«

»

Hamilelikte Bebek Hareketleri

Hamilelikte Bebek HareketleriHamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Kadınların çoğunda bebek hareketleri ilk defa hamileliklerinin 18-20’nci haftalarında hissedilir. Ancak ilk hamileliklerde ise bebek hareketleri 20 hafta geçene kadar fark edilmeyebilir. Önceden hamile kalmışsanız bebek hareketleri 16 haftalıkken bile hissedilebilir. Hamilelikte bebek hareketleri tekmeleme, titreme, hışırtı veya dönme olarak hissedilir.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Bebeğiniz büyüdükçe bebek hareketleri hem sayı hem de şekil olarak değişir. Bebek hareketleri genellikle öğleden sonra ve akşamları daha fazla hissedilir. Hem gündüz ve hem de gece, bebeğinizin çoğunlukla 20 ile 40 dakika arasında süren uyku dönemleri vardır ve nadiren bu uyku dönemleri 90 dakikayı geçer. Bebeğiniz bu uygu dönemlerinde genellikle hareket etmez.

Bebek hareketleri gebeliğin 32’nci haftasına kadar artar ve sonra aynı düzeyde kalır. Ancak doğum yaklaştıkça hareket şekli değişebilir. Sıklıkla bir şeylerle meşgul olduğunuz zamanlarda bu hareketlerin hepsini fark edemeyebilirsiniz. Önemli olan doğum başlayana kadar bebeğinizin hareketlerini hissetmeye devam etmeniz gerektiğidir. Bebeğiniz doğum sırasında da hareket etmelidir.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Neden Önemlidir?

Hamileliğiniz sırasında bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz onun iyiliği konusunda içinizi rahatlatır. Bebek hareketleri her zamankinden daha azalır veya hareket düzeninde bir değişiklik fark ederseniz bu bebeğinizin sıkıntıda olduğunun ilk belirtisi olabilir. Bu durumda bebeğinizin sağlıklı olup olmadığının anlaşılması için hemen doktorunuzla görüşün.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Günde Kaç Kez Olmalı?

Normal kabul edilen belirli bir hareket sayısı yoktur. Hamileliğiniz sırasında bebeğinizin kendine has hareket düzeninin bilincinde olmalısınız. Önemli olan bebeğinizin hareketlerinin azalması veya bir değişiklik olmasıdır.

Hangi Faktörler Bebek Hareketlerinin Hissedilmesini Etkileyebilir?

Hareketli veya meşgul olduğunuz zamanlarda bebeğinizin hareketlerinin farkında olma ihtimaliniz daha düşüktür.

Plasenta (bebeğin eşi) rahmin ön duvarına yerleşmişse bebek hareketleri çok kolay hissedilmez.

Bebeğinizin ters yada düz durması bebek hareketlerini hissetmenizi etkilemez. Bebeğin sırtı rahminizin önünde duruyorsa bebek hareketleri daha az hissedilir.

Hamilelikte Bebek Hareketlerinin Azalması Neden Olur?

Kuvvetli ağrı kesiciler veya sakinleştiriciler gibi bazı ilaçlar bebeğinizin kan dolaşımına karışıp onun daha az hareket etmesine neden olabilirler. Alkol yada sigara da bebek hareketleri üzerinde etkilidirler.

Bebek bazı durumlarda sıkıntıda olduğu için daha az hareket eder. Nadiren bebeğin çok az hareket etmesine veya hiç hareket etmemesine neden olan bir kas veya sinir hastalığı olabilir.

Hamilelikte Bebek Hareketlerini Saymak İçin Bir Çizelge Tutmalı mıyım?

Rutin olarak bebek hareketlerini saymak için çizelge kullanmayı öneren yeterli delil yoktur. Hamileliğiniz boyunca kendi bebeğinizin hareket düzeninin farkında olmanız daha önemlidir ve bebek hareketlerinin azaldığını hissederseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Hamilelikte Bebek Hareketlerinin Yeterli Olduğundan Emin Değilsem Ne Yapmalıyım?

Hamilelikte bebek hareketlerinin azalıp azalmadığından emin değilseniz sol yanınızın üzerine yatmalı ve sonraki 2 saat boyunca bebeğinizin hareketlerine konsantre olmalısınız. Bu iki saat boyunca en az on farklı hareket hissetmezseniz harekete geçmelisiniz.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Azaldı veya Yavaşladı Ne Yapmalıyım?

Hemen doktorunuzu arayın. Asla bebeğinizin hareketlerinin azalmasını göz ardı edip uykuya dalmayın. Yapılacaklar hamileliğinizin evresine bağlıdır:

Bebek 24 Haftadan Küçük

Kadınların çoğunda bebek hareketleri ilk defa hamilelikleri 18-20 haftalık iken hissedilir. Eğer 24 haftaya kadar bebeğinizin hareketini hissedememiş iseniz doktorunuza başvurun. Doktorunuz ultrasonla bebeğinizi inceleyebilir.

Bebek 24 ile 28 Hafta Arası

Doktorunuzu arayın. Doktorunuz tam bir gebelik muayenesi yapacaktır. Bu muayenede bebeğinizin büyüme ve gelişimine, tansiyonunuza ve idrarınızda protein olup olmadığına bakılır.

Bebek 28 Haftadan Büyük

Doktorunuzu hemen aramalısınız. Yardım almak için ertesi günü beklemeyin.

Doktorunuz bebeğinizin hareketleri hakkında size sorular soracaktır. Bebeğinizin kalp atışlarına da bakıldığı tam bir hamilelik kontrolü yapılır.

Bebeğinizin kalp atım hızı genellikle en az 20 dakika boyunca izlenir (NST). Bu bebeğinizin sağlığı konusunda içinizin rahatlamasına yardım eder. Bebeğiniz hareket ettikçe kalp atışının hızlandığını görürsünüz. İçiniz rahatladıktan sonra genellikle eve gidebilecek durumda olursunuz.

Bebeğinizin büyümesini ve suyunun miktarını kontrol etmek için bir ultrason şu durumlarda yapılır:

  • rahminizin büyüklüğü beklenenden daha küçükse
  • hamileliğinizde ölü doğum yapma riskinizi artıran risk faktörleri varsa
  • bebeğinizin kalp hızı izlemi (NST) normal fakat hala bebeğinizin hareketlerini her zamankinden az hissediyorsanız.

Bu araştırmalar genellikle her şeyin iyi olduğu konusunda rahatlamanızı sağlar. Bebek hareketleri bir defa azalan kadınların çoğu normal bir hamilelik geçirir ve sağlıklı bir bebek doğururlar.

Bebeğiniz hakkında herhangi bir endişeniz varsa bunu doktorunuzla konuşun. Kontrol ultrasonları ayarlanabilir. Bazı durumlarda bebeğinizin en kısa zamanda doğurtulması gerektiği önerilebilir. Bu öneri kendi özel durumunuza ve bebeğinizin kaç haftalık olduğuna bağlı olarak yapılır.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Tekrar Azaldı Ne Yapmalıyım?

Eve döndüğünüzde bebek hareketleri hala az mı takip edin. Bebek hareketleri tekrar azalırsa hemen doktorunuzu arayın. Bu kaç kere tekrarlanırsa tekrarlansın asla doktorunuzu tekrar aramaktan çekinmeyin.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2012/08/hamilelikte-bebek-hareketleri/