«

»

Hamilelikte Aşılar

Hamilelikte Aşı TakvimiÜreme çağındaki kadınların bebeklerini ciddi hastalıklara karşı korumak için ideal olarak hamile kalmadan önce aşılanmaları önerilir. Örneğin kızamıkçık anne karnındaki bebekte ciddi hasara neden olur ve kızamıkçık aşısı ile önlenebilir bir hastalıktır. Fakat kızamıkçık aşısını hamilelikte yaptıramazsınız. Su çiçeği bebekte sakatlıklara ve annede ölümcül zatürreye neden olabilir; su çiçeği aşısı ile önlenebilir bir hastalıktır. Yeni doğmuş bebekteki tetanoz hastalığı sıklıkla ölümcüldür ve anne aşılı ise bebekte tetanoz görülmez. Bunun gibi aşıyla önlenebilen birçok hastalık vardır. Hamile iseniz veya hamilelik planlıyorsanız sizin için gerekli olan aşılar yaşınız, hayat tarzınız, sizde bulunan astım veya diyabet gibi hastalıklarınız, hamilelikte yapacağınız seyahatlerin hangi yolla ve nereye olacağı ve eskiden yaptırmış olduğunuz aşılar gibi faktörlere göre belirlenir.

Hamilelikte bir aşı yaptırmaya karar vermeden önce aşının risk ve yararları ile hastalığın riskleri dikkate alınmalıdır. Bebekte hastalık olmasını engellemek için hamilelik öncesinde aşı yapılması hamilelikte yapılmasına her zaman tercih edilir. Doğumdan sonra kızmıkçık ve su çiçeği için bağışıklığı olmayan kadınlar hastaneden taburcu olmadan önce kızmıkçık ve su çiçeği aşıları yaptırmalıdırlar.

Bağışıklama Nedir?

Bağışıklama vücudun hastalıklara karşı dirençli hale gelmesi sürecidir. Vücuttaki bağışıklık sistemi yabancı birşey (örneğin bakteriler veya virüsler) ile karşılaştığında bu potansiyel tehlikelerle savaşmak için antikorlar üretir. Bu tehlikelerle sonradan tekrar karşılaşma durumunda bu antikorlar vücudun onları tanımalarına ve savaşmalarına yardımcı olur. Aşılar hastalıklardan korunmamızı sağlayan bağışıklığı kazanmanın güvenli bir yoludur.

Aşıların Etki Mekanizması Nedir?

Aktif aşılar

Aktif aşılar bakteri veya virüsleri taklit ederek bağışıklık sisteminin antikor üretmesini sağlayan maddeler içerirler. Halk arasında bilinen aşılar bu gruptadır.

Aktif aşıların bazıları bakteri ve virüslerin zayıflatılmış bir şeklini içerirler: aşı canlıdır fakat zararlı kısımları uzaklaştırılmıştır.

Pasif aşılar

Pasif aşılar bakteri ve virüslerle savaşan antikorları içerir. Pasif aşılamanın etkisi uzun sürmez fakat yakın bir zamanda hastalıkla karşılaşan veya kısa bir süre için hastalıkla karşılaşma ihtimali olan (örneğin seyahat sırasında) kişilerde yararlı olabilir. Halk arasında genellikle “serum” olarak adlandırılırlar.

Hamilelikte Aşı Yapılması Neden Gereklidir?

Bazı hastalıklar özellikle hamileler ve bebekleri için zararlıdırlar. Bu hastalıkların birçoğu aşılama ile önlenebilirler. Annenin bağışıklığı bebeğini hamilelik sırasında ve doğumdan sonraki 6-12 ay boyunca koruyabilir.

Hamilelik planlarken ve hamilelik sırasında kadınlar daha çok doktora giderler. Bu sırada yapılması gereken aşılar konusunda doktorunuzla konuşma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Son yüzyılda aşılama programları diğerlerine göre en fazla hayat kurtaran tıbbi girişim olmuştur. Siz ve bebeğinizi etkileyebilecek birçok hastalık aşılama ile önlenebilir. Bu siz ve bebeğinizin güvenliğini sağladığı gibi toplumun geri kalanını da korur (özellikle aşılanamayan veya tam bağışıklık elde edilemeyen kişiler).

Aşılar Güvenli mi?

Aşıların en sık görülen yan etkileri enjeksiyon yapılan bölgedeki şişlik ve hassasiyettir. Nadiren aşılar hafif ateş yapabilir. Bu etkiler genellikle hafiftir ve kalıcı sonuçları olmaz. Aşıların ciddi yan etkileri çok nadir görülür.

Yapılan her 100.000 aşıda sadece bir iki ciddi yan etki görülür. Aşıyla önlenebilen bir hastalığın tehlikeleri aşının ciddi yan etkilerinin tehlikelerinden kat be kat daha fazladır.

Hamilelikte aşılar güvenli mi?

Bilimsel kanıtlar aşı türlerinin çoğunun hamilelikte güvenli olduğunu göstermektedir. Bunlara pasif aşılar ve bazı aktif aşılar dahildir. Örneğin tetanoz aşısı hamilelikte yapılmalıdır. Grip aşısı gibi bazı aşılar da hamilelik sırasında grip sezonu olup olmamasına bağlı olarak hamilelikte veya hamilelik öncesinde yapılabilir.

Bir hasta hamile olduğunu biliyorsa ona zayıflatılmış canlı aşı uygulanmaz çünkü bebek için potansiyel bir risk vardır. Örneğin kızamık-kabakulak-kızamıkçık ve su çiçeği aşıları hamilelikten en az bir ay önce yapılmalıdır. Ancak hamile olduğunu bilmeyen kadınlara zayıflatılmış canlı aşının yapıldığı durumlarda hiçbir kötü sonuç gözlenmemiştir.

Hamile bir kadınla aynı evde yaşayan bir kişiye her tür aşı yapılabilir.

Emzirme döneminde aşı yaptırılır mı?

Emzirme döneminde ne ölü ne de canlı virüs aşılarının yapılması anne ve bebeğin güvenliğini etkilemez. Canlı virüsler annede çoğalsalar da aşılarda bulunan canlı virüslerin çoğunluğu süte geçmez. Su çiçeği virüsü süte geçmez. Kızamıkçık aşısı virüsü anne sütünde saptanmış olmasına rağmen genellikle bebeğe bulaşmaz. Eğer bulaşırsa da bir sorun olmaz çünkü virüs zayıflatılmıştır. Ölü, rekombinant, alt-ünite, polisakkarit, konjüge aşılar ve toksoidler emziren anne ve bebeği için risk oluşturmazlar.

Emzirme döneminde sarı humma aşısından kaçınılmalıdır. Ancak emziren bir annenin sarı hummanın endemik olduğu bir bölgeye seyahatinin kaçınılmaz veya ertelenemez olduğu bir durumda yakalanma riski de yüksekse sarı humma aşısı yapılmalıdır.

Aşılanma Öykünüz

Hamilelik planlıyorsanız veya hamile olma ihtimaliniz varsa aşılarınızın tam olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Zaten hamile iseniz bazı aşıları yaptırmanız veya zayıflatılmış canlı aşıları doğum sonrası yaptırmayı planlamanız mümkündür.

Aşılarınızın doğru bir kaydını saklamanız önemlidir. Bu kaydı hamilelikten önce doktorunuza gösterirseniz hamilelikte hangi aşılara gerek duyacağınız saptanabilir. Elinizde aşılarınızın bir kaydı yoksa:

 • Anne babanıza aşı kartınızı saklayıp saklamadıklarını sorabilirsiniz. Hangi çocukluk hastalıklarını geçirdiğinizi de sorun.
 • Çocukluk döneminizdeki doktorunuza kayıtları saklayıp saklamadığını sorabilirsiniz.

 

Hamilelikte Aşı Takvimi
Aşı Hamilelikte Genel Öneriler
Hepatit A Başka bakımdan gerekli ise önerilir
Hepatit B Bazı durumlarda önerilir
Rahim Ağzı Kanseri (HPV) Önerilmez
Grip Önerilir
Kızamık-Kabakulak-Kızamıkçık Yapılmaz
Menenjit (Konjuge) Başka bakımdan gerekli ise yapılabilir
Zatürre (Konjuge) Yeterli bilgi yok
Zatürre (Polisakkarit) Yeterli bilgi yok
Çocuk Felci(IPV) Gerekli ise yapılabilir (Ağızdan verilen yapılmaz)
Tetanoz Önerilir
Su Çiçeği Yapılmaz
Şarbon Maruziyet riski düşük-önerilmez; Maruziyet riski yüksek-yapılabilir
BCG (Verem) Yapılmaz
Japon ensefaliti Yeterli bilgi yok
Menenjit (Polisakkarit) Başka bakımdan gerekli ise yapılabilir
Kuduz Başka bakımdan gerekli ise yapılabilir
Tifo Yeterli bilgi yok
Çiçek Maruziyet öncesi-yapılmaz; Maruziyet sonrası-önerilir
Sarı Humma Yararı risklerinden fazla ise yapılabilir

 

Hamilelikte Hangi Aşılar Yapılmalı? Mutlaka Yapılması Gereken Aşılar

Hamilelikte grip aşısı

Grip çok bulaşıcı bir akut solunum yolu enfeksiyonudur. Grip aşısı hamilelikte güvenlidir ve grip sezonu sırasında hamile olacakların grip aşısı yaptırmaları önerilir. Hamilelerin grip nedeniyle hastaneye yatma ve ciddi komplikasyon geliştirme riski artmıştır. Bu artmış risk hamilelikte gerçekleşen kalp-dolaşım, solunum ve bağışıklık sistemlerindeki değişiklere bağlıdır. Risk en fazla hamileliğin orta ve son üç ayında görülür. Grip erken doğum, bebeğin haftasına göre küçük olması, hastanede yatma ve nadiren annenin ölümüne bile neden olabilir. Grip aşısı hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Grip aşısı bebeğin doğumdan sonra da birkaç ay gripten korunmasına yardımcı olur. Ayrıca doğumdan sonra bebeğin bakımı ile ilgilenecek herkesin de grip aşısı yaptırmaları gerekir çünkü 6 aydan küçük bebeklere grip aşısı yapılamaz. Hamilelikte grip aşısı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hamilelikte tetanoz aşısı

Eğer anne bağışık ise yeni doğmuş bebeklerdeki tetanoz hastalığı önlenebilir. Çünkü bağışıklanmış anneden bebeğe plasenta aracılığı ile antikorlar geçer. Annenin tetanoz için bağışıklanmış olması için hamilelikten önce veya hamilelikte tetanoz aşısı yaptırmış olması gerekir.

Hamilelikte tetanoz riski olan bir kesi veya batma nedeniyle tetanoz aşısının yapılması gerekiyorsa tetanoz aşısından kaçınılmamalıdır.

Tetanoz aşı durumu kesin belli olmayan veya son aşısından beri 10 yıldan fazla geçmiş olan hamilelerin tetanoz aşısı yaptırmaları gerekir. Bu genellikle difteri aşısı ile kombine edilerek yapılır (Td aşısı). Tetanoz ile tetanoz-difteri (Td) aşılarının hamilelikte güvenli oldukları ortaya konmuştur. Önerilen şema bir ay ara ile iki doz aşı yapılması ve üçüncü aşının da 6-12 ay sonra yapılmasıdır.

Son zamanlarda Td aşısı ile boğmaca aşısı birleştirilmiştir. Son yıllarda birçok gelişmiş ülkede yeni doğmuş bebeklerde boğmaca vakalarının hızla arttığı gözlenmektedir. Boğmaca öksürük, hapşırma ve kişisel temas ile kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Bebekler için çok tehlikeli olabilir ve nefessiz kalmalarına neden olabilir. Bu ülkelerde bebekleri boğmacaya karşı korumak için tüm hamilelere 27-36 haftalar arasında bir kez boğmaca aşısı yapılması önerilmektedir. Ayrıca tüm aile üyeleri ve doğumdan sonra bebeğe bakacak kişilerin (bakıcı veya anneanne-babaanne gibi) de aşılanmaları önerilmektedir. Ülkemizde ise yeni doğmuş bebeklerde boğmaca vakalarında henüz bir artış görülmemiştir. Eğer önümüzdeki yıllarda bu vakalarda bir artış olursa ülkemizde de hamilelerin boğmacaya karşı aşılanmaları düşünülebilir. Hamilelikte tetanoz aşısı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hamilelikte Yapılmaması Gereken Aşılar

Genel olarak canlı aşıların hamilelere yapılmaması gerekir çünkü teorik olarak aşıdaki virüsün bebeğe geçme riski vardır. Aşağıdaki canlı aşılar olağan dışı durumlar haricinde hamilelikte yapılmaz:

 • Canlı grip aşısı (burun spreyi)
 • Ağızdan çocuk felci aşısı
 • Kızamık içeren aşılar
 • Kabakulak içeren aşılar
 • Kızamıkçık içeren aşılar
 • Çiçek aşısı (artık yapılmamaktadır)
 • Tifo aşısı
 • Su çiçeği canlı virüs aşısı
 • Sarı humma aşısı
 • BCG aşısı (verem aşısı)

Su çiçeği aşısı

Su çiçeği aşısı tüm çocuklara ve bağışık olmayan erişkinlere önerilmektedir fakat hamilelere yapılmaz. Hamilelikte su çiçeği geçiren kadınların hastalığı çok şiddetli geçirme ihtimalleri vardır ve bebeklerin küçük bir kısmında sakatlık oluşur. Su çiçeği (veya aynı virüsün neden olduğu zona) ile karşılaşan ve bağışık olmayan hamilelerin 96 saat içinde varisella-zoster immunglobulin (VZIG) serumunu almaları gerekir. Bu serum bebeğin enfekte olmasını ve bebekteki sakatlıkları önlemez. Böylece, hamilelere VZIG verilmesinin esas nedeni bebeği korumak olmayıp annedeki su çiçeği komplikasyonlarını önlemektir. Antiviral ilaçlar şiddetli su çiçeği geçiren hamilelere verilir. Annesi doğumdan 5 gün öncesine kadar su çiçeği geçirmiş bebeklere de şiddetli enfeksiyonu önlemek için doğumdan sonra 48 saat içinde VZIG verilir. VZIG alan her hastaya eğer aksi bir durum yoksa sonradan su çiçeği aşısı yapılmalıdır. Su çiçeği aşısı VZIG verilmesini takiben en erken 5 ay sonra yapılabilir.

Canlı suçiçeği aşısı hamilelikte önerilmez fakat yanlışlıkla yapılmış hamilelerde bir sorun gözlenmemiştir. Aynı evde bir hamilenin yaşıyor olması bir çocuğa su çiçeği aşısı yapılmasına engel bir durum değildir.

Su çiçeği aşısı yapıldıktan sonra döküntü çıkaran bir kişiden aynı evdeki diğer kişilere aşı virüsü nadiren bulaşır. Bu tür bir karşılaşma sonrası bağışık olmayan bir hamile ile onun bebeğindeki risk çok düşüktür. Ancak bu durumdaki bir hamilenin doktoruna haber vermesinde fayda vardır.

İdeal olarak kadınların hamilelikten önce su çiçeğine bağışık olmaları gerekir (ister aşı yoluyla ister geçirilen hastalık nedeniyle). Bağışık olmayan bir hamilenin doğumdan sonra hastaneden taburcu olmadan önce su çiçeği aşısının ilk dozunu yaptırmalıdır. İkinci doz dört-sekiz hafta sonra yapılır.

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı

Genellikle kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı şeklinde kombine yapılır. Zayıflatılmış canlı bir aşı olduğu için hamilelikte yapılmamalıdır. Hamilelik denemelerine başlamadan önce en az dört hafta, ideal olarak da kan testi ile bağışık olduğunuzu öğrenene kadar beklemelisiniz.

Hamilelikte geçirilen kızamık düşük veya erken doğum riskini artırdığı için bağışık olmayan hamilelere karşılaşma sonrası 6 gün içinde immunglobulin (serum) verilir.

Kabakulak virüsü hamilelikte herhangi bir soruna yol açmaz.

Kızamıkçık anne karnındaki bir bebek için çok tehlikeli olabilir ve hamileliğin erken dönemi en tehlikeli zamandır. Kızamıkçık hamilelikten önce yapılan bir aşıyla önlenebilen bir hastalıktır. Hamileliğin ilk üç ayında kızamıkçık enfeksiyonu geçirirseniz bebeğin de enfeksiyon geçirme şansı %85′tir. Anne karnındaki bir bebekteki enfeksiyon sağırlık, katarakt, kalp anormallikleri, zeka geriliği, kemik hasarı, karaciğer-dalak büyümesi ve hatta anne karnında ölüme bile neden olabilir. Bağışık olmayan hamilelerin doğumdan sonra en kısa zamanda kızamıkçık aşısı yaptırmaları gerekir.

Hamilelikten önce kızamıkçık için bağışıklık testi yaptırmanızı öneririz. Çocukken kızamıkçık aşısı yaptırmış bile olsanız artık bağışık olmayabilirsiniz ve tekrar aşı yaptırmanız gerekebilir.

Kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı virüslerinin aile üyelerine bulaştığı gösterilmemiştir. Bu yüzden, bağışık olmayan çocukların evde bir hamile olduğuna bakılmaksızın aşılanmaları gerekir.

Eğer hamilelikte yanlışlıkla kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı yapılırsa veya bir kadın aşıdan sonra 4 hafta geçmeden hamile kalırsa bebekteki oluşabilecek teorik riskler konusunda bilgilendirilir; ancak hamilelikte kızamıkçık aşısının yapılması hamileliği sonlandırma nedeni olarak kabul edilmemelidir.

Sarı humma aşısı

Canlı zayıflatılmış sarı humma aşısının hamilelikte yapılmasının bebekte sakatlık nedeni olup olmadığı bilinmemektedir. Diğer tüm canlı zayıflatılmış aşılardan farklı olarak hamilelik bu aşının mutlak yapılmaması gereken bir dönem değildir. Hamilelikte sarı humma aşısı ihtiyatlı olmak şartıyla yapılabilir. Eğer seyahat kaçınılmaz ise ve sarı humma ile karşılaşmanın risklerinin aşının risklerinden fazla olduğu düşünülüyorsa hamilelikte sarı humma aşısı yapılabilir.

Kesin bilgiler olmamasına rağmen sarı humma aşısından sonra hamilelik için 4 hafta beklenmelidir.

Tifo aşısı

Ne canlı zayıflatılmış tifo aşısı ne de polisakkarit tifo aşısı hamilelerde veya emzirme döneminde denenmemiştir. Endemik bir bölgeye seyahatin kaçınılmaz olduğu ve tifo mikrobuyla karşılaşma riskinin olduğu hamile veya emziren kadınlarda belki polisakkarit tifo aşısı düşünülebilir.

BCG aşısı (verem aşısı)

Hamilelikte BCG aşısı yapılmaz. Bebekte herhangi bir zararlı etki gözlenmemiş olmasına rağmen güvenli olduğunun kanıtlanması için başka çalışmalara gerek vardır.

Japon ensefalit aşısı

Hamilelikte etkili ve güvenli olduğunu gösteren kontrollü çalışma yoktur. Gebe sıçanlarda yapılmış çalışmalar bebekte ve annede herhangi bir zararlı durum göstermemiştir.

Hamilelikte Bazı Durumlarda Yapılması Gereken Aşılar

Aşağıdaki aşılar hastalanma veya hastalıkla karşılaşma riski olan hamilelerde düşünülmelidir. Düşük riski hamileliğin ilk üç ayında daha fazla olduğu için bazı doktorlar eğer mümkünse bu sırada aşı yapmaktan kaçınmayı tercih ederler.

Hamilelikte hepatit B aşısı

Hamilelik hepatit B aşısının yapılmasına engel bir durum değildir. Eldeki sınırlı bilgiler hamilelikte hepatit B aşısı yapıldığında bebeklerde artmış risk olmadığını göstermektedir. Hepatit B aşısında bulaşıcı olmayan antijen vardır ve bebekte enfeksiyon riskine neden olmamalıdır.

Hepatit B enfeksiyonu ciddi bir karaciğer hastalığına neden olur. Hamilelikte geçirilen hepatit B enfeksiyonu hem anne hem de bebek, sonuçta da yenidoğanda ciddi hastalıkla sonuçlanabilir. Hepatit B tedavisi olmayan kronik enfeksiyona neden olabilir. Kronik enfeksiyon karaciğer hasarı (siroz) veya kanseri ile sonuçlanabilir. Annesi hepatit B taşıyıcısı olan bir bebeğe hepatit B en sık doğum sırasında bulaşır. Ülkemizde tüm yenidoğanlar aşılanmaktadır.

Hepatit B virüsü kan veya vücut sıvılarıyla temas ile yayılır. Eğer hepatit B taşıyıcısı olan birisiyle aynı evde yaşıyorsanız, diyalize giriyorsanız, işiniz, hayat tarzınız veya sağlık öykünüz nedeniyle hepatit B enfeksiyonu için yüksek riskli grupta yer alıyorsanız hepatit B aşısı olmalısınız. Yüksek riskli bu durumlar şunlardır: son 6 ayda birden fazla cinsel partnerin olması, cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirme, damardan uyuşturucu ilaç kullanımı veya cinsel partnerin hepatit B taşıyıcısı olması. Hepatit B aşısı hamilelikte güvenle yaptırılabilir.

Tüm hamilelere hepatit B testi yapılmalıdır. Eğer hepatit B için bağışık değilse ve yüksek riskli grupta yer alıyorsa aşılanmalıdır. Eğer testte hepatit B taşıyıcısı olduğu çıkarsa bebek doğduktan sonra zaten rutin olarak yapılan aşıya ek olarak immunglobulin (serum) de yapılması için gerekli hazırlıklar yapılır.

Hamilelikte zatürre aşısı (pnömokok aşısı)

İki tür zatürre aşısı vardır. Yeni çıkan konjüge zatürre aşısının hamilelikte güvenilirliği konusunda yeterli bilgi yoktur. Polisakkarit zatürre aşısının ise hamileliğin ilk üç ayında güvenilirliği konusunda yeterli bilgi yoktur ancak hamileliklerinde yanlışlıkla aşılanmış olan kadınların bebeklerinde herhangi bir ters durum saptanmamıştır.

Zatürre aşısı bazı özel durumlarda yapılır:

 • dalağı alınmış olanlar
 • metabolik, böbrek, kalp ve akciğer hastalığı olanlar
 • bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar

Bu durumdaki hamileler aşılanmalıdırlar (tercihen hamilelikten önce). Ancak hamilelikten önce aşılanmamışlarsa hamilelikte de zatürre aşısı olabilirler.

Hamilelikte kuduz aşısı

Eğer hamile bir kadın kuduz riski olan bir köpek tarafından ısırılırsa kuduz aşısı yapılmalıdır çünkü kuduz hastalığının riskleri aşının muhtemel teorik risklerinden çok daha fazladır. Hamilelikte kuduz aşısı yapılmış kadınlarda yapılmış çalışmalarda düşük, erken doğum veya bebekteki sakatlıklarda bir artış gözlenmemiştir. Eğer kuduz maruziyeti riski yüksek ise karşılaşma öncesinde kuduz aşısı yapılabilir. Hamilelikte kuduzla karşılaşma veya kuduz hastalığına yakalanma hamileliğin sonlandırılması için bir neden teşkil etmez.

Hamilelikte menenjit aşısı

Eğer gerekli ise hamilelik menenjit aşısının yapılmasına engel bir durum değildir. Bir laboratuarda çalışıyor veya menenjit riski yüksek olan bir ülkeye seyahat ediyorsanız doktorunuz menenjit aşısı yaptırmanızı önerebilir. Polisakkarit menenjit aşısı yapılmış hamileler ve yenidoğanlarda yapılmış çalışmalar herhangi bir ters etki göstermemiştir. Bu bize menenjit riski yüksek olan hamilelerde aşının güvenli olduğunu göstermektedir. Yeni çıkan konjuge menenjit aşısı 11-55 yaş arasındaki kişilerde tercih edilen menejit aşısı olduğu için bu durumda birçok uzman bu aşıyı tercih etmektedir. Ancak bu aşının hamilelikte güvenilirliği konusunda yeterli bilgi yoktur.

Hamilelikte hepatit A aşısı

Hepatit A aşısı canlı bir aşı değildir hepatit B aşısına benzer olarak başka bir yüksek riskli durum veya başka bir gereklilik varsa önerilir.

Evde hepatit A geçiren biri varsa, işyerinde hepatit A ile karşılaşılıyorsa veya hepatit A’nın endemik olduğu biryere seyahat edilecekse hamile bir kadının hepatit A geçirme riski vardır. Hepatit A aşısının hamile kadınlarda yapılmış resmi çalışması olmamasına rağmen aşı aktif olmayan virüsten üretildiği için bebek için teorik risk çok düşük olmalıdır. Hamilelikte hepatit A aşısı yapılmış kadınlarda herhangi bir ters durum bildirilmemiştir. Endemik bölgelere seyahat öncesinde hepatit A aşısının yapılması çok önemlidir. Hepatit A virüsü ile karşılaşan bir hamilenin bağışık olup olmadığı için kan testi yaptırması gerekir fakat bu test immunglobulin yapılmasını geciktirmemelidir.

Hamilelikte çocuk felci aşısı

Ülkemizde uzun yıllardır çocuk felci hastalığı görülmediği için endemik bölgelere seyahat edenler hariç hamilelikte genellikle çocuk felci aşısı yapılması gereği yoktur. Eğer hamilelikte çocuk felci aşısı yapılması gerekiyorsa canlı olmayan çocuk felci aşısı yapılmalıdır. Ağızdan verilen canlı polio aşısı hamilelikte yapılmaz.

Hamilelikte şarbon aşısı

Yaşamlarında daha önceden şarbon aşısı yapılmış kadınların hamileliklerinde ve bebeklerinde herhangi bir sorun gözlenmemiştir. Hamileliğin ilk üç ayında şarbon aşısı yapılmış kadınların bebeklerinde sakatlık riski artmış olabilir. Genel olarak hamilelikte solunum yoluyla şarbon sporlarına maruz kalmadan önce şarbon aşısının yapılması önerilmemektedir ve hamilelik sonrasına ertelenmelidir. Ancak solunum yoluyla şarbona maruz kalınma durumunda aşının teorik riskleri hastalığın risklerinden çok daha düşük olabilir ve bu durumda hamilelik şarbon aşısının yapılmasına engel teşkil etmemelidir. Solunum şarbonu riski yüksek olan hamilelerin aşı yanında 60 gün süren uygun antibiyotik tedavisi de almaları gerekir.

Hamilelikte HPV aşısı (rahim ağzı kanseri aşısı)

İlk HPV aşısı denemelerine hamileler alınmamasına rağmen aşı yapılmış kadınlarda hamilelikler gözlenmiştir. Bu aşı yapılmış hamilelerde düşük, ölü doğum ve doğuştan sakatlıklarda bir artış bulunmamıştır. Ayrıca aşı yapıldığı sırada bebeğini emzirmekte olan kadınların bebeklerinde de herhangi bir sorun gözlenmemiştir.

HPV aşısının hamilelikte yapılması önerilmez. Aşılara başladıktan sonra hamile olduğunu öğrenen bir kadın aşının kalan dozlarının (toplamı 3 dozdur) yapılmasını hamilelik bitimine kadar ertelemelidir. Aşılara başlamadan önce hamilelik testi yapılmasına gerek yoktur. Eğer dozlardan biri hamilelik sırasında yapılırsa ilave bir girişim yapılmaz. Rahim ağzı kanseri aşısı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hamilelikte seyahat aşıları

Hamile iken yurt dışına seyahat etmeyi planlıyorsanız almanız gereken önlemler konusunda yolculuktan en az 4-6 hafta önce doktorunuzla konuşmalısınız. Ülkemizde nadir olan birçok aşıyla önlenebilir hastalık bazı ülkelerde hala sık görülmektedir. Nereye seyahat edeceğinize bağlı olarak ek aşılar yaptırmanız gerekebilir. Ancak bazı aşıların hamilelikte yapılması sakıncalıdır ve gideceğiniz yere bağlı olarak aşının risk ve yararlarını tartmak en iyisidir.

İlgili Yazılar:

 1. Hamilelikte Tetanoz Aşısı
 2. Hamilelikte Grip Aşısı Yapılır mı?

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2013/10/hamilelikte-asilar/