«

»

Prolaktin Yüksekliği Ne Gibi Rahatsızlıklara Yol Açar?

HiperprolaktinemiProlaktin yüksekliği sık görülen bir sorundur. Adet görmeyen hastaların yüzde 30’u, galaktore (süt gelmesi)si olan kadınların yüzde 90’ında prolaktin yüksekliği bulunur. Bu kadınların bazılarında gözlem ve bekleyerek tedavi uygundur ve diğerlerinde ilaç tedavisi çok başarılıdır.

Prolaktin Hormonu Nedir?

Prolaktin, beynin tabanında yerleşmiş olan hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur ve süt hormonu olarak da bilinir. Prolaktin hormonu hamile olmayan kadınların kanında düşük seviyelerde bulunur. Hamilelik sırasında, prolaktin düzeyi yaklaşık on kat artar ve prolaktin süt üretimini uyarır. Hiperprolaktinemi, hamile olmayan kadınların kanında prolaktin yüksekliği (fazlalığı) olmasıdır.

Prolaktin Yüksekliği Nelere Sebep Olur?

Prolaktin yüksekliği yumurtlama sonrası luteal dönemde yetersiz progesteron üretimi, düzensiz yumurtlama ve düzensiz adet görme, adet görmeme ve galaktore (emzirmeyen bir kadının memesinden süt gelmesi) gibi çeşitli üreme bozukluklarına neden olabilir. Böyle şikayetleri olan kadınlarda prolaktin seviyesi ölçülmelidir. Erkeklerde prolaktin yüksekliği iktidarsızlığa ve kısırlığa neden olabilir.

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin salgısı, uyku, stres, ilişki, egzersiz, meme başının uyarılması, belirli gıdaların yenmesi ve hamilelik ile hafifçe artar. Bir kadının prolaktin düzeyi ilk tahlilde yüksek çıkmışsa, aç ve dinlenmiş bir durumda iken ikinci bir tahlil daha yapılmalıdır. Prolaktin yüksekliği doğrulanırsa bunun araştırılması gerekir.

Tıbbi bir öykü, fizik muayene ve hipofiz bezinin manyetik rezonans (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile görüntülenmesi prolaktin yüksekliği (fazlalığının) nedenlerinin çoğunu saptayacaktır.

 • Göğüs duvarındaki ameliyat izleri ve diğer göğüs duvarı tahrişleri (örneğin zona) fazla prolaktin salgılamasını (prolaktin yüksekliği) tetikleyebilir.
 • Özellikle bazı sakinleştiriciler, tansiyon ve bulantı ilaçları olmak üzere çeşitli ilaçlar aşırı prolaktin salgılanmasına yol açabilir. Doğum kontrol hapları da hafif prolaktin hormonu yüksekliği yapabilirler.
 • Yetersiz miktarda tiroit hormonunun üretildiği bir durum olan primer hipotiroidi prolaktin yüksekliğine sebep olabilen en sık hastalıktır. Hipotiroidiyi tiroid hormonuyla tedavi etmek prolaktin yüksekliğini düzeltebilir.
 • Nadiren, kronik böbrek yetmezliği gibi hastalıklar prolaktin yüksekliğinden sorumlu olabilir.
 • Son olarak, hipofiz bezinin tümörleri ve hipotalamik-hipofiz sapına bası yapan lezyonlar prolaktin hormonu fazlalığına  neden olabilir. Bu tümörler, genellikle prolaktin yüksekliği olan kadınların yüzde 30 – 40’ında tomografi yada manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile saptanabilirler. Vakaların yaklaşık yüzde 30’unda prolaktin yüksekliği açıklanamaz (nedeni bulunamaz).

Prolaktin Yüksekliği Tedavisi

Bromokriptin (Parlodel) prolaktin yüksekliği tedavisinde kullanılan temel ilaçtır. Bu ilaç prolaktin üretimini baskılayarak çalışır. Başlama dozu her gece 1.25 ile 2.5 mg arasıdır. Doz prolaktin düzeyi normal sınırlara dönene kadar yavaşça artırılır. Daha büyük hipofiz tümörlerini baskılamak için sıklıkla daha büyük dozlar gerekli olur.

Yumurtlama ve adetler genel olarak prolaktin seviyesinin normalleştirilmesinden sonraki altı hafta içinde geriye döner. Galaktorenin (süt gelmesi) düzelmesi daha uzun zaman alır ve nadiren düzelmeyebilir bile.

Tedaviye genel olarak hamilelik oluşana kadar devam edilir ve hamilelik oluştuğunda bromokriptin bırakılır. Hamilelik yoksa tedaviye genellikle bir iki yıl veya daha fazla devam edilir çünkü ilaç bırakıldığında şikayetler yüksek oranda tekrarlar. Hipofiz tümörlerine bağlı prolaktin yüksekliği tedavisinde bromokriptinin etkinliği, bu durumları tedavi etmek için ameliyat ve radyasyon tedavisi gerekliliğini büyük oranda azaltmıştır.

Bromokriptine bağlı yan etkiler kullanımın ilk ayı içinde genellikle kaybolur. Halsizlik, bulantı ve baş ağrısı başlangıçtaki en sık görülen yan etkilerdir. Diğer yan etkiler burun tıkanıklığı, baş dönmesi, kabızlık, karın ağrıları, yorgunluk, kusma ve nadiren halüsinasyonlar gibi nörolojik şikayetlerdir. Yan etkiler, dozu yavaşça artırarak azaltılabilir. Bromokriptin gece hazneye de yerleştirilebilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/05/prolaktin-yuksekligi-ne-gibi-rahatsizliklara-yol-acar/

180 yorum

 1. Gizem diyor ki:

  merhaba adet düzensizliğim nedeni ile adetimin 3. günü hormon testi yaptırdım.
  FSH :5,13
  FT3 serbest T3 2,97
  FT4 serbest T4 1,04
  LH 11,67
  PRL:*41,04
  TSH 1,32

  Sonuçlarım normalmidir. değerlendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar..

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, normal değerleri göremiyorum ama ilk bakışta prolaktin yüksek gibi görünüyor. E2 sonucu da yok bu nedenle yumurtalık hormonları hakkında yorum yapamıyorum.

 2. meltem canöz diyor ki:

  merhaba..bende prolaktin seviyesi yüksek çıktı..doktorum dostinex adlı bir ilaç verdi..ilaç aldıktan sonraki haftalarda meme ağrısı başladı..bu durum normalmi..yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, meme ağrısı Dostinexin beklenen bir yan etkisi değil. Nedeni için doktorunuza başvurabilirsiniz.

 3. Asiye özcelik diyor ki:

  S.A ben 7 senedir prolaktin hormonlarim yuksek cikiyor.41 Yasindayim.2 kere normale indi.hapi braktim tekrar cikti.4 senedir inmiyor bromoktin kullanmama ragmen.Benim sorum yasin rolu olurmu bu tedaviden sonuc alamamamin?tsk ler…

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, yasınızın rolü olduğunu sanmıyorum. Başka bir ilaca cevap verebilir belki.

 4. NAZİFE KUMSAR diyor ki:

  merhaba ben 35 yaşındayım prolakin oranım 104,2 çıktı bende adet düzensizligi yok kendilginden gögüsten sütte gelmiyor hifofiz de bakıldı normal çıktı ama sonuçlar hep yksek çıkıyor tsh (3,46)

 5. Cem Yaşar diyor ki:

  Hocam merhaba , bebeğimiz 4 aylık son yapılan test sonuçları

  Prolaktin : 13,04 ng/mL
  Prolaktin (30 dk.) : 30,57 ng/mL
  Prolaktin (60 dk.) : 20,13 ng/mL

  TSH : 4,17 uIU/mL
  TSH (30 dk.) : 39,88 uUI/mL
  TSH (60 dk.) : 30,65 uUI/mL

  Bu test sonuçlarına göre durumunu değerlendirirseniz sevinirim.

  İyi çalışmalar…

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, bu sonuçlar bebeğinizin sonuçları ise bir pediatri uzmanına danışmanızı öneririm.

 6. eda diyor ki:

  merhaba 25 yaşında ve yıllık evliyim adetimin 3. günü testlerimi yaptırdım sonuçlar
  estradiol e2 30.43
  fsh 7.35
  lh luteinizan hormon 4.28
  prolaktin 13.31
  tsh ultrasensitive 2.59 değerlerim normal mi hamile kalmama engel bi değerim var mı cevaplarsanız sevinirim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, detaylarını bilemiyorum ama ilk bakışta normal görünüyorlar.

 7. nur polat diyor ki:

  hocam merhaba,
  adetımın 3.gununde hormon tahlilleri yaptırmıstım ve sonuclar normaldi. prolaktin 20 çıkmıstı. bu ay tekrar normal bir günde doktor tsh ve prolaktın ıstedı. tsh normal cıktı 2,5 ancak prolaktın 61 cıktı. bebek de istediğimiz için tereddüt ettim. bu değer neden yuksek cıkmıstır? 3. bir tashlil yaptırsam mı, ve ne zaman yaptırsam yıne adetımın 3. gunu falan mı olmalı?

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, prolaktin ideal olarak adetli iken, sabah erken ve aç-susuz bakılır. Klinik durumunuzu tam bilen doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

 8. aygül diyor ki:

  hocam merhabalar benim prolaktin seviyem 33 idi. 1 ay dostinex kullandım bu sefer de 0.31 cıktı. ilacı pazartesi perşembe kullanıyordum en son pazartesi kullanıp salı test yaptırdım. sizce bunun bir ilişkisi var mıdır? prolaktin seviyem olması gerekene ulasır mı?

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, sonuçlara göre ilacın dozu ayarlanır. Endişelenmeyin.

 9. Büşra Arslan diyor ki:

  hocam merhaba bende adet düzensizliği yaşıyorum çok fazla bu yüzden doktora gittim tsh 4.53 fsh 3.02 lh 19.88 proklatin 34.73 tota testostoron 0.293 çıktı ve ben uzun zamandır bağ ağrısı bunalma gözlerimin üstünde bi ağrı hissediyorum sinir krizi geçirdiğim bile oldu adetlerimde düzensiz tekrr test yaptık ayrıca mr çekincem bekarım 20 yaşındayım ilerde sorun olur mu ve bu test sonucunu sizde değerlendirir misinz baş dönmem bunla mı alakalı aşırı derecede başım ağrıyo ve bende sağlıkcyım menopaza girmiş kadnlar gibi devamlı sıcaklıyorum adetimde 1 gün sürüyo bu nasıl bi tedavi yolu izlenmeli ve ayrıca doktorum henz ilaç vermedi prolaktik yüksekliği nelere yol açar yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, hormonlara adetin kaçıncı günü bakıldı ve E2 bakıldı mı?

 10. 1 ... 6 7 8 

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.