«

»

Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı Nedir, Neden Olur?

Kan uyuşmazlığı, annenin Rh negatif, babanın ise Rh pozitif olmasıdır. Kan uyuşmazlığının, hamilelikte gerekli önlemler alınmak şartı ile, sorun yaratması önlenebilir.

Kan uyuşmazlığının zararlarından korunmak için tüm hamile kadınların hamileliklerinin erken döneminde kan grubu testi yaptırmaları gerekir Kan Uyuşmazlığı Neden Sorun Yaratır?

Hamilelikte, normalde anne ve bebeğin kanları birbirlerine karışmaz. Ne var ki, nadiren bebekten küçük bir miktar kan plasentayı geçip annenin kanına karışır. Böyle bir durumda, kan uyuşmazlığı olan kadın (karnındaki bebek Rh pozitif ise) sanki bebeğe alerjikmiş gibi tepki vererek, bebeğin kanına saldıran antikorlar üretir. İşte, bu antikorları üretmiş olan kadın artık “duyarlılaşmış” demektir. Aradan bir süre geçtikten sonra, annedeki bu antikorlar bebeğe geçer ve bebeğin kan hücrelerini parçalamaya başlarlar. Sonuçta bebekte şiddetli hastalık, beyin hasarı, ölüme kadar bile gidebilen kansızlığa neden olurlar.

Kan Uyuşmazlığı Neden İlk Hamilelikte Sorun Çıkarmaz?

Kan uyuşmazlığı olan annede, yeteri kadar çok antikor oluşması zaman alan bir süreçtir ve bu sırada bebek genellikle doğmuş olur. Sonraki hamilelikte bebek etkilenmeye başlar ve her hamilelikte durum daha da kötüleşir.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığının Riskli Olduğu Durumlar

Kan uyuşmazlığı olan bir kadının hamileliğin son aylarında antikor geliştirme riski vardır. Ayrıca aşağıdaki durumlarda da bu risk artmıştır:

 • Düşük
 • Kürtaj
 • Dış gebelik
 • Kan verilmesi
 • Amniyosentez
 • Koryon villus örneklemesi (CVS)
 • Kanama

Kan Uyuşmazlığı Testi (İndirek Coomb’s Testi)

Kan uyuşmazlığı testi ile bir kadının antikor geliştirip geliştirmediği anlaşılabilir. Hamileliğin başında, 28. haftasında ve gerekli olduğu diğer zamanlarda kan uyuşmazlığı testi yapılır.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi (Anti-D)

Henüz antikor geliştirmemiş bir hamileye, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak, kadının antikor geliştirmesi ve dolayısıyla bebekte sorun çıkması önlenebilir. Kan uyuşmazlığı iğnesi hemen hemen tüm vakalarda başarılı olur. Gelgelelim, anne zaten duyarlı ise (antikor geliştirmişse) artık bir yararı olmaz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldığı hamilelik için geçerlidir. Her hamilelikte tekrarlanması gerekir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi genellikle kas içine yapılır. Kan uyuşmazlığı iğnesinin yan etkileri ilacın enjekte edildiği yerde ağrı veya vücutta görülen hafif bir ateştir. Her iki yan etki de genellikle kendiliğinden geçer.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

1) Doğumdan sonra bebek Rh pozitif ise

Doğumdan sonra çocuğun kan grubuna bakılır. Eğer Rh pozitif ise anneye bir kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bu iğne %99 başarılı olur. Eğer bebek Rh-negatif ise doğumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede, ancak daima 72 saat içinde yapılır. Eğer 72 saat içinde yapılmamışsa, yine de iğne için her türlü gayret sarfedilmelidir çünkü 10 gün sonra bile yapılan iğnenin bir miktar koruyucu etkisi vardır. Bu süreler, aşağıda anlatacağım, antikor gelişmesini uyaran diğer olaylarda da (düşük, kürtaj gibi) geçerlidir.

Tüpleri bağlanmış bile olsa, doğumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmasında fayda vardır. Bunun 3 nedeni vardır:

 • Kadın sonradan tüplerini açtırmaya karar verebilir.
 • Tüplerin bağlanması çok düşük bir ihtimalle başka bir hamileliği engelleyemeyebilir.
 • Gelecekte kan verilmesi gereken bir durumda iğne, antikor üretmesini önler.

2) Her hamilelikte 28. haftada

Kan uyuşmazlığı olan bir kadına 28. haftada kan uyuşmazlığı testi yapılır. Bu testte antikor gelişmediği görülürse (indirek Coomb’s testi negatif çıkarsa) kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Böylece, hamileliğin son üç ayında oluşabilecek gizli kanamalar nedeniyle sorun çıkması önlenmiş olur. Hamilelik, tahmini doğum tarihini aşarsa ilave bir kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekebilir. Doğum sonrası yapılacak olan iğneyle birlikte başarı şansı %99.5′tan daha fazladır.

3) Gerekli diğer durumlarda

Yukarıda belirtmiş olduğum, antikor gelişmesi riski olan durumlarda da kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır. Bu durumlar:

 • kanama
 • düşük
 • dış gebelik
 • kürtaj
 • amniyosentez
 • koryon villüs örneklemesi (CVS)

Düşükte Kan Uyuşmazlığı İğnesi

On iki haftadan büyük her düşükte kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

On iki haftadan küçük, kendiliğinden oluşan düşükte, düşük sonrası kürtaj gibi bir müdahelede bulunulmamışsa, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaz.

İlaçla gerçekleştirilen düşükte (hiçbir müdahelede bulunulmasa bile) ve kürtajda gebelik haftası ne olursa olsun kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

Düşük Tehlikesinde Kan Uyuşmazlığı İğnesi

On iki haftadan büyük hamileliklerde, düşük tehlikesi durumunda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Kanama ara ara devam ederse, 6 hafta sonra iğne tekrarlanır.

On iki haftadan küçük hamileliklerde kan uyuşmazlığı iğnesi aşağıdaki durumlarda ve özellikle gebelik haftası 12′ye yaklaşıyorsa yapılması düşünülebilir:

 • aşırı kanama
 • tekrarlayan kanama
 • kanamayla birlikte karın ağrısı

Antikor Gelişirse Ne Yapılır?

Kan uyuşmazlığı iğnesi, zaten antikor geliştirmiş bir kadına yararlı olmaz. Bebeğin risk altında olup olmadığını görmek için hamilelik yakından takip edilir.

Şiddetli vakalarda bebeğin erken doğurtulması gerekebilir veya anne karnında iken bebeğe kan verilir. Daha az şiddetli vakalarda bebek normal zamanında doğurtulur. Doğumdan sonra da bebeğin kanının değiştirilmesi gerekebilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/kan-uyusmazligi/

158 yorum

 1. ozge kara diyor ki:

  merhaba hocam,, ben ilk hamileliğimde 8.haftada kürtaj oldum,sonrasında iğne yapılmadı. 2.hamileliğimde 28.haftada iğne oldum,oğlumun kan grubu (-) olduğu için sorun olmadığını söylediler.bi sonraki hamilelik için iğne yapılmadı.Bugün hamile olduğumu evde yaptığım test sonucu öğrendim, çok endişeliyim.birde son adetim tamamen bittiken 1 hafta sonra kanamam oldu.uyuşmazlıkla bi ilgisi olabilirmi..teşekkürler..

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, uyuşmazlıkla bir ilgisi olmaz. Zaten doktora başvurduğunuzda gerekli testler yapılacaktır.

  2. ozge kara diyor ki:

   hocam son adet 21 eylül.. dün HCG testi sonucu 892.2 çıktı. Dr. dış gebelik olabilir, 3-4 gün sonra bi daha bakılsın dedi.değerlerin düşük çıkması normalmidir, yoksa kan uyuşmazlığına bağlı dış gebelik olabilirmi.??

   1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

    Merhaba, kan uyuşmazlığı, dış gebelik nedeni değildir. Hamileliğin sağlıklı büyüyüp büyümediği hCG seviyesindeki artışın değerlendirilmesi ile anlaşılabilir.

 2. nilüfer diyor ki:

  Eşimle kan uyuşmazlığımız var. llk doğumum sonrası uyuşmazlık iğnesi yapılmıştı. şimdi yine hamileyim 2.gebeliğim.
  6. haftasında lekelenmem oldu.
  Indirect cooms testi yapıldı pozitif çıktı. ardından tekrar uyuşmazlık iğnesi yapıldı ve riskli gebelik grubunda olduğum bir perinatoloji uzmanıyla gebelik sürecine devam etmem gerktiği söylendi ve ardından bir üniversite hastanesine antikor titresi bakılması için yönlendirildim. orada tekrar indirect coombs bakıldı (+) çıktı, antikor titresi de (+)1/2 çıktı. bugün perinatoloji uzmanına muayene için gittim. 8. haftadayım. 6. haftanın antikor titresi bakılması için çok erken olduğunu, normalde 28. haftada bakıldığını, risk grubunda olmadığımı, normal bir kadın doğum doktoruyla devam edebileceğimi söyledi. fakat ben hala tedirginim. antikor titresi yapılan iğneye bağlı olarak (+)1/2 çıktıysa bile iğneden önceki indirect coombs neden pozitif çıktı. aklıma acaba ilk doğumdan sonra uyuşmazlık iğnesi yapılmadı mı sorusu bile geliyor. Sizce başka bir doktora daha görünmeli miyim?

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, önceki doktorunuza perinataloji uzmanının söylediklerini bildirin. Gereken yapılacaktır.

 3. glsn diyor ki:

  merhaba hocam eşimle aramda kan uyuşmazlığı var ilk bebekde kurtaj oldum 2. bebegimin kalbi durdugu için aldılar 3 gebelikde sıkın olabilir mi gercekden anne olmak istiyorum fakat cok korkuyorum .

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, önceki kürtajlardan sonra iğne yapıldı mı?

 4. zekiye diyor ki:

  hocam merhaba, iyi çalışmalar. 15 yıllık evliyim ve 14 yaşında bir kızım var, ilk hamileliğimde kan testinde kanım 0pozitif göründü. 1 yıl sonra bir kürtaj olayım oldu. 5 yıl sonra kan grubu testimde 0(-) olduğumu öğrendim,eşimin kanı (+), kızımın kan grubuda 0(-), ikinci çocuğu kan uyuşmazlı nedeniyle düşünsekte hep korktuk. ikinci kez anne olmayı çok istiyorum ve o kadar da korkuyorum.yaşım 36 ve ikinci çocuk da riskim nedir merak ediyorum, teşekkürler ilginize.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kızınız negatif olduğu için o hamilelik nedeniyle bir sorun olmaz. Sanırım kürtajdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmadı. Bu nedenle bir sorun bulunup bulunmadığı bir kan testi ile anlaşılabilir. Bunun için bir kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

 5. ebru diyor ki:

  hocam merhaba benım 12.haftamda kanamam olmustu o durumda hem dusuk onleyıcı ıgne ve kan uyusmazlıgı ıgnesı oldum ındıreckt combs sonucum negatıf cıkmıstı.
  fakat suan 26.haftamdayım ındıreckt combs sonucum pozıtıf ne yapmam lazım doktorum 36.haftadan sonra gebelıgı sonlandırabılırı dedı.boyle bırsey gerceklesırmı endıselenıyorum . bılgılendırırsenız sevınırım şimdiden teşekkürler saygılar

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, bu ilk hamileliğiniz mi? Önceden başka indirek Coomb’s testi yapılmış mıydı? Pozitif çıkan indirek Coomb’s testinin titresi nedir?

   1. ebru diyor ki:

    hocam bu ilk hamileliğim, pozitif çıkan indirek sonucumun titresi 1/1 dir.

    1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Merhaba, pozitif çıkmasının nedeni 12. haftada yapılmış olan iğnenin etkisinin hala devam etmesi olabilir. Bu nedenle 28. haftada tekrar iğne yapılması uygun olabilir. Büyük ihtimalle bu açıdan bir sorun yaşamazsınız.

 6. arzum diyor ki:

  merhaba hocam ben 8 yıllık evlıyım kan uyuşmazlıgı var ılk gebeligim mol gebelık gecırdım 2 aylıkken kurtas la alındı antı d rhogam ınhesı oldum sonrasında 1 yıl gebelşk yasaktı. sonrasında asılama yaptırdım bır cok kez tutmadı 2 tüp bebek yaptırdım ilkınde bthcg 80 kadar cıktı sonra kanamayla düstu 2 cısı 30 kadar beta hcg cıktı oda kanamyla düştü ve bana kan uyusmazlıgı ıhnesı yapılmadı? bu dusuklerden sonrası kan uyusmazlıgı igne yaptırsam faydası olurmu ? şimdiden teşekkürederim saygılar..

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, yeni mi düşük yaptınız?

   1. arzum diyor ki:

    merhaba ,24 temmuzda transfer oldu 8 agustosda kanmam basladı. bu arada kan pıhtılasma tahlılı yaptırdım hepsı normal cıktı genetıkde normal cıktı. 2 tane son dondurulmuş embrıyolarım var onlarıda kısmetse denemeyi dusunuyorum ama tekrar aynı sekılde olucak dıye endişeliym. tedaviye başlamadan önce ne öneririsiniz? bilginiz ve tecrübelerinizden. şimdiden cok teşekkürederim ilgilendiginiz icin saygılar.

    1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Kan uyuşmazlığı iğnesi düşükten hemen sonra yapılır. Şu an yaptırmanızın bir faydası yok. Bahsettiğiniz gebelikler kimyasal gebelik. Bu kadar küçük hamileliklerde iğne yapılmasına gerek yoktur. Yazıda düşüklerde hangi durumlarda iğne yapıldığını anlatmıştım.

 7. arzu polat diyor ki:

  merhabalar hocam.ben evlenmeden önce kürtaj oldum ve bunu eşime söylemedim.o zamanki erkek arkadaşımın kan grubunu bilmiyorum be kürtajdan sonra kan uyuşma iğnesi vurulmadım 5 haftalıktı kürtajım.şimdi eşiminde benimde kan gurubumuz (-) bir önceki hamileliğim kalp durması olduğu için kürtaj yaptılar.şimdi ben yine hamileyim ve endişeleniyorum.acaba ilk kürtajda kan uyuşmazlığımı vardı bilmediğim iğnede olmadığım için sorunu kalp durması olarakmı yaşadım.şimdiki hamileliğimdeden korkuyorum lütfen bana yardımcı olun.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kanınızda duyarlılaşma olup olmadığı bir kan testi ile anlaşılabilir. Bunun için hamilelik öncesinde bir kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz. Kalp durmasının nedeninin kan uyuşmazlığı olduğunu sanmıyorum.

 8. semra diyor ki:

  merhaba hocam hamılelılıgımın uzerınde 8 gun gectı doktor kan testı ıstedı ve kan testındfe 35.47 cıktı doktor 3 gun sonra tekrar gelmemı soyledı ve tekrar kan testı yaptık bu defa 268.48 cıktı ve esımle kan uyusmazlıgımız var benım kan grubum 0 rh- esımınkı ıse a rh+ daha ası yaptırmadık ne zaman asıyı yaptırmamız gerek tesekkur ederım.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, ek bir durum çıkmadıkça 28. haftada yapılır.

 9. 1 ... 5 6 7 

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.