«

»

Dış Gebelik Hızlı Tedavi ve Takiple Hasarsız Atlatılabilir

Dış (Ektopik) GebelikDış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Nasıl Olur?

Normalde kadının yumurtası erkeğin spermi ile tüplerden birinde döllenir. Döllenmiş yumurta tüpte ilerleyerek yerleşip büyüyeceği rahim içi döşemesine geçer. Ancak nadiren döllenmiş bir yumurta rahmin dışına yerleşip büyür. İşte buna dış gebelik veya ektopik gebelik denir. Dış gebelik rahmin dışında olduğu için gerektiği gibi büyüyemez ve tedavi edilmelidir.

Dış gebeliklerin hemen tamamı tüpte oluşur. Nadiren yumurtalıklardan birine veya karındaki başka bir organa yerleşir. Gebelik büyüdükçe tüpün parçalanmasına neden olabilir. Bu olursa şiddetli iç kanama oluşabilir. Bu yaşamı tehdit edebilir ve ameliyat gerekli olabilir.

Bazen tüp henüz patlamamışsa ilaçla tedavi edilebilir veya tamir edilebilir. Kadın çocuk istiyorsa tüpünün kalmasını umut eder. Eğer tüp patlamışsa büyük ihtimalle alınır. Bu, kadının gebelik için kalan tüpüne güvenmesi gerektiği anlamına gelir.

Dış Gebelik Riskleri

Çocuk doğurma çağındaki cinsel olarak aktif her kadın dış gebelik riski altındadır. Son 20-30 yılda dış gebelik sıklığı daha da artmıştır. Günümüzde her 50 gebeliğin 1’i dış gebelik şeklindedir.

Tüplerinde anormallik olan kadınların dış gebelik riski daha fazladır. Tüplerde anormallik aşağıdaki durumlarda bulunabilir:

 • Rahim, tüpler ve komşu organların enfeksiyonu
 • Önceden dış gebelik geçirme
 • Kısırlık
 • Karından ameliyat geçirme
 • Endometriozis
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Önceden tüplerden ameliyat geçirmiş olma (örneğin tüplerin bağlanması)

Bu durumlardan bazıları tüplerde hasar yapar. Hasar döllenmiş yumurtanın rahme ulaşmasını engelleyebilir.

Bir kadının dış gebelik riskini artıran diğer faktörler şunlardır:

 • Sigara
 • İleri yaş

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik belirtileri bazen meme hassasiyeti ve bulantı gibi hamilelik belirtileri olabilir. Bazı kadınların hiç şikayeti olmayabilir. Hatta hamile olduklarını bile bilmeyebilirler. Dış gebelik erken saptanabilirse tüpler parçalanmadan tedavi edilebilir.

Dış gebelik belirtileri şunlar olabilir:

 • Vajinadan anormal kanama. Normal adet döneminizde olmayan kanama. Az yada çok olabilir.
 • Karın veya kasık ağrısı. Ani, keskin ve geçmeyen bir ağrı veya gidip gelen bir şekilde olabilir.Sadece tek tarafta olabilir.
 • Omuz ağrısı. Patlamış tüpten gelen kan diyafram (göğüs kafesi ile karnı ayıran perde şeklindeki kas) altında birikebilir. Bu omuzda hissedilen bir ağrıya neden olabilir.
 • Halsizlik, baş dönmesi veya bayılma. Bu kan kaybı nedeniyle olur.

Dış gebelik belirtileri hamile olduğunuzdan şüphelenmeden önce bile görülebilir. Dış gebelik belirtileriniz varsa doktorunuza başvurun.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Doktorunuz sizde dış gebelikten şüphelenirse, dış gebelik tanısını koymak için şunları yapabilir:

 • Pelvik muayene
 • Tansiyon ve nabız ölçümü (düşük tansiyon iç kanama nedeniyle olabilir)
 • Gebeliğin erken bulgularını görmek için yapılan ultrason incelemesi
 • Beta-hCG hormonunu saptamak için kan testi (Bu hormon hamilelikte üretilir. hCG seviyelerini kontrol etmek için test tekrarlanabilir. Eğer hCG düzeyi beklendiği kadar yükselmezse dış gebelik veya düşük riskiniz olabilir)

Dış gebeliği saptamak için yapılan testler zaman alır. Sonuçlar hemen açık olmayabilir. Testlerin tekrarlanmaları gerekebilir. Bununla birlikte doktorunuz patlamış bir dış gebelikten şüpheleniyorsa bu bir acil durumdur. Hemen ameliyat gereklidir. Dış gebelik henüz erken dönemde ve tüpte patlama tehlikesi yoksa ilaç tedavisi bir seçenek olabilir.

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebeliğin tedavisinde kullanılan iki yöntem vardır: İlaç ve ameliyat. Doktorunuz sizde dış gebelikten şüpheleniyorsa sizin tıbbi durumunuzu ve gelecekteki gebelik planlarınızı dikkate alarak en iyi tedaviyi sizinle konuşacaktır. Hangi tedaviyi seçerseniz seçin haftalar süren bir takip gereklidir.

Dış gebelik için ilaç tedavisi

Gebelik küçük ve patlamamışsa dış gebeliği tedavi etmek için bazen ameliyat yerine ilaçlar kullanılabilir. İlaç gebeliğin büyümesini durdurur ve zamanla vücutta erimesine olanak tanır. Tüpün korunmasına olanak tanır.

Dış gebeliği tedavi etmek için en sık kullanılan ilaç metotreksattır. Kanser tedavisi için de kullanılır. Bu ilaç hücrelerin büyümesini durdurarak gebeliği sonlandırır. Daha sonra dış gebelik vücut tarafından emilir.

Metotreksat kullanımına karar verirken göz önüne alınacak birçok faktör vardır. Emziren ve bazı sağlık problemleri olan kadınlarda kullanılamaz.

Metotreksat. Sıklıkla tek dozluk bir enjeksiyon olarak verilir. Bazı vakalarda günlerce süren birçok dozda verilebilir. Tedaviden sonra gebeliğin erimesi yaklaşık 4-6 haftayı bulur.

Bu tedavi için doktorunuz önceden bir kan tetkiki yaptırır. Kan testleri, bazı organların fonksiyonlarını ve hCG seviyesini ölçmek için yapılır. Enjeksiyondan sonra hCG seviyeleri en büyük ihtimalle dördüncü güne kadar artar; sonra düşmelidir. Yedinci günde doktor hCG seviyesindeki dördüncü günden sonraki düşüşe bakar. Seviyeler yeterince düşmemişse doktorunuz dış gebeliği tedavi etmek için ameliyat yada ikinci bir metotreksat dozu önerilebilir.

Dış gebelik için ilaç tedavisinin riskleri ve yan etkileri. Metotreksat alıyorsanız yakından takip edilirsiniz. Kanınızda artık hCG bulunmayana kadar zaman alan dikkatli bir takip (yaklaşık 30 gün) gereklidir.

Tedavi sırasında ve sonrasında şunlardan uzak durmalısınız:

 • Alkol
 • Folik asit içeren vitaminler
 • Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar(Aspirin, Apranaks benzeri)
 • Cinsel ilişki

Bu aktivitelere devam etmenin ne zaman güvenli olacağını doktorunuza sorun.

Dış gebeliğin ilaç tedavisinin bazı yan etkileri olabilir. Hastaların hemen hemen üçte ikisinin karın ağrısı olur. Vajinadan kanama veya lekelenme de olabilir. İlacın diğer yan etkileri şunlardır:

 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Baş dönmesi

Tüplerin patlama riski metotreksat aldığınız sırada yok olmaz. Aşağıdaki şikayetlerden herhangi birisi sizde olursa hemen doktorunuza başvurun:

 • Ani, şiddetli karın ağrısı
 • Karın ağrısında bariz artış
 • Vajinadan aşırı kanama
 • Baş dönmesi, bayılma, çarpıntı

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) AmeliyatıDış Gebelik Ameliyatı

Eğer dış gebelik küçük ve tüp patlamamışsa bazı vakalarda laparoskopi sırasında tüpe yapılan küçük bir kesiden dış gebelik alınabilir. Laparoskopide karnınıza yapılan küçük bir kesi vasıtasıyla karnınıza ince, ışıklı bir teleskop yerleştirilir. Eğer gebelik büyük ve kan kaybının miktarından endişe ediliyorsa karından daha büyük bir kesiye (açık ameliyata) gerek duyulabilir. Tüpün tamamının veya bir kısmının alınması gerekebilir. Tüpten gebeliğin tamamının alınması çok önemlidir. Bunu kontrol etmek için tedaviden sonra birkaç hafta boyunca kandan hCG testinin yapılması gerekebilir.

Tüp patlarsa karnınızda iç kanama oluşur. Kanama aşırı olabilir. Kanamanın hemen durdurulması gereği vardır ve acil ameliyat gerekir. Tüpte az hasar varsa doktor onarmaya çalışabilir. Fakat birçok vakada patlamış bir tüpün alınması gerekir.

Ameliyat oldunuz ve tüpleriniz yerinde bırakıldıysa gelecekte normal bir hamilelik olması şansınız az değildir. Bununla birlikte, bir kez dış gebelik geçirdiyseniz başka bir dış gebelik yaşama riskiniz yüksektir.

Dış Gebelik Sonrası

Düşük gibi bir gebelik kaybı olan dış gebelik sonrası yaşanan duygusal iyileşme bedensel iyileşme kadar yaşamsaldır. Yas tutmak bu acılı kayıpla baş etmenize yardımcı olur. Psikolojik destek almanız hem siz hem de eşinize faydalı olabilir. Tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce bedensel ve duygusal iyileşme için yeterli bir zaman bırakın. Doktorunuz size kılavuzluk yapabilir.

Sonuç Olarak…

Dış gebelik sağlığınız ve iyiliğinizi tehdit edebilmesine rağmen zamanında tedavi olmanız komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Herhangi bir dış gebelik belirtisi sizde varsa tedavi için doktorunuzu görün. En iyisi dış gebeliği erken tespit edip ciddi problemler ortaya çıkmadan önce tedavi etmektir.

İlgili Yazılar:

 1. Rahim Kanseri (Endometrium Kanseri) Çoğunlukla Tedavi Edilebilir

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/06/dis-gebelik/