«

»

Prolaktin Yüksekliği Ne Gibi Rahatsızlıklara Yol Açar?

HiperprolaktinemiProlaktin yüksekliği sık görülen bir sorundur. Adet görmeyen hastaların yüzde 30’u, galaktore (süt gelmesi)si olan kadınların yüzde 90’ında prolaktin yüksekliği bulunur. Bu kadınların bazılarında gözlem ve bekleyerek tedavi uygundur ve diğerlerinde ilaç tedavisi çok başarılıdır.

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin, beynin tabanında yerleşmiş olan hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur ve süt hormonu olarak da bilinir. Prolaktin hormonu hamile olmayan kadınların kanında düşük seviyelerde bulunur. Hamilelik sırasında, prolaktin düzeyi yaklaşık on kat artar ve prolaktin süt üretimini uyarır. Hiperprolaktinemi, hamile olmayan kadınların kanında prolaktin yüksekliği (fazlalığı) olmasıdır.

Prolaktin Yüksekliği Nelere Sebep Olur?

Prolaktin yüksekliği yumurtlama sonrası luteal dönemde yetersiz progesteron üretimi, düzensiz yumurtlama ve düzensiz adet görme, adet görmeme ve galaktore (emzirmeyen bir kadının memesinden süt gelmesi) gibi çeşitli üreme bozukluklarına neden olabilir. Böyle şikayetleri olan kadınlarda prolaktin seviyesi ölçülmelidir. Erkeklerde prolaktin yüksekliği iktidarsızlığa ve kısırlığa neden olabilir.

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin salgısı, uyku, stres, ilişki, egzersiz, meme başının uyarılması, belirli gıdaların yenmesi ve hamilelik ile hafifçe artar. Bir kadının prolaktin düzeyi ilk tahlilde yüksek çıkmışsa, aç ve dinlenmiş bir durumda iken ikinci bir tahlil daha yapılmalıdır. Prolaktin yüksekliği doğrulanırsa bunun araştırılması gerekir.

Tıbbi bir öykü, fizik muayene ve hipofiz bezinin manyetik rezonans (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile görüntülenmesi prolaktin yüksekliği (fazlalığının) nedenlerinin çoğunu saptayacaktır.

 • Göğüs duvarındaki ameliyat izleri ve diğer göğüs duvarı tahrişleri (örneğin zona) fazla prolaktin salgılamasını (prolaktin yüksekliği) tetikleyebilir.
 • Özellikle bazı sakinleştiriciler, tansiyon ve bulantı ilaçları olmak üzere çeşitli ilaçlar aşırı prolaktin salgılanmasına yol açabilir. Doğum kontrol hapları da hafif prolaktin hormonu yüksekliği yapabilirler.
 • Yetersiz miktarda tiroit hormonunun üretildiği bir durum olan primer hipotiroidi prolaktin yüksekliğine sebep olabilen en sık hastalıktır. Hipotiroidiyi tiroid hormonuyla tedavi etmek prolaktin yüksekliğini düzeltebilir.
 • Nadiren, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklar prolaktin yüksekliğinden sorumlu olabilir.
 • Son olarak, hipofiz bezinin tümörleri ve hipotalamik-hipofiz sapına bası yapan lezyonlar prolaktin hormonu fazlalığına  neden olabilir. Bu tümörler, genellikle prolaktin yüksekliği olan kadınların yüzde 30 – 40’ında tomografi yada manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile saptanabilirler. Vakaların yaklaşık yüzde 30’unda prolaktin yüksekliği açıklanamaz (nedeni bulunamaz).

Prolaktin Yüksekliği Tedavisi

Bromokriptin (Parlodel) prolaktin yüksekliği tedavisinde kullanılan temel ilaçtır. Bu ilaç prolaktin üretimini baskılayarak çalışır. Başlama dozu her gece 1.25 ile 2.5 mg arasıdır. Doz prolaktin düzeyi normal sınırlara dönene kadar yavaşça artırılır. Daha büyük hipofiz tümörlerini baskılamak için sıklıkla daha büyük dozlar gerekli olur.

Yumurtlama ve adetler genel olarak prolaktin seviyesinin normalleştirilmesinden sonraki altı hafta içinde geriye döner. Galaktorenin (süt gelmesi) düzelmesi daha uzun zaman alır ve nadiren düzelmeyebilir bile.

Tedaviye genel olarak hamilelik oluşana kadar devam edilir ve hamilelik oluştuğunda bromokriptin bırakılır. Hamilelik yoksa tedaviye genellikle bir iki yıl veya daha fazla devam edilir çünkü ilaç bırakıldığında şikayetler yüksek oranda tekrarlar. Hipofiz tümörlerine bağlı prolaktin yüksekliği tedavisinde bromokriptinin etkinliği, bu durumları tedavi etmek için ameliyat ve radyasyon tedavisi gerekliliğini büyük oranda azaltmıştır.

Bromokriptine bağlı yan etkiler kullanımın ilk ayı içinde genellikle kaybolur. Halsizlik, bulantı ve baş ağrısı başlangıçtaki en sık görülen yan etkilerdir. Diğer yan etkiler burun tıkanıklığı, baş dönmesi, kabızlık, karın ağrıları, yorgunluk, kusma ve nadiren halüsinasyonlar gibi nörolojik şikayetlerdir. Yan etkiler, dozu yavaşça artırarak azaltılabilir. Bromokriptin gece hazneye de yerleştirilebilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/prolaktin-yuksekligi-ne-gibi-rahatsizliklara-yol-acar/

155 yorum

 1. zehra diyor ki:

  merhaba dr bey ben 22 yaşındayın nişanlıyım ve adet duzensizliğinden dr gittım prolaktin 17,96 ng/mL ve 3 ay tedavi verdi bende cok endişelendim normalmı sizce değer ne yapmam gerekiyor

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, ne tedavisi verdi?

 2. gokhan ozturk diyor ki:

  merhaba hocam parlodel 2,5 kullanan babam var günde 3 kez kullanıyor ve bırakmasını söylüyorlar bu gibi hastalığın tedavisi mevcutmu birde ameliyat olacağı için her hangi bir yan etkisi olacakmı teşekkür eder saygılarımı sunarım..

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, ben kadın doğum uzmanıyım. Uygun uzmana danışmalısınız.

 3. didem diyor ki:

  merhaba ben 2010 yılında troid hastalıgımı öğrendim nodül alındı ve patoloji sonucunda 7mm tümör çıktı papiller mikrokarsinom oldugumu öğrendim 1 yıllık evliyim bebek istiyoruz 4 aydır korunmuyorum ve olmuyor dün kan tahlili verdim

  TSH : 3.05

  T3 : 2.51
  T4: 0.92
  PROLAKTİN : 10.73
  TRİGLOBULİN : 7.08
  TAHLİLLERİM YÜKSEK BU YÜZDEN Mİ BEBEĞİM OLMUYOR YORUMLARSANIZ SEVİNİRİM TŞKLER ŞİMDİDEN

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, çalışılan makineye göre değişebileceği için sonuçların yanına normal değerlerini de yazar mısınız? Bir jinekoloğa başvurup muayene oldunuz mu?

   1. didem diyor ki:

    trilobuin : 708 normal değrleri alt sınır 3 üst sınır :55

    t4 : 0.92 alt sınır :0.61 üst sınır :1.12

    t3 : 2.51 alt sınır 2.5 üst sınır : 3.9

    tsh :3.05 alt sınır 0.36 üst sınır :5.36

    fsh : 6.31 prolaktin : 10.73 menapoz öncesi diyor hocam 3.34 26.72

    üre :16 alt sınır :17 üst sınır : 43
    ferritin : 9.2 alt sınır 11 üst sınır 306.8

    demir :29 alt sınır 70 üst sınır 180 sonuclarım bunlar hocam jinekoloğa gittim 1 kez 1 sene sonrası olmazsa sıkıntı dediler konuştular herhangi bir test ya da bir öneride bulunmadılar ben hastalıgımdan dolayı korkuyorum çok istiyoırum bebeğiminb olmasını 4 aydır kounmuyorum ama herhangi birşeyde yok ne yapmam gerekiyor sonuçlarımı değerlendirirseniz sevinirim dr bugün izinliydi o yüzden gösteremedim merak ediyorum

    1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Merhaba, bunları anladığım kadarıyla jinekolog istememiş. Tetkikleriniz muayene bulgularınızla birlikte değerlendirildiğinde bir anlam ifade eder. Normalde ilave bir sorun yoksa 35 yaş altı kadınlarda 1 yıl beklenir çünkü işin doğası böyledir. Yani insanlar genel olarak çabuk hamile kalmazlar. Jinekoloğunuz hemen araştırma gerektiren bir durum görmemiş sanırım. Yine de çabuklaştırmak isterseniz “Hızlı Hamile Kalma Yolları” yazımı okuyabilirsiniz.

 4. SACİDE diyor ki:

  merhaba dr. bey…ben yaklasık 2 yıl önce adet olmama şikayetiyle doktora gittim ve prolaktin yuksekliği çıktı. prolaktinim 201 çıktı… dr cerrahi müdahale dedi. ama ben ilacı tercih ettim..emarlar göz taraması testler derken dostinex kullandım 8-9 ay kadar prolaktinim düştü.8 aylık evliyim şu anda.korunmuyoruz adetde olmadım doktora gittim prolaktin 145 çıktı gene… 26 yaşındayım bu arada …yine yeniden başa döndüm anlıcanız… dr engel olur bebeğe belkide…. diyor. üzülüyorum.. bunun kurtuluşu yokmudur.. bir geldi mi bir daha gitmez mi yani… sressiz yaşamak mümkün mü ki ? ben napim bilemiyorumm…

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, hamile kalabilmek için gerekirse tekrar ilaç tedavisine başlamalısınız.

   1. SACİDE diyor ki:

    tşkkür ederim… prolaktinim çok yüksek olduğu için sizce ilaç kullanarak düştüğünde hamile kalabılır mıyım yanı ?

    1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Başka bir sorun yoksa kalabilirsiniz.

 5. emine akay diyor ki:

  merhaba dr. bey benmde prolaktinim 38 çıktı diane 35 ve agnucaston diye bitkisel bi ilaç verdiler benım şıkayetımde kıllanmaydı onun için test yaptırmıştım ama bu ılaçlar hakkında olumsuz duyumlar aldım napıcagımı sasırdım yardım edın bana lutfen

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, ne gibi olumsuz duyumlar aldınız?

 6. FATMA EMİRHAN diyor ki:

  ADETİN 3 GÜNÜ AÇ KARNA prolaktin 38 bir önceki ay çatlatma iğnesi kullandım yumurta çatlamadı yasmin kullandım fsh 11.29 estrodiol 80 yaş 37 bebek düşünüyorum klomen verdi fsh klomen kullanınca 9 düşüyor sorum şu bu değerlerle hamile kalabilirmiyim ikincisi prolaktiim içn tedavi gerekirmi kolay gelsin

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, prolaktin yüksekliği doğrulanırsa tedavi sırasında prolaktinin düşürülmesi faydalı olabilir. Menopozda olunmadıkça hamile kalma şansı vardır. Ancak yaşınız itibariyle çok fazla vakit kaybetmeden etkili tedavilere başlamalısınız.

   1. gulsum diyor ki:

    merhaba benim proloktin 44,21 cikti,LH lutenlesdirici hormonum 25,65 .acaba hamile kala bilirmiyim.ilaclar aliyorum.

    1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Merhaba, prolaktin yüksekliği, hamile kalmanıza engel tek durum ise ilaçlarla genellikle düzeltilebilir.

 7. 1 ... 5 6 7 

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.