«

»

Kan Uyuşmazlığı

Kan Uyuşmazlığı Nedir, Neden Olur?

Kan uyuşmazlığı, annenin Rh negatif, babanın ise Rh pozitif olmasıdır. Kan uyuşmazlığının, hamilelikte gerekli önlemler alınmak şartı ile, sorun yaratması önlenebilir.

Kan uyuşmazlığının zararlarından korunmak için tüm hamile kadınların hamileliklerinin erken döneminde kan grubu testi yaptırmaları gerekir Kan Uyuşmazlığı Neden Sorun Yaratır?

Hamilelikte, normalde anne ve bebeğin kanları birbirlerine karışmaz. Ne var ki, nadiren bebekten küçük bir miktar kan plasentayı geçip annenin kanına karışır. Böyle bir durumda, kan uyuşmazlığı olan kadın (karnındaki bebek Rh pozitif ise) sanki bebeğe alerjikmiş gibi tepki vererek, bebeğin kanına saldıran antikorlar üretir. İşte, bu antikorları üretmiş olan kadın artık “duyarlılaşmış” demektir. Aradan bir süre geçtikten sonra, annedeki bu antikorlar bebeğe geçer ve bebeğin kan hücrelerini parçalamaya başlarlar. Sonuçta bebekte şiddetli hastalık, beyin hasarı, ölüme kadar bile gidebilen kansızlığa neden olurlar.

Kan Uyuşmazlığı Neden İlk Hamilelikte Sorun Çıkarmaz?

Kan uyuşmazlığı olan annede, yeteri kadar çok antikor oluşması zaman alan bir süreçtir ve bu sırada bebek genellikle doğmuş olur. Sonraki hamilelikte bebek etkilenmeye başlar ve her hamilelikte durum daha da kötüleşir.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığının Riskli Olduğu Durumlar

Kan uyuşmazlığı olan bir kadının hamileliğin son aylarında antikor geliştirme riski vardır. Ayrıca aşağıdaki durumlarda da bu risk artmıştır:

 • Düşük
 • Kürtaj
 • Dış gebelik
 • Kan verilmesi
 • Amniyosentez
 • Koryon villus örneklemesi (CVS)
 • Kanama

Kan Uyuşmazlığı Testi (İndirek Coomb’s Testi)

Kan uyuşmazlığı testi ile bir kadının antikor geliştirip geliştirmediği anlaşılabilir. Hamileliğin başında, 28. haftasında ve gerekli olduğu diğer zamanlarda kan uyuşmazlığı testi yapılır.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi (Anti-D)

Henüz antikor geliştirmemiş bir hamileye, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılarak, kadının antikor geliştirmesi ve dolayısıyla bebekte sorun çıkması önlenebilir. Kan uyuşmazlığı iğnesi hemen hemen tüm vakalarda başarılı olur. Gelgelelim, anne zaten duyarlı ise (antikor geliştirmişse) artık bir yararı olmaz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi yapıldığı hamilelik için geçerlidir. Her hamilelikte tekrarlanması gerekir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi genellikle kas içine yapılır. Kan uyuşmazlığı iğnesinin yan etkileri ilacın enjekte edildiği yerde ağrı veya vücutta görülen hafif bir ateştir. Her iki yan etki de genellikle kendiliğinden geçer.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?

1) Doğumdan sonra bebek Rh pozitif ise

Doğumdan sonra çocuğun kan grubuna bakılır. Eğer Rh pozitif ise anneye bir kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Bu iğne %99 başarılı olur. Eğer bebek Rh-negatif ise doğumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaz.

Kan uyuşmazlığı iğnesi doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede, ancak daima 72 saat içinde yapılır. Eğer 72 saat içinde yapılmamışsa, yine de iğne için her türlü gayret sarfedilmelidir çünkü 10 gün sonra bile yapılan iğnenin bir miktar koruyucu etkisi vardır. Bu süreler, aşağıda anlatacağım, antikor gelişmesini uyaran diğer olaylarda da (düşük, kürtaj gibi) geçerlidir.

Tüpleri bağlanmış bile olsa, doğumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmasında fayda vardır. Bunun 3 nedeni vardır:

 • Kadın sonradan tüplerini açtırmaya karar verebilir.
 • Tüplerin bağlanması çok düşük bir ihtimalle başka bir hamileliği engelleyemeyebilir.
 • Gelecekte kan verilmesi gereken bir durumda iğne, antikor üretmesini önler.

2) Her hamilelikte 28. haftada

Kan uyuşmazlığı olan bir kadına 28. haftada kan uyuşmazlığı testi yapılır. Bu testte antikor gelişmediği görülürse (indirek Coomb’s testi negatif çıkarsa) kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Böylece, hamileliğin son üç ayında oluşabilecek gizli kanamalar nedeniyle sorun çıkması önlenmiş olur. Hamilelik, tahmini doğum tarihini aşarsa ilave bir kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması gerekebilir. Doğum sonrası yapılacak olan iğneyle birlikte başarı şansı %99.5′tan daha fazladır.

3) Gerekli diğer durumlarda

Yukarıda belirtmiş olduğum, antikor gelişmesi riski olan durumlarda da kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalıdır. Bu durumlar:

 • kanama
 • düşük
 • dış gebelik
 • kürtaj
 • amniyosentez
 • koryon villüs örneklemesi (CVS)

Düşükte Kan Uyuşmazlığı İğnesi

On iki haftadan büyük her düşükte kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

On iki haftadan küçük, kendiliğinden oluşan düşükte, düşük sonrası kürtaj gibi bir müdahelede bulunulmamışsa, kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaz.

İlaçla gerçekleştirilen düşükte (hiçbir müdahelede bulunulmasa bile) ve kürtajda gebelik haftası ne olursa olsun kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

Düşük Tehlikesinde Kan Uyuşmazlığı İğnesi

On iki haftadan büyük hamileliklerde, düşük tehlikesi durumunda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Kanama ara ara devam ederse, 6 hafta sonra iğne tekrarlanır.

On iki haftadan küçük hamileliklerde kan uyuşmazlığı iğnesi aşağıdaki durumlarda ve özellikle gebelik haftası 12′ye yaklaşıyorsa yapılması düşünülebilir:

 • aşırı kanama
 • tekrarlayan kanama
 • kanamayla birlikte karın ağrısı

Antikor Gelişirse Ne Yapılır?

Kan uyuşmazlığı iğnesi, zaten antikor geliştirmiş bir kadına yararlı olmaz. Bebeğin risk altında olup olmadığını görmek için hamilelik yakından takip edilir.

Şiddetli vakalarda bebeğin erken doğurtulması gerekebilir veya anne karnında iken bebeğe kan verilir. Daha az şiddetli vakalarda bebek normal zamanında doğurtulur. Doğumdan sonra da bebeğin kanının değiştirilmesi gerekebilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/kan-uyusmazligi/

90 yorum

 1. GÜLİŞ diyor ki:

  ben daha öncede yazmıştım size ilk gebeliğim kürtaj ve sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi olmustum şimdi sormak istediğim doktora gittim kan uyuşmazlıgını söledimde indireck coomb s testi yaptı ve sonra iğne konusunu sordumda bana doğumdan sonra dedi ben şimdi ne yapmam gerekiyor iğne olmalımıyım 28. haftada yoksa doktora güveneyimmi….

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Size internetten ne yapmanız gerektiğini söyleyemem. Bu konuda bilgilendirme yapmıştım.

 2. tuğba bulut diyor ki:

  ben 22 haftalık hamileyim kan uyşmazlığımız var dr sadece bir kez iğne yapılacağımı bunuda doğumdan sonra olacağını dedi her dr farklı yapıyormuş kendisinin uygulaması buymuş şimdi ben dr uyayımmı yoksa dr mu değiştireyim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, yazıda da belirttiğim gibi doğumdan önce de kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması koruma oranını artırır ve güncel tutum budur. Karar sizin.

 3. evrim diyor ki:

  merhaba hocam benim ilk gebeliğim 12. haftadayım eşimle aramızda kan uyuşmazlığı var doktorum sadece hallederiz dedi üstüne düşmedi araştırdım iğne olmam gerekiyomuş bu iğneyi ne zaman olacam geçmi kaldım acaba ? şimdiden teşekkürler …

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, ek bir gereksinim olmazsa 28 haftada.

 4. nurgül diyor ki:

  merhaba hocam eşimle bende kan uyuşmazlığı var ben 0 negatif eşim A pozitif ilk çocuğumuz eşimin kanından ilk çocuktan sonra kan uyuşmazllığı inesi yaptırdım ondan sonra 3 defa kürtaj oldum olurken doktorlara kan uyuşmazlığı olduğunu söyklediğim halde bana iyne yapmadılar bi testte yapmadılar şimdi 1 buçuk aylık hamileyim ne yapmam lazım riks altındamıyım acil cevap bekliyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, indirek Coomb’s testi ile antikor olup olmadığı anlaşılabilir. Bir kadın doğum uzmanına başvurursanız zaten bu testi isteyecektir.

 5. açelya diyor ki:

  caner bey 21 gün oldu dogum yaptım ama vajinamda hamilelikte sinir şeklinde bişeyler çıkmaya başladı ve doktorlar bu dogumu zorlaştırır deyip sezeryana aldı şu anda çogalmaya başladı aynı zamanda agrı veriyor bunun için ne yapmam lazım teşekkür ederim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Siğil demek istediniz herhalde. Çeşitli tedavi şekilleri vardır. Doktorunuza başvurabilirsiniz.

   1. açelya diyor ki:

    doktora başvurdum ama geçer diyor araştırma yapıp bulundugum il dışında doktorlara sordum onlarda yakılması ve test yapılması lazım diyor

    1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Hamilelikte artmış siğiller bazen doğumdan birkaç ay sonra azalabilir. Belki doktorunuz bu süreyi beklemek istemiş olabilir. Yakma dahil çeşitli tedavi şekilleri mevcuttur. Buna kişisel durumunuza bağlı olarak karar verilir.

    2. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Hamilelikte artmış olan siğiller doğumdan sonra birkaç ay içinde bazen azalır. Doktorunuz bu süreyi beklemek istemiş olabilir.

 6. farika dogar diyor ki:

  hocam ben 23 haftalık gebeyim eşimle aramda kan uyşmazlıgı var 2ci çocugumda igne yaptım ama şimdi 1\16 çıktı uyuşmazlıgım ne yapabilirim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, indirek Coomb’s testinde 1/16 pozitiflik çok yüksek bir titre değil. Takip edilir ve belirli bir seviyeyi geçince bebeğin sağlığı daha yakından izlenir. Büyük bir sorun çıkacağını tahmin etmiyorum.

 7. anil diyor ki:

  Mrb esim 29 haftalik hamile kan uyusmazligi ignesi olursa bir sakincasi olurmu ilk ilk gebelik

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, iğne ilk gebelikte de önerilir.

 8. neval diyor ki:

  ben 22 haftalık hamileyim bende kan uyuşmazlığı var doktorum bu ayki kontrolümde bebeğimin omuriliğinde açıklık gördü ve beyinde küçülme gördü ve bana aldırmam gerektiğini söylüyor sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kan uyuşmazlığı ile sinir kanalı sakatlıklarının bir ilgisi yoktur. İkinci bir fikir almak başka bir uzmana muayene olabilirsiniz.

   1. neval diyor ki:

    başka doktorlarada gittim ama aynı şeyi söylediler ömrü boyunca sakat kalacağını ve sürekli altına yapacağını alınması gerektiğini ama ben aldırmak istemiyorum şuan sadece dua ediyorum inşallah sağ sağlim alırım kucağıma çocuğumu diye yardımınız için teşekkürler…

 9. yasemin diyor ki:

  Merhaba hocam benım de eşimle kan uyuşmazlıgımız var 3.5 yasında bır kızım var dogumdan sonra kızıma igne yapıldı bır düşük yaşadım ama kürtaj olmadım o zamanda igne yapıldı kan uyşmazlıgı için şimdi 25 haftalık hamıleyım tekrar igne olmam gerekıyormu teşekkurler

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, evet gerekiyor.

 10. tuğbaa diyor ki:

  ıyı aksamlar caner bey benımde esımle aramda kan uyusmazlıgı var.ilk hamileliğim ama doktor bana 2 aylık hamıle iken ıgneyı yaptırdım. yanı 28 haftalık degıldı bu sorun olur mu merak ettım sımdı zamanı gelmeden yapmıs oluyorum yardımcı olursanız sevınırım suan 17 haftalık hamileyim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, 2 aylıkken yapılmasının bir nedeni vardır (kanama vs.). 28 haftada tekrar yapılacaktır.

 11. 1 2 3 4 

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.