«

»

Rahimden Parça Alınması

Rahimsen Parça Alınması, D&CRahimden parça alınması, genellikle yapıldığı şekliyle dilatasyon ve kürtaj (D&C) rahimdeki anormal kanamaya neden olan birçok hastalığı teşhis ve tedavi etmeye yarayan bir işlemdir. Rahim kanserini saptamaya da yardımcı olabilir. Dilatasyon rahim ağzının genişletilmesi demektir. Kürtaj, rahmin içinden daha sonra incelenmesi için örnek almayı içerir.

Rahim ve Rahim-ağzı

Rahim alt karın bölgesinde bulunan kaslı bir organdır. Rahmin girişine rahim ağzı denir.

Doğurgan olduğunuz yaşlar boyunca iki hormondaki (öströjen ve progesteron) aylık değişiklikler adet kanamalarını getirir. Bu hormonlar döllenmiş bir yumurta için hazırlanması amacıyla rahim içi döşemesinin her ay büyüyüp kalınlaşmasına neden olur. Yumurta döllenmezse hormon seviyeleri azalır. Bu rahme döşemesini atması sinyalini verir. Bu atılım sizin aylık adet kanaması döneminizdir.

Rahimden Parça Alınması Nedenleri

Rahimden parça alınması anormal kanamanın nedenini değerlendirmek için yapılır. Rahimden bir doku örneği elde edilmesini sağlar. Bu örnek, herhangi bir hücrenin anormal olup olmadığını anlamak için mikroskop altında incelenir. Bir kadın düşük yaparken veya yaptıktan sonra da rahimden parça alınması işlemi yapılabilir. Bu vakalarda düşükten sonra rahimde parça kalabilir. Bu parçayı almak için kürtaj yapılır. Bu önemlidir çünkü parça enfeksiyon veya aşırı kanamaya neden olabilir.

Rahimden Parça Alınması Nasıl Yapılır?

Rahimden parça alınması doktorun muayenehanesinde, günübirlik bir klinikte veya hastanede yapılabilir. Rahimden parça alınması rahmin içini gözlemek için ince ışıklı bir cihazın kullanıldığı histeroskopi gibi başka bir işlemle birlikte de yapılabilir.

Doktorunuz işlemden önce rahim ağzını genişletmek isteyebilir. Bunun için birkaç saat önce ilaç kullanılabilir.

Doktorunuz rahimden parça alınması işlemine başlamadan önce bir çeşit anestezi alabilirsiniz. Siz ve doktorunuz kullanılacak anestezi tipine beraber karar verirsiniz.

Genel anestezide işlem sırasında uyanık olmazsınız. İlacı ya damardan ya da maske ile alırsınız.

Lokal anestezide uyanık olursunuz. Rahim ağzı etrafındaki bölge uyuşturulur.

Rahimden parça alınması işlemi sırasında sırtüstü yatarsınız ve bacaklarınız bacaklıklara yerleştirilir. Doktorunuz pelvik muayenede yapıldığı gibi vajinanıza muayene aleti yerleştirir. Rahim ağzı bir aletle tutulur. Sonra rahim ağzı yavaşça genişletilir. Rahim içindeki doku ya küret denilen bir aletle yada emilerek alınır. Çoğu vakada doku, incelenmesi için bir laboratuara gönderilir.

Ayrıca rahimden parça alınması endometrial biyopsi dediğimiz bir işlemle de yapılabilir. Endometrial biyopsi işleminde çok ince plastik bir aletle parça alındığı için rahim ağzının genişletilmesine gerek olmaz. Doktorun muayenehanesinde anestezi gerekmeden yapılır. Sadece çok az bir rahatsızlık hissedilir.

Rahimden Parça Alınması İşleminin Riskleri

Komplikasyonlar nadirdir. Olduğunda kanama, enfeksiyon veya rahmin delinmesi olabilir. Eğer rahim delinmesi olursa komşu organlar hasar görebilir ve ameliyat gerekebilir. Aşağıdakilerden herhangi birisi sizde olursa doktorunuzla irtibat kurmalısınız.

 • Vajinadan aşırı kanama
 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Vajinadan kötü kokulu akıntı

Nadir vakalarda düşük nedeniyle yapılan kürtaj sonrası rahmin içinde yapışıklıklar oluşabilir. Bu yapışıklıklar kısırlığa ve adet miktarında değişikliklere yol açabilir. Rahimden parça alınması işleminden sonra adet dönemlerinizde bir değişiklik fark ederseniz doktorunuzu arayın.

Rahimden Parça Alınması Sonrası İyileşme

İşlemden sonra muhtemelen birkaç saat içinde eve gidebilirsiniz. Sizi eve götürecek birini bulsanız iyi olur. Bir veya iki günde günlük işlerinizin çoğunu yapabilirsiniz.

Genel anestezi yapılmışsa uyandığınızda biraz bulantı ve kusmanız olabilir. Kısa bir süre sersemlemiş ve halsiz hissedebilirsiniz.

İyileşme sırasında şunlar olabilir:

 • Boğaz ağrısı (genel anestezi sırasında nefes borunuza bir tüp yerleştirilmişse)
 • Hafif kasık ağrıları
 • Lekelenme veya hafif kanama

Rahimden parça alınmasından sonra rahminizde yeni bir döşeme oluşacaktır. Bir sonraki adetiniz zamanında gelmeyebilir. Erken veya geç olabilir.

Rahim ağzınız normal haline dönene kadar bakteriler rahminize girip enfeksiyona neden olabilirler. İşlemden sonra vajinanıza bir şey yerleştirmemeniz önemlidir. Ne zaman ilişkide bulunabileceğinizi veya tampon kullanabileceğinizi doktorunuza sorun.

Sonuç Olarak…

Rahimden parça alınması genellikle problemsiz bir işlemdir. İyileşme dönemi kısadır. Rahimden parça alınmasından sonra doktorunuz sonuçları konuşmak için yakın bir zamana bir randevu almanızı rica edecektir. Daha ileri bir tedaviye ihtiyacınız olursa doktorunuz bunu size söyleyecektir.

İlgili Yazılar:

 1. Amniyosentez (Su Alınması)

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/06/rahimden-parca-alinmasi/

23 yorum

 1. melahat diyor ki:

  merhaba doktor bana rahminden parça alınacak dedi ama çok korkuyorum korkulacak bir şey var mı?riski var mıdır?

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, riskler işlemin nasıl yapılacağına bağlı olarak değişir. Genel riskleri yazıda bulabilirsiniz.

 2. semra diyor ki:

  3 hafta önce rahimden parca alındı ve sonucunda kavum uteri küretaj fokal alanda basit atipsiz endometriyal hiperplazi içeren endometriyal polip ile uyumlu bulgular yazıyor. ne anlama geldiği ve kötü birsey olup olmadıgı konusunda yardımcı olursanız sevinirm. şimdiden tesekkürler.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kötü değil ancak tedavinizi ve kontrollerinizi aksatmamalısınız.

 3. aylin diyor ki:

  merhaba, yaklaşık 1 haftadan önce endometrial biyopsi oldum fakat hala hafif kanamam var normal mi yoksa doktora danışmak gerekir mi ? şimdiden teşekkürler…

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, doktorunuza sormanız daha iyi olur.

 4. nurten diyor ki:

  merhaba, ben bugün endometrial biyopsi yaptırdım fakat aşırı kanamam var bu normal mi

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, pek beklenmez, doktorunuzu aramalısınız.

 5. songül diyor ki:

  merhaba ben simir testi yaptırdım.sonuçta skuamöz intrapitel ısıl ve displazi,servikal intraepitelyal lezyon cın .yazıyordu doktorum rahim ağzı kanser başlangıç dedi üniversiteye biopsi için sevk etti.biopsi yapıldı bugün sonuçları 1 hafta sonra alacaz.yukarıda yazdığım yazılar gerçekten rahimağzı kanser başlangıcımıdır.teşekkürler

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, smear bir tarama testidir. Kesin sonuç biyopsi ile çıkacak. Biyopsi sonucu da aynı şekilde çıktığını farz etsek bile buna kanser diyemeyiz. Hücre bozulması olarak düşünebilirsiniz. Hatta bazen kendiliğinden bile düzelir. Kontrollerinizi aksatmadığınız taktirde bir sorun yaşamazsınız.

   1. songül diyor ki:

    yemin ediyo
    rum vermiş olduğunuz cevapla şuanda okadar rahatladımki.psikolojim 3 gündür okadar bozuldu ki.resmen çökmüştüm.çok ama çok teşekkür ederim.yüce rabbim ne istiyorsanız gönlünüze göre versin.inşaallah benim biyopsi sonuçlar temiz çıkar. saygilar

 6. reyhan diyor ki:

  laa sşa serviks saat 11hizasında tutuldu cekildi.RIA usulüne uygun çekildi.uygun mr kanulle kaviteye girildi.4 duvardan uteri cry alınana dek kürete edildi.kanama kontrolü ve temizliğin ardından işleme son verildi.erken komplikasyon olmadı.materyal patolojiye gönderildi.işlem sonrası gelen durum iyi.vitalleri stabil olan hasta önerilerle taburcu edildi. hocam bu ne demek kötü bir sey mi? yardımcı olursanız sevinirim teşekküür ederim.

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, bu müdahele notu. Patoloji sonucu değil.

 7. sebıha solmaz diyor ki:

  Prolıferasyon dönemin de endometrıum ve benıng endoservıkal epitel fragmanları kuretaj ne demek

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kötü bir sonuç değil. Tedaviniz doktorunuz tarafından ayarlanacaktır.

   1. nerminertunc diyor ki:

    merhaba size daha ayrıntılıyazmak istedim daha öncede yazmıştım ekim ayında mirenam yerinden oymamış buda rahmin kalınlaşmasına sebep oldu ve 3 ay boyunca kanamam geldi smear testi ve rahimden parça alındı tesler temiz çıktı fakat rahim ağzında yaram olmalıki tetikleniyor ve kanama ve akıntıya sebep oluyor buda vücudumda enfeksiyona sebep veriyor kansız değilim fakat yüzümde renk kalmadı sapsarı ve adet kanaması geldiği zaman bu yara dahada tetikleniyor ve o yarada kanıyor ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim .antibiyotikli enfeksiyon ilacı alsam olurmu bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

    1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

     Merhaba, rahim ağzında yara olup olmadığı veya bir enfeksiyon olup olmadığı, varsa hangi antibiyotikler kullanılacağı muayene ve gerekirse yapılacak testler sonrasında anlaşılabilir. Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 8. nermin ertunc diyor ki:

  KAVUM UTERİ KÜRETAJ DÜZENSİZ PROLİFERE ENDOMETRİAL DOKU FRAGMANLARI NE DEMEK TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kötü bir sonuç değil. Tedavinizi doktorunuz ayarlayacaktır.

   1. nermin ertunc diyor ki:

    teşekkür ederim

 9. nermin ertunc diyor ki:

  50 gün yoğun kanamam gelmişti rahim temizlendi ve parça alındı şu an sonocunu bekliyorum lakin rahimde ağrılarım başladı ağrı kesici ve sıcak su torbasını kullanıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Jinekolog Op. Dr. Caner Sönmez diyor ki:

   Merhaba, kürtaj sonrası adet ağrılarına benzer hafif ağrı olması normaldir. Ancak ağrı şiddetli ise, beraberinde kötü kokulu akıntınız, ateşiniz varsa doktorunuza başvurmalısınız.

 10. Feride diyor ki:

  Teşekkürler iyi anlatmısınız.

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.