«

»

Prolaktin Yüksekliği Ne Gibi Rahatsızlıklara Yol Açar?

HiperprolaktinemiProlaktin yüksekliği sık görülen bir sorundur. Adet görmeyen hastaların yüzde 30’u, galaktore (süt gelmesi)si olan kadınların yüzde 90’ında prolaktin yüksekliği bulunur. Bu kadınların bazılarında gözlem ve bekleyerek tedavi uygundur ve diğerlerinde ilaç tedavisi çok başarılıdır.

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin, beynin tabanında yerleşmiş olan hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur ve süt hormonu olarak da bilinir. Prolaktin hormonu hamile olmayan kadınların kanında düşük seviyelerde bulunur. Hamilelik sırasında, prolaktin düzeyi yaklaşık on kat artar ve prolaktin süt üretimini uyarır. Hiperprolaktinemi, hamile olmayan kadınların kanında prolaktin yüksekliği (fazlalığı) olmasıdır.

Prolaktin Yüksekliği Nelere Sebep Olur?

Prolaktin yüksekliği yumurtlama sonrası luteal dönemde yetersiz progesteron üretimi, düzensiz yumurtlama ve düzensiz adet görme, adet görmeme ve galaktore (emzirmeyen bir kadının memesinden süt gelmesi) gibi çeşitli üreme bozukluklarına neden olabilir. Böyle şikayetleri olan kadınlarda prolaktin seviyesi ölçülmelidir. Erkeklerde prolaktin yüksekliği iktidarsızlığa ve kısırlığa neden olabilir.

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin salgısı, uyku, stres, ilişki, egzersiz, meme başının uyarılması, belirli gıdaların yenmesi ve hamilelik ile hafifçe artar. Bir kadının prolaktin düzeyi ilk tahlilde yüksek çıkmışsa, aç ve dinlenmiş bir durumda iken ikinci bir tahlil daha yapılmalıdır. Prolaktin yüksekliği doğrulanırsa bunun araştırılması gerekir.

Tıbbi bir öykü, fizik muayene ve hipofiz bezinin manyetik rezonans (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile görüntülenmesi prolaktin yüksekliği (fazlalığının) nedenlerinin çoğunu saptayacaktır.

  • Göğüs duvarındaki ameliyat izleri ve diğer göğüs duvarı tahrişleri (örneğin zona) fazla prolaktin salgılamasını (prolaktin yüksekliği) tetikleyebilir.
  • Özellikle bazı sakinleştiriciler, tansiyon ve bulantı ilaçları olmak üzere çeşitli ilaçlar aşırı prolaktin salgılanmasına yol açabilir. Doğum kontrol hapları da hafif prolaktin hormonu yüksekliği yapabilirler.
  • Yetersiz miktarda tiroit hormonunun üretildiği bir durum olan primer hipotiroidi prolaktin yüksekliğine sebep olabilen en sık hastalıktır. Hipotiroidiyi tiroid hormonuyla tedavi etmek prolaktin yüksekliğini düzeltebilir.
  • Nadiren, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklar prolaktin yüksekliğinden sorumlu olabilir.
  • Son olarak, hipofiz bezinin tümörleri ve hipotalamik-hipofiz sapına bası yapan lezyonlar prolaktin hormonu fazlalığına  neden olabilir. Bu tümörler, genellikle prolaktin yüksekliği olan kadınların yüzde 30 – 40’ında tomografi yada manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile saptanabilirler. Vakaların yaklaşık yüzde 30’unda prolaktin yüksekliği açıklanamaz (nedeni bulunamaz).

Prolaktin Yüksekliği Tedavisi

Bromokriptin (Parlodel) prolaktin yüksekliği tedavisinde kullanılan temel ilaçtır. Bu ilaç prolaktin üretimini baskılayarak çalışır. Başlama dozu her gece 1.25 ile 2.5 mg arasıdır. Doz prolaktin düzeyi normal sınırlara dönene kadar yavaşça artırılır. Daha büyük hipofiz tümörlerini baskılamak için sıklıkla daha büyük dozlar gerekli olur.

Yumurtlama ve adetler genel olarak prolaktin seviyesinin normalleştirilmesinden sonraki altı hafta içinde geriye döner. Galaktorenin (süt gelmesi) düzelmesi daha uzun zaman alır ve nadiren düzelmeyebilir bile.

Tedaviye genel olarak hamilelik oluşana kadar devam edilir ve hamilelik oluştuğunda bromokriptin bırakılır. Hamilelik yoksa tedaviye genellikle bir iki yıl veya daha fazla devam edilir çünkü ilaç bırakıldığında şikayetler yüksek oranda tekrarlar. Hipofiz tümörlerine bağlı prolaktin yüksekliği tedavisinde bromokriptinin etkinliği, bu durumları tedavi etmek için ameliyat ve radyasyon tedavisi gerekliliğini büyük oranda azaltmıştır.

Bromokriptine bağlı yan etkiler kullanımın ilk ayı içinde genellikle kaybolur. Halsizlik, bulantı ve baş ağrısı başlangıçtaki en sık görülen yan etkilerdir. Diğer yan etkiler burun tıkanıklığı, baş dönmesi, kabızlık, karın ağrıları, yorgunluk, kusma ve nadiren halüsinasyonlar gibi nörolojik şikayetlerdir. Yan etkiler, dozu yavaşça artırarak azaltılabilir. Bromokriptin gece hazneye de yerleştirilebilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/prolaktin-yuksekligi-ne-gibi-rahatsizliklara-yol-acar/