«

»

Prolaktin Yüksekliği Ne Gibi Rahatsızlıklara Yol Açar?

HiperprolaktinemiProlaktin yüksekliği sık görülen bir sorundur. Adet görmeyen hastaların yüzde 30’u, galaktore (süt gelmesi)si olan kadınların yüzde 90’ında prolaktin yüksekliği bulunur. Bu kadınların bazılarında gözlem ve bekleyerek tedavi uygundur ve diğerlerinde ilaç tedavisi çok başarılıdır.

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin, beynin tabanında yerleşmiş olan hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur ve süt hormonu olarak da bilinir. Prolaktin hormonu hamile olmayan kadınların kanında düşük seviyelerde bulunur. Hamilelik sırasında, prolaktin düzeyi yaklaşık on kat artar ve prolaktin süt üretimini uyarır. Hiperprolaktinemi, hamile olmayan kadınların kanında prolaktin yüksekliği (fazlalığı) olmasıdır.

Prolaktin Yüksekliği Nelere Sebep Olur?

Prolaktin yüksekliği yumurtlama sonrası luteal dönemde yetersiz progesteron üretimi, düzensiz yumurtlama ve düzensiz adet görme, adet görmeme ve galaktore (emzirmeyen bir kadının memesinden süt gelmesi) gibi çeşitli üreme bozukluklarına neden olabilir. Böyle şikayetleri olan kadınlarda prolaktin seviyesi ölçülmelidir. Erkeklerde prolaktin yüksekliği iktidarsızlığa ve kısırlığa neden olabilir.

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin salgısı, uyku, stres, ilişki, egzersiz, meme başının uyarılması, belirli gıdaların yenmesi ve hamilelik ile hafifçe artar. Bir kadının prolaktin düzeyi ilk tahlilde yüksek çıkmışsa, aç ve dinlenmiş bir durumda iken ikinci bir tahlil daha yapılmalıdır. Prolaktin yüksekliği doğrulanırsa bunun araştırılması gerekir.

Tıbbi bir öykü, fizik muayene ve hipofiz bezinin manyetik rezonans (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile görüntülenmesi prolaktin yüksekliği (fazlalığının) nedenlerinin çoğunu saptayacaktır.

 • Göğüs duvarındaki ameliyat izleri ve diğer göğüs duvarı tahrişleri (örneğin zona) fazla prolaktin salgılamasını (prolaktin yüksekliği) tetikleyebilir.
 • Özellikle bazı sakinleştiriciler, tansiyon ve bulantı ilaçları olmak üzere çeşitli ilaçlar aşırı prolaktin salgılanmasına yol açabilir. Doğum kontrol hapları da hafif prolaktin hormonu yüksekliği yapabilirler.
 • Yetersiz miktarda tiroit hormonunun üretildiği bir durum olan primer hipotiroidi prolaktin yüksekliğine sebep olabilen en sık hastalıktır. Hipotiroidiyi tiroid hormonuyla tedavi etmek prolaktin yüksekliğini düzeltebilir.
 • Nadiren, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklar prolaktin yüksekliğinden sorumlu olabilir.
 • Son olarak, hipofiz bezinin tümörleri ve hipotalamik-hipofiz sapına bası yapan lezyonlar prolaktin hormonu fazlalığına  neden olabilir. Bu tümörler, genellikle prolaktin yüksekliği olan kadınların yüzde 30 – 40’ında tomografi yada manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile saptanabilirler. Vakaların yaklaşık yüzde 30’unda prolaktin yüksekliği açıklanamaz (nedeni bulunamaz).

Prolaktin Yüksekliği Tedavisi

Bromokriptin (Parlodel) prolaktin yüksekliği tedavisinde kullanılan temel ilaçtır. Bu ilaç prolaktin üretimini baskılayarak çalışır. Başlama dozu her gece 1.25 ile 2.5 mg arasıdır. Doz prolaktin düzeyi normal sınırlara dönene kadar yavaşça artırılır. Daha büyük hipofiz tümörlerini baskılamak için sıklıkla daha büyük dozlar gerekli olur.

Yumurtlama ve adetler genel olarak prolaktin seviyesinin normalleştirilmesinden sonraki altı hafta içinde geriye döner. Galaktorenin (süt gelmesi) düzelmesi daha uzun zaman alır ve nadiren düzelmeyebilir bile.

Tedaviye genel olarak hamilelik oluşana kadar devam edilir ve hamilelik oluştuğunda bromokriptin bırakılır. Hamilelik yoksa tedaviye genellikle bir iki yıl veya daha fazla devam edilir çünkü ilaç bırakıldığında şikayetler yüksek oranda tekrarlar. Hipofiz tümörlerine bağlı prolaktin yüksekliği tedavisinde bromokriptinin etkinliği, bu durumları tedavi etmek için ameliyat ve radyasyon tedavisi gerekliliğini büyük oranda azaltmıştır.

Bromokriptine bağlı yan etkiler kullanımın ilk ayı içinde genellikle kaybolur. Halsizlik, bulantı ve baş ağrısı başlangıçtaki en sık görülen yan etkilerdir. Diğer yan etkiler burun tıkanıklığı, baş dönmesi, kabızlık, karın ağrıları, yorgunluk, kusma ve nadiren halüsinasyonlar gibi nörolojik şikayetlerdir. Yan etkiler, dozu yavaşça artırarak azaltılabilir. Bromokriptin gece hazneye de yerleştirilebilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/prolaktin-yuksekligi-ne-gibi-rahatsizliklara-yol-acar/

129 yorum

 1. gamze diyor ki:

  iyi günler doktor bey.ben bekarken testlerimi yaptırdım.adetin 3.günü prolaktin 21.14 çıktı.8 aylık evliyim.dün jinekoloğuma gittim.2 ayda 1 adet görüyorum ben hep.yumurtlama tembelliğim olduğunu söyledi ve ilaç verdi.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, sorunuz nedir?

 2. sümeyra diyor ki:

  Merhaba hocam ben 19 yaşındayım ve bekarım prolaktin hormonum normalin 5 katı çıktı.dostinex diye bir ilaç verdi onu kullanıyorum. o da çok yan etki ediyor.baş dönmesi, bulantı,sersemlik, uyku hali vs.yaklaşık 2,5 yıldır adet görmüyorum.en son adetimde ilaç kullandığımiçin oldum.bir de lamictal dc 50 mg kullanyorum yaklaşık 7 yıldır.ne yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim:)

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, Dostinex’i ne zamandır kullanıyorsunuz? Hipofiz MR’ı çekildimi?

 3. aysun diyor ki:

  merhabalar hocam ben 22 yaşındayım ve bekarım. bir kaç gün önce adet düzensizliği şikayetinden hormon testi yaptırdım ve prolaktin 68.37 çıktı doktor doğum kontrol hapı verdi ama ben bunun ne anlama geldiğini anlayamadım yardımcı olur musunz ???

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, prolaktin testi adetin kaçıncı günü, saat kaçta yapıldı. Kan vermeden önce birşey yeyip içtiniz mi? Sonucun birimi, sonuç kağıdındaki normal değerler nedir?

 4. didem karakaya diyor ki:

  merabalar hocam ben kadın doğum hastanesine gittim kan tahlilim yapıldı prolaktin hormonum yüksek çıktı ve hipofiz bezinde kitleden şüphelendi doktorum ve devlet hastanesine gidip kan tahlili yapmamı ve endokrinolojiye gidip mr çektirmemi istedi yalnız randevu alamıyorum mr çekimi için uzman doktora görünmeniz lazım diyor anlamadım ne yapcağımı yardımcı olabilirmisiniz

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, o hastanenin iç işleyişini bilemiyorum. Hastanedeki görevlilerden bilgi alabilirsiniz.

 5. yasemin ogey diyor ki:

  merhaba ben 34 yasimdayim ve 7 senelik evliyim.5 yasinda bir kizim var ikinci cocuk istiyoruz ve 3 ay once(ocak da) yaptirdigim tahlil sonuclarimda;TSH 2.67, FSH 0.78, LH 4.13,ESTRADIOL 315.55 ve PROLAKTIN 28.59 cikmisti sol tarafimda 47 mm buyuklugunde kistim oldugu ortaya cikti yasmin kullandim kistim su an yok. subat da progesterona bakildi sonuc 12.48 cikti. 14.03.2014 tarihinde yaptirdigim bazal hormon tahlil sonuclarim ise;TSH 1.58, FSH 5.9, LH 4.33, ESTRADIOL 66.7 VE PROLAKTIN 26.09 cikti. simdi benim prolaktin seviyemden dolayi endokrine yonlendirildim simdi ne yapmam gerekir sizde ? en kisa zamanda cevabinizi bekliyorum simdiden tesekkur ederim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, ne zamandır korunmuyorsunuz?

   1. yasemin ogey diyor ki:

    1 sene 3 aydir korunmuyoruz ben 1 sene olduktan sonra doktora gittim

    1. yasemin ogey diyor ki:

     tekrar merhaba hocam esimin tahlilleri normal cikti benim bu sonuclarimda bana doktorum dosya acip tedaviye baslamak istedi ancak benim sorunumun ne oldugu tam olarak soylenmedi bana direk asilama yada tup bebek bilemiyorum hangisini yapacaklardi ama benim ilk gebeligim de bebek gelisimini durdurmus ve kurtaj olmustum 3 ay sonrada kizima hamile kalmistim acaba benim sorunum tam olarak nedir? bundan sonra yapilacak tedavimin ucrete tabii olacagi soylendi sizin bana oneriniz nedir? kiymetli vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim cevabunizi merakla bekliyorum

     1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

      Tetkiklerde yumurtlama sorununuz yok görünüyor. Tüplerinizde bir sorun olup olmadığı araştırılacaktır ve buna göre nedenin ne olduğu ortaya çıkar. Teşhis konduktan sonra tedaviye doktorunuzla birlikte karar verirsiniz.

 6. merve diyor ki:

  Adet Düzensizliği için doktora gittim hormon testi yapıldı. Değerlerim sizce nasıl?
  Proloktin 35.71 ng/ml
  TSH 3.1614
  FSH 2.42mlU/ml
  LH 3.59mlU/ml
  Estradiol 83pg/ml
  Beta Hcg 1.20 mlU/ml

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, adetin kaçıncı günü, açlık durumu, saat kaçta yapıldı? Prolaktin için makinenin normal sınırları kaç?

 7. 1 ... 4 5 6 

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.