«

»

Prolaktin Yüksekliği Ne Gibi Rahatsızlıklara Yol Açar?

HiperprolaktinemiProlaktin yüksekliği sık görülen bir sorundur. Adet görmeyen hastaların yüzde 30’u, galaktore (süt gelmesi)si olan kadınların yüzde 90’ında prolaktin yüksekliği bulunur. Bu kadınların bazılarında gözlem ve bekleyerek tedavi uygundur ve diğerlerinde ilaç tedavisi çok başarılıdır.

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin, beynin tabanında yerleşmiş olan hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur ve süt hormonu olarak da bilinir. Prolaktin hormonu hamile olmayan kadınların kanında düşük seviyelerde bulunur. Hamilelik sırasında, prolaktin düzeyi yaklaşık on kat artar ve prolaktin süt üretimini uyarır. Hiperprolaktinemi, hamile olmayan kadınların kanında prolaktin yüksekliği (fazlalığı) olmasıdır.

Prolaktin Yüksekliği Nelere Sebep Olur?

Prolaktin yüksekliği yumurtlama sonrası luteal dönemde yetersiz progesteron üretimi, düzensiz yumurtlama ve düzensiz adet görme, adet görmeme ve galaktore (emzirmeyen bir kadının memesinden süt gelmesi) gibi çeşitli üreme bozukluklarına neden olabilir. Böyle şikayetleri olan kadınlarda prolaktin seviyesi ölçülmelidir. Erkeklerde prolaktin yüksekliği iktidarsızlığa ve kısırlığa neden olabilir.

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin salgısı, uyku, stres, ilişki, egzersiz, meme başının uyarılması, belirli gıdaların yenmesi ve hamilelik ile hafifçe artar. Bir kadının prolaktin düzeyi ilk tahlilde yüksek çıkmışsa, aç ve dinlenmiş bir durumda iken ikinci bir tahlil daha yapılmalıdır. Prolaktin yüksekliği doğrulanırsa bunun araştırılması gerekir.

Tıbbi bir öykü, fizik muayene ve hipofiz bezinin manyetik rezonans (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile görüntülenmesi prolaktin yüksekliği (fazlalığının) nedenlerinin çoğunu saptayacaktır.

 • Göğüs duvarındaki ameliyat izleri ve diğer göğüs duvarı tahrişleri (örneğin zona) fazla prolaktin salgılamasını (prolaktin yüksekliği) tetikleyebilir.
 • Özellikle bazı sakinleştiriciler, tansiyon ve bulantı ilaçları olmak üzere çeşitli ilaçlar aşırı prolaktin salgılanmasına yol açabilir. Doğum kontrol hapları da hafif prolaktin hormonu yüksekliği yapabilirler.
 • Yetersiz miktarda tiroit hormonunun üretildiği bir durum olan primer hipotiroidi prolaktin yüksekliğine sebep olabilen en sık hastalıktır. Hipotiroidiyi tiroid hormonuyla tedavi etmek prolaktin yüksekliğini düzeltebilir.
 • Nadiren, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklar prolaktin yüksekliğinden sorumlu olabilir.
 • Son olarak, hipofiz bezinin tümörleri ve hipotalamik-hipofiz sapına bası yapan lezyonlar prolaktin hormonu fazlalığına  neden olabilir. Bu tümörler, genellikle prolaktin yüksekliği olan kadınların yüzde 30 – 40’ında tomografi yada manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile saptanabilirler. Vakaların yaklaşık yüzde 30’unda prolaktin yüksekliği açıklanamaz (nedeni bulunamaz).

Prolaktin Yüksekliği Tedavisi

Bromokriptin (Parlodel) prolaktin yüksekliği tedavisinde kullanılan temel ilaçtır. Bu ilaç prolaktin üretimini baskılayarak çalışır. Başlama dozu her gece 1.25 ile 2.5 mg arasıdır. Doz prolaktin düzeyi normal sınırlara dönene kadar yavaşça artırılır. Daha büyük hipofiz tümörlerini baskılamak için sıklıkla daha büyük dozlar gerekli olur.

Yumurtlama ve adetler genel olarak prolaktin seviyesinin normalleştirilmesinden sonraki altı hafta içinde geriye döner. Galaktorenin (süt gelmesi) düzelmesi daha uzun zaman alır ve nadiren düzelmeyebilir bile.

Tedaviye genel olarak hamilelik oluşana kadar devam edilir ve hamilelik oluştuğunda bromokriptin bırakılır. Hamilelik yoksa tedaviye genellikle bir iki yıl veya daha fazla devam edilir çünkü ilaç bırakıldığında şikayetler yüksek oranda tekrarlar. Hipofiz tümörlerine bağlı prolaktin yüksekliği tedavisinde bromokriptinin etkinliği, bu durumları tedavi etmek için ameliyat ve radyasyon tedavisi gerekliliğini büyük oranda azaltmıştır.

Bromokriptine bağlı yan etkiler kullanımın ilk ayı içinde genellikle kaybolur. Halsizlik, bulantı ve baş ağrısı başlangıçtaki en sık görülen yan etkilerdir. Diğer yan etkiler burun tıkanıklığı, baş dönmesi, kabızlık, karın ağrıları, yorgunluk, kusma ve nadiren halüsinasyonlar gibi nörolojik şikayetlerdir. Yan etkiler, dozu yavaşça artırarak azaltılabilir. Bromokriptin gece hazneye de yerleştirilebilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/prolaktin-yuksekligi-ne-gibi-rahatsizliklara-yol-acar/

188 yorum

 1. sevecen tamer diyor ki:

  merhaba ben en son adetımı 29 kasım 2014 de gordum ve doktora gıttım verdıgı ılac ıle adet oldum.
  3 uncu gun bana kan testı yapıldı ve prolaktin bende 30,84 cıktı. normali de 23,3
  ve ben uzun zamandır adet duzensızlıgı goruyorum. bazen 2.5 ay renklı olmuyorum.
  ınt okudugum yorumlar hıc de hosuma gıtmedı sımdı doktorum 20 cı gun gel dedı bıdha kan testı yapılcak
  benım ne yapmam lazım bu prolaktın testı ıcın

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

 2. SEMRA diyor ki:

  merabalar hocam hamileliğimin 10.haftasındayım 4.haftasında doktora gittim tsh değeri 2,77 çıktı dahiliyeye gönderdiler oda bana euthyrox 25 verdi.kullandım devamlı.yeniden tahlil yaptırmak için 5 gün önce ilacı bıraktım bugün 6.gün ve dahiliyeye tekrar kan verdim sonuçlarım
  FT3 2,57
  FT4 1,14
  TSH 1,77
  ilaca devam etmeme gerek olmadığı söylendi ama yinede şüpheliyim.ilacı bırakmalı mı devam etmelimiyim.teşekkür ederim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, klinik durumunuzu tam bilmediğim için ilaç önerisinde bulunmam yanlış olur. Başka bir doktora muayene için başvurabilirsiniz.

 3. selma akay diyor ki:

  merhaba adetim 18 gün gecikti ve kan tahlili yaptırdım gebelik yok. başka bir doktora gittim tekrar kan tahlili yaptırdım (adetli değilken) .tahlil sonucu
  prolaktin 16,22 1.2-29.9
  t 3 2,95 1.71-3.71
  t 4 1,15 0.7-1.49
  tsh 1.51 0.49- 4.67
  estradiol 151
  FSH 5.32
  LH 9.6
  SONUÇLARI DEĞERLENDİREBİLİR MİSİNİZ

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kanda gebelik testi ne zaman yapıldı? İkinci doktorunuz muayene ve ultrason sonucunda ne dedi?

 4. 1 ... 7 8 9 

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.