«

»

Rahimden Parça Alınması

Rahimsen Parça Alınması, D&CRahimden parça alınması, genellikle yapıldığı şekliyle dilatasyon ve kürtaj (D&C) rahimdeki anormal kanamaya neden olan birçok hastalığı teşhis ve tedavi etmeye yarayan bir işlemdir. Rahim kanserini saptamaya da yardımcı olabilir. Dilatasyon rahim ağzının genişletilmesi demektir. Kürtaj, rahmin içinden daha sonra incelenmesi için örnek almayı içerir.

Rahim ve Rahim-ağzı

Rahim alt karın bölgesinde bulunan kaslı bir organdır. Rahmin girişine rahim ağzı denir.

Doğurgan olduğunuz yaşlar boyunca iki hormondaki (öströjen ve progesteron) aylık değişiklikler adet kanamalarını getirir. Bu hormonlar döllenmiş bir yumurta için hazırlanması amacıyla rahim içi döşemesinin her ay büyüyüp kalınlaşmasına neden olur. Yumurta döllenmezse hormon seviyeleri azalır. Bu rahme döşemesini atması sinyalini verir. Bu atılım sizin aylık adet kanaması döneminizdir.

Rahimden Parça Alınması Nedenleri

Rahimden parça alınması anormal kanamanın nedenini değerlendirmek için yapılır. Rahimden bir doku örneği elde edilmesini sağlar. Bu örnek, herhangi bir hücrenin anormal olup olmadığını anlamak için mikroskop altında incelenir. Bir kadın düşük yaparken veya yaptıktan sonra da rahimden parça alınması işlemi yapılabilir. Bu vakalarda düşükten sonra rahimde parça kalabilir. Bu parçayı almak için kürtaj yapılır. Bu önemlidir çünkü parça enfeksiyon veya aşırı kanamaya neden olabilir.

Rahimden Parça Alınması Nasıl Yapılır?

Rahimden parça alınması doktorun muayenehanesinde, günübirlik bir klinikte veya hastanede yapılabilir. Rahimden parça alınması rahmin içini gözlemek için ince ışıklı bir cihazın kullanıldığı histeroskopi gibi başka bir işlemle birlikte de yapılabilir.

Doktorunuz işlemden önce rahim ağzını genişletmek isteyebilir. Bunun için birkaç saat önce ilaç kullanılabilir.

Doktorunuz rahimden parça alınması işlemine başlamadan önce bir çeşit anestezi alabilirsiniz. Siz ve doktorunuz kullanılacak anestezi tipine beraber karar verirsiniz.

Genel anestezide işlem sırasında uyanık olmazsınız. İlacı ya damardan ya da maske ile alırsınız.

Lokal anestezide uyanık olursunuz. Rahim ağzı etrafındaki bölge uyuşturulur.

Rahimden parça alınması işlemi sırasında sırtüstü yatarsınız ve bacaklarınız bacaklıklara yerleştirilir. Doktorunuz pelvik muayenede yapıldığı gibi vajinanıza muayene aleti yerleştirir. Rahim ağzı bir aletle tutulur. Sonra rahim ağzı yavaşça genişletilir. Rahim içindeki doku ya küret denilen bir aletle yada emilerek alınır. Çoğu vakada doku, incelenmesi için bir laboratuara gönderilir.

Ayrıca rahimden parça alınması endometrial biyopsi dediğimiz bir işlemle de yapılabilir. Endometrial biyopsi işleminde çok ince plastik bir aletle parça alındığı için rahim ağzının genişletilmesine gerek olmaz. Doktorun muayenehanesinde anestezi gerekmeden yapılır. Sadece çok az bir rahatsızlık hissedilir.

Rahimden Parça Alınması İşleminin Riskleri

Komplikasyonlar nadirdir. Olduğunda kanama, enfeksiyon veya rahmin delinmesi olabilir. Eğer rahim delinmesi olursa komşu organlar hasar görebilir ve ameliyat gerekebilir. Aşağıdakilerden herhangi birisi sizde olursa doktorunuzla irtibat kurmalısınız.

  • Vajinadan aşırı kanama
  • Ateş
  • Karın ağrısı
  • Vajinadan kötü kokulu akıntı

Nadir vakalarda düşük nedeniyle yapılan kürtaj sonrası rahmin içinde yapışıklıklar oluşabilir. Bu yapışıklıklar kısırlığa ve adet miktarında değişikliklere yol açabilir. Rahimden parça alınması işleminden sonra adet dönemlerinizde bir değişiklik fark ederseniz doktorunuzu arayın.

Rahimden Parça Alınması Sonrası İyileşme

İşlemden sonra muhtemelen birkaç saat içinde eve gidebilirsiniz. Sizi eve götürecek birini bulsanız iyi olur. Bir veya iki günde günlük işlerinizin çoğunu yapabilirsiniz.

Genel anestezi yapılmışsa uyandığınızda biraz bulantı ve kusmanız olabilir. Kısa bir süre sersemlemiş ve halsiz hissedebilirsiniz.

İyileşme sırasında şunlar olabilir:

  • Boğaz ağrısı (genel anestezi sırasında nefes borunuza bir tüp yerleştirilmişse)
  • Hafif kasık ağrıları
  • Lekelenme veya hafif kanama

Rahimden parça alınmasından sonra rahminizde yeni bir döşeme oluşacaktır. Bir sonraki adetiniz zamanında gelmeyebilir. Erken veya geç olabilir.

Rahim ağzınız normal haline dönene kadar bakteriler rahminize girip enfeksiyona neden olabilirler. İşlemden sonra vajinanıza bir şey yerleştirmemeniz önemlidir. Ne zaman ilişkide bulunabileceğinizi veya tampon kullanabileceğinizi doktorunuza sorun.

Sonuç Olarak…

Rahimden parça alınması genellikle problemsiz bir işlemdir. İyileşme dönemi kısadır. Rahimden parça alınmasından sonra doktorunuz sonuçları konuşmak için yakın bir zamana bir randevu almanızı rica edecektir. Daha ileri bir tedaviye ihtiyacınız olursa doktorunuz bunu size söyleyecektir.

İlgili Yazılar:

  1. Amniyosentez (Su Alınması)
  2. Endometrial Ablasyonla Rahminizin Alınmasına Gerek Kalmayabilir

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/06/rahimden-parca-alinmasi/