«

»

Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı Nedir, Neden Olur?

Kan uyuşmazlığı, annenin Rh negatif, babanın ise Rh pozitif olmasıdır. Kan uyuşmazlığının, hamilelikte gerekli önlemler alınmak şartı ile, sorun yaratması önlenebilir.

Kan uyuşmazlığının zararlarından korunmak için tüm hamile kadınların hamileliklerinin erken döneminde kan grubu testi yaptırmaları gerekir Kan Uyuşmazlığı Neden Sorun Yaratır?

Hamilelikte, normalde anne ve bebeğin kanları birbirlerine karışmaz. Ne var ki, nadiren bebekten küçük bir miktar kan plasentayı geçip annenin kanına karışır. Böyle bir durumda, kan uyuşmazlığı olan kadın (karnındaki bebek Rh pozitif ise) sanki bebeğe alerjikmiş gibi tepki vererek, bebeğin kanına saldıran antikorlar üretir. İşte, bu antikorları üretmiş olan kadın artık “duyarlılaşmış” demektir. Aradan bir süre geçtikten sonra, annedeki bu antikorlar bebeğe geçer ve bebeğin kan hücrelerini parçalamaya başlarlar. Sonuçta bebekte şiddetli hastalık, beyin hasarı, ölüme kadar bile gidebilen kansızlığa neden olurlar.

Kan Uyuşmazlığı Neden İlk Hamilelikte Sorun Çıkarmaz?

Kan uyuşmazlığı olan annede, yeteri kadar çok antikor oluşması zaman alan bir süreçtir ve bu sırada bebek genellikle doğmuş olur. Sonraki hamilelikte bebek etkilenmeye başlar ve her hamilelikte durum daha da kötüleşir.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığının Riskli Olduğu Durumlar

Kan uyuşmazlığı olan bir kadının hamileliğin son aylarında antikor geliştirme riski vardır. Ayrıca aşağıdaki durumlarda da bu risk artmıştır:

 • Düşük
 • Kürtaj
 • Dış gebelik
 • Kan verilmesi
 • Amniyosentez
 • Koryon villus örneklemesi (CVS)
 • Kanama

Kan Uyuşmazlığı Testi (İndirek Coomb’s Testi)

Kan uyuşmazlığı testi ile bir kadının antikor geliştirip geliştirmediği anlaşılabilir. Hamileliğin başında, 28. haftasında ve gerekli olduğu diğer zamanlarda kan uyuşmazlığı testi yapılır.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi (Anti-D)

Henüz antikor geliştirmemiş bir hamileye, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak, kadının antikor geliştirmesi ve dolayısıyla bebekte sorun çıkması önlenebilir. Kan uyuşmazlığı iğnesi hemen hemen tüm vakalarda başarılı olur. Gelgelelim, anne zaten duyarlı ise (antikor geliştirmişse) artık bir yararı olmaz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldığı hamilelik için geçerlidir. Her hamilelikte tekrarlanması gerekir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi genellikle kas içine yapılır. Kan uyuşmazlığı iğnesinin yan etkileri ilacın enjekte edildiği yerde ağrı veya vücutta görülen hafif bir ateştir. Her iki yan etki de genellikle kendiliğinden geçer.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

1) Doğumdan sonra bebek Rh pozitif ise

Doğumdan sonra çocuğun kan grubuna bakılır. Eğer Rh pozitif ise anneye bir kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bu iğne %99 başarılı olur. Eğer bebek Rh-negatif ise doğumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede, ancak daima 72 saat içinde yapılır. Eğer 72 saat içinde yapılmamışsa, yine de iğne için her türlü gayret sarfedilmelidir çünkü 10 gün sonra bile yapılan iğnenin bir miktar koruyucu etkisi vardır. Bu süreler, aşağıda anlatacağım, antikor gelişmesini uyaran diğer olaylarda da (düşük, kürtaj gibi) geçerlidir.

Tüpleri bağlanmış bile olsa, doğumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmasında fayda vardır. Bunun 3 nedeni vardır:

 • Kadın sonradan tüplerini açtırmaya karar verebilir.
 • Tüplerin bağlanması çok düşük bir ihtimalle başka bir hamileliği engelleyemeyebilir.
 • Gelecekte kan verilmesi gereken bir durumda iğne, antikor üretmesini önler.

2) Her hamilelikte 28. haftada

Kan uyuşmazlığı olan bir kadına 28. haftada kan uyuşmazlığı testi yapılır. Bu testte antikor gelişmediği görülürse (indirek Coomb’s testi negatif çıkarsa) kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Böylece, hamileliğin son üç ayında oluşabilecek gizli kanamalar nedeniyle sorun çıkması önlenmiş olur. Hamilelik, tahmini doğum tarihini aşarsa ilave bir kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekebilir. Doğum sonrası yapılacak olan iğneyle birlikte başarı şansı %99.5′tan daha fazladır.

3) Gerekli diğer durumlarda

Yukarıda belirtmiş olduğum, antikor gelişmesi riski olan durumlarda da kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır. Bu durumlar:

 • kanama
 • düşük
 • dış gebelik
 • kürtaj
 • amniyosentez
 • koryon villüs örneklemesi (CVS)

Düşükte Kan Uyuşmazlığı İğnesi

On iki haftadan büyük her düşükte kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

On iki haftadan küçük, kendiliğinden oluşan düşükte, düşük sonrası kürtaj gibi bir müdahelede bulunulmamışsa, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaz.

İlaçla gerçekleştirilen düşükte (hiçbir müdahelede bulunulmasa bile) ve kürtajda gebelik haftası ne olursa olsun kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

Düşük Tehlikesinde Kan Uyuşmazlığı İğnesi

On iki haftadan büyük hamileliklerde, düşük tehlikesi durumunda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Kanama ara ara devam ederse, 6 hafta sonra iğne tekrarlanır.

On iki haftadan küçük hamileliklerde kan uyuşmazlığı iğnesi aşağıdaki durumlarda ve özellikle gebelik haftası 12′ye yaklaşıyorsa yapılması düşünülebilir:

 • aşırı kanama
 • tekrarlayan kanama
 • kanamayla birlikte karın ağrısı

Antikor Gelişirse Ne Yapılır?

Kan uyuşmazlığı iğnesi, zaten antikor geliştirmiş bir kadına yararlı olmaz. Bebeğin risk altında olup olmadığını görmek için hamilelik yakından takip edilir.

Şiddetli vakalarda bebeğin erken doğurtulması gerekebilir veya anne karnında iken bebeğe kan verilir. Daha az şiddetli vakalarda bebek normal zamanında doğurtulur. Doğumdan sonra da bebeğin kanının değiştirilmesi gerekebilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/kan-uyusmazligi/

182 yorum

 1. TARIK ŞENYAYLA diyor ki:

  eşim 39. haftada indirect cooms testi bir önce ki 10 gun onceki negatif şimdi 1/8 de pozitif ne anlama geliyor

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kan uyuşmazlığınız var herhalde. Kaçıncı gebelik olduğu, önceki sonuçlarınız ve iğne yapılıp yapılmadığını öğrenebilir miyim?

 2. HATİCE diyor ki:

  ben su an 4 aylık hamileyim. ilk çocuğum doğduktan sonra uyuşmazlık iğnesi yapıldı eşim b+ ben 0- şimdiki hamileliğime doktor ilk ay kan uyuşmazlığı iğnesi yapmadı hatta bundan bahsetmedi bile.simdi başka bir doktora gidiyorum doktorum indirekt combs testi yaptırdı test pozitif yüzdesi1/4 sonraki sonucumdapozitif 1/8 cıktı simdi birdaha bakılacak sağlıklı bir bebek doğurma ihtimalim hiç yok mu? lütfen bana açıklayıcı bir cevap 6azın

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kanama gibi gerekli bir durum olmadıkça ilk ay iğne yapılmaz zaten. Takiplerinizi düzenli yaptırırsanız (gerekirse anne karnında bebeğinize kan da verilebilir) sağlık bir çocuğunuz olabilir.

   1. HATİCE diyor ki:

    Cevabınız icin teşekkür ederim hocam.benim 6 haftalıkken lekelenmelerim başladı11 haftalıkkende yoğun kan gelişi oldu ama ilk doktorum bu iğneden bahsetmedi.şimdi son yapılan testle aradan3.5 hafta geçti.Şu an 16 haftayı 5 gün geçti. tekkrar test yapıldı yine titrem 1/8 çıktı.doktorum sonuçtan memnun ben hala korkuyorum. 1/ 8 de devam ederse kan verilip verilmemesine neye göre karar verilecek cevap verirseniz çok sevinirim.teşekkürler

    1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Bu titrede genellikle sorun çıkmaz. Titre yükselirse ultrasonla takip yapılır.

 3. alya diyor ki:

  hocam ben kürtaj oldum bir bebeğim var kürtaj ikinci cocuğumda gerçekleşti kan uyusmazlığı var eşimle aramda ama iğneyi vurulmadım kürtaj sonrasında birdahaki gebeliğimde bunun telafisi varmıdır acaba çok endişeleniyorum

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Kürtaj yapılalı kısa bir süre geçmemişse kürtaj için yapılacak bir şey yok maalesef. Hamilelik düşünmeden önce kadın doğum uzmanına başvurursanız duyarlılaşma olup olmadığını görmek için test yapacaktır.

 4. hakan diyor ki:

  merhaba hocam eşim 12 haftalık hamile eşimin kan grubu a rh (-) bense 0 rh (+) doktorumuz kan uyuşmazlığı iğnesi yapma kararı verdi bu durumda ne yapmalıyız? teşekkürler.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kan uyuşmazşığınız olduğu için 28 haftada iğne yaptırmanız önerilir. Bazı durumlarda daha erken yapılması gerekebilir.

 5. zeynep aktas diyor ki:

  Kan uyusmazgi iğnesinin bebeğe bi zarar var midir? İlk çocuğum pozitifti doğumdan sonra iğne oldum ikinci gebeligimde 6 aylikken ve doğum sonrasinda da iğne oldum yalniz ikinci cocugumda konuşma problemi var içe kapanik acaba iğneden etkilenmiş olabilirmi

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kan uyuşmazlığı iğnesinin böyle bir zararı olduğuna dair herhangi bir bulgu yok.

 6. özlem diyor ki:

  merhaba,

  eşimle bende kan uyuşmazlığı var 5 haftalık hamileyken lekelenmem oldu

  6 haftada doktora gittiğimde kan uyuşmalığı için test yaptılar sonuç negatif çıktı.

  önlem amaçlı kan uyuşmazlığı iğnesi yaptılar 8 haftalıkken bebek kalp atışı durmuş.

  3 kasımda kontrolde öğrendim kürtaj oldum.

  kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmadı.

  iğne yapılmaması ilerde bebekte sorun cıkarır mı ?

  bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kürtajdan sonra iğne yapılmamış olmasının nedeni 6 haftalık iken yapılmış olan iğnenin koruyuculuğunun devam etmesidir.

 7. zinaida diyor ki:

  İlk gebelikte 5 hafta ikinci gebelikte 6 haftayi geçmişti. Her iki gebelikte kendiliğnden temizlendi kürtaj lık bir şey yok denildi.İkinci düşükten sonra nehaet Ragon iğnesi yapıldı. Hocam sonraki gebeliklerde herhangi bir risk varmıdır? Veda bu sorunun çözülmesi için ne yapmamız gerekir. bizi önlendirebilir misiniz? Teşekkürler

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Kürtaj yapılmamışsa 5-6 haftalık düşük sonrası genellikle iğneye gerek olmaz. Çok büyük ihtimalle sorun çıkmayacaktır.

 8. TUBA TAŞ diyor ki:

  HOCAM MERABA BEN BİRŞEY MERAK EDİYORUM KAN UYŞMAZLIĞI OLAN Bİ AİLENİN BEBEĞİ KARNINDA ÖLÜYOR SEZERYANLA ALINIP AİLEYE VERILIYOR BEBEGIN KAN GURUBUNA BAKILMADI BİLE BU ANNENIN BIR SONRAKI GEBELIĞINDEKİ RİSK OLASILIĞI NELER OLUR VE BEBEKTE NE GİBİ SORUNLAR ÇIKABILIR BILGI ALMAK İSTİYORUM

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, bebek Rh pozitif bile olsa %90 bir sorun çıkmaz. Çıkarsa da ne tür sorunlar çıkabileceğini yazıda bulabilirsiniz. Duyarlılaşma olup olmadığı bir kan testi ile anlaşılabilir.

 9. zinaida diyor ki:

  Merhaba hocam. Kızım iki düşük yaptı her iki hamilelikte de kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmamış. Eşinin kan grubu RH+ kızımınRH- . Doktorların dikatinden kaçmış. Bu durumda ne yamalıyiz? son düşük iki gün önce oldu. Teşekkürler.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, düşüklerin haftasını ve sonrasında kürtaj yapılıp yapılmadığını söyleyebilir misiniz?

 10. 1 ... 6 7 8 

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.