bu belirtiler nadiren çok şiddetli olur ve doğumdan sonra kaybolurlar. Bazen kol ve eller de etkilenebilmektedir.

Karpal tünel sendromu, bir yada her iki elinizde, yanma, iğneleme ve parmaklarda uyuşukluğa neden olur. Özel bir atel (el bileğinin sabit kalmasına yardım eden bir sargı çeşidi), rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Cilt ve Saç Sorunları

Hamilelikteki hormon değişiklikleri, tehlikeli olmayan fakat kişiyi rahatsız eden çeşitli cilt problemlerine sebep olabilir. Bazı kadınların, göz çevresinde, burun ve yanaklarında kahverengi lekeler oluşur. Buna gebelik maskesi denir. Güneşte kalmak gebelik maskesini artırabilir. Güneşe çıkmadan önce yüzünüze güneş kremi sürmek faydalı olabilir. Doğumdan sonra hormonlar normal düzeylerine indiklerinde gebelik maskesi çoğunlukla kaybolur.

Birçok hamilede, karnın ortasında, yukarıdan aşağı kadar uzanan koyu renkli bir çizgi oluşur.

Bazı kadınlarda, karın ve göğüslerde çatlaklar görülür. Çatlakları önlemek için kaliteli bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Hamilelikten sonra yavaş yavaş kaybolurlar. Gebelik çatlakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Hamilelikte bazen avuç içlerinde kırmızılık ve genellikle vücudun güneş gören yerlerinde örümcek şeklinde damarlanmalar görülebilir. Deri üzerinde kırmızı bir nokta ve bu noktadan etrafa yayılan kırmızı çizgiler tıpkı bir örümceği andırır. Bunlar da, bebek doğduktan sonra kaybolurlar. Eğer kaybolmazsa lazer tedavisi ile yok edilebilirler.

Bazı kadınlarda, hamileliğin erken döneminde sivilceler çıkar. Hamilelik öncesi, sivilcesi bulunanlarda bu durum daha sık görülür. Hamilelikte sivilcenin en iyi tedavi yolu hafif bir sabun ile yüzün yıkanmasıdır. Hamilelikte sivilce hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Hamilelikte, bazıları saçlarının dolgunlaştığını bazıları da inceldiğini görürler. Doğumdan birkaç hafta sonra saçınız bayağı dökülebilir de. Kısa bir süre sonra saçınız eski halini alacaktır.

Ödem

Hamilelikte bir miktar şişme (ödem) normaldir. Bu şişme çoğunlukla bacaklarda oluşur. Bacakların yükseltilmesiyle, sabaha kadar bu şişlik kaybolur. Şişme, gebeliğin son birkaç ayında başlayabilir. Yaz mevsiminde daha sık görülmektedir. Eğer yüzünüzde ve ellerinizde de şişme varsa, bu başka bir hastalığın da belirtisi olabileceği için, doktorunuza başvurunuz. Ellerdeki şişme nedeniyle, yüzükler dar gelebilir. Hamilelikte şişme (ödem) hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Varisler

Toplar damarların büyümesi demek olan varisler hamilelikte sık görülürler. Çoğunlukla bacaklarda görülmesine rağmen, vajina ve vulva (dış genital bölge) çevresinde de görülebilirler. Hamilelikte varisler, rahmin vücut ana toplar damarı üzerindeki baskısından dolayı oluşurlar. Ayrıca ailesel olarak bazı kişiler varise daha yatkındırlar. Varisler uzun süre oturan yada ayakta kalanlarda daha sık görülürler. Varisler çoğunlukla ciddi bir tehlike yaratmamasına rağmen, ağrı ve acıya sebep olabilirler. Varislerin oluşması engellenememesine rağmen, bunların oluşturduğu rahatsızlık ve ödemi gidermeye yardım edecek bazı öneriler vardır:

 • Fırsat buldukça bacaklarınızı yükseltin.
 • Yan yatın.
 • Bacaklarınızı bir tabure yada birkaç yastık üzerine koyarak uzanın.
 • Lastiği çok sıkı olan çorap giymeyin.
 • Görev icabı uzun süre oturmak zorunda iseniz zaman zaman kalkıp yürüyüş yapın.
 • Ayakta uzun süre hareketsiz kalmamaya dikkat edin.
 • Düzenli egzersiz yapın (yürüyüş, yüzme yada egzersiz bisikleti gibi).
 • Otururken bacak bacak üstüne atmayın.

Varislerin görünmesini engellememelerine rağmen varis çorapları şikayetleri (ağrı, ödem gibi) azaltabilir.

Akıntı

Hamilelikte olağandan daha fazla akıntı olması normaldir. Bunun nedeni, vajina etrafındaki kaslar ve derideki kan akımının artmasıdır. Bu genellikle endişelenecek bir durum değildir. Gelgelelim, akıntı kaşıntılı hal alır veya kötü kokar veya idrar yaparken acı hissederseniz doktorunuza haber verin çünkü bu bir enfeksiyon olabilir. Hamilelikte akıntı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Mantar

Bağışıklık sistemi değişiklikleri nedeniyle mantar, hamilelikte daha sık görülür. Kaşıntı ve kesilmiş süt şeklindeki akıntı, sizi rahatsız etmedikçe, mantarın tedavi edilmesine gerek yoktur. Mantar tedavisi için doktorunuz bir krem veya fitil yazar. Hamilelikte ağızdan mantar ilacı kullanılmaz.

Nefes Darlığı

Hamilelikte karın büyüdükçe akciğerlere baskı artar ve nefes darlığı ortaya çıkar. Nefes darlığı hamileliğin 31-34. haftalarında özellikle rahatsızlık vermeye başlar.

Doğumdan birkaç hafta önce, bebek aşağı inmeye başlayınca nefes darlığında bir miktar rahatlama olur. Bu iniş, önceden doğum yapmamış kadınlarda genelde 36-38. haftalar arasında olurken, doğum yapmış kadınlarda bebek, doğum başlangıcına kadar inmeyebilir. Nefes darlığı şikayetini azaltmak için:

 • Yorulmayın.
 • Düz bir şekilde oturun.
 • Gece yatarken başınız bir miktar yukarıda olsun.

Uykusuzluk

İlk birkaç aydan sonra, hamilelikte gece uyumak zorlaşabilir. Karnınız büyüdükçe rahat bir bir pozisyon bulmak oldukça zorlaşabilir. Uyumak için:

 • Yatmadan önce sıcak bir banyo yada duş alın.
 • Rahatlama tekniklerini uygulayın.
 • Bir yastığı karnınızın altına diğerini bacaklarınızın arasına koyarak yan yatabilirsiniz.
 • Gündüz uyumayın.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/hamilelikte-sik-gorulen-rahatsizliklar/