«

»

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı Olurmu ? Nasıl Olur ?

Hamilelikte gerilim tipi baş ağrısı, özellikle ilk üç ayda, çok nadir görülen bir durum değildir. En sık görülen başağrısı türü olan gerilim tipi başağrısı başın her iki yanında veya ensede sıkıştırıcı tarzda veya geçmeyen küt bir ağrı şeklindedir. Eğer gerilim tipi baş ağrılarını önceden de yaşıyorsanız hamilelikte bu sorun daha da artabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur ?

Hamilelikte baş ağrılarının neden daha sık görüldüğünü kesin olarak bilemiyoruz ancak tahminimiz hamilelikte meydana gelen hormon değişimleridir. Hamilelikte kan hacminin ve dolaşımın artmasının da özellikle ilk dönemlerde bu artışta kısmen bir rolü olabilir. Hamilelik öncesi kahve alışkanlığınız varsa hamilelikte bunu aniden bırakmanız da yoksunluk baş ağrısına neden olabilir.

Hamilelikte baş ağrısının diğer potansiyel sorumluları uykusuzluk veya genel yorgunluk, sinüslerdeki tıkanıklık, alerji, göz yorgunluğu, stres, depresyon, aç ve susuz kalmadır.

Hamileliğin ilk üç ayında baş ağrılarınız varsa ikinci üç ayda hormonlardaki artış dengelendiği ve vücudunuz değişen bu kimyasal duruma alıştığı için başağrılarınızın muhtemelen azaldığını veya kaybolduğunu görürsünüz.

Hamilelikte Migren

Migren başağrısının diğer bir sık görülen nedenidir. Her 5 kadından birinde yaşamlarının bir noktasında migren görülür ve migreni olanların %15′i bunu ilk defa hamileyken yaşarlar (en sık ilk üç ayda).

Migren ağrıları tipik olarak başın bir yanında orta-şiddetli zonklama tarzındadır. Dört ile 72 saat (tedavi edilmezse) arasında sürerler ve hareketle şiddetleri artar. Beraberinde bulantı, kusma veya ışık ve sese karşı duyarlılık olabilir.

Bazı migren ağrılarından önce görme değişiklikleri (örneğin parlak yanıp sönen ışıklar veya karanlık noktalar), uyuşma, karıncalanma, iğne batmaları, halsizlik veya konuşma bozuklukları gibi belirtiler olabilir. Bu belirtiler migrenden en fazla bir saat kadar önce başlayabilir ve en fazla bir saat kadar sürebilir.

Migreni olan kadınların yaklaşık üçte ikisi hamilelikte düzelme yaşar (migreniniz adet döneminde daha artıyor veya adet kanamanızla birlikte başlıyorsa bunun olma ihtimali daha fazladır). Kalan üçte birinde ya değişiklik olmaz yada migren ağrılarının sıklığı ve şiddeti artar.

Migreni olan hamilelerin komplikasyon yaşama riski diğerlerinden fazla değildir.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin İlaç Kullanılabilir mi?

Hamilelikte parasetamol kullanımı güvenlidir fakat aspirin veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler ile migren ilaçları hamilelikte genellikle önerilmez. Çok şiddetli migren ağrıları için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin Ne Tür İlaçlar Kullanılabilir?

Sık ve çok şiddetli başağrıları çekiyorsanız bazı ilaçların yararları bebeğiniz için potansiyel risklerinden daha ağır basabilir ancak bazı ilaçlar hiçbir durumda kullanılamazlar.

Hamilelikte Başağrısı Nasıl Giderilir ? Nasıl Geçer ?

Başağrısını önlemek veya bağağrısı olduğunda geçirmek için birkaç öneri daha:

Başağrısını neyin tetiklediğini çözün

Başağrısını tetikleyen nedenleri bulmaya yardımcı olması için “baş ağrısı günlüğü” tutabilirsiniz. Migrenin başlamasından önce 24 saat içinde yediğiniz herşeyi ve ağrı başladığı zaman ne yaptığınızı kaydedin.

Sık karşılaşılan migren tetikleyicileri şu maddeleri içeren yiyeceklerdir:

 • monosodyum glutamat
 • nitritler (sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş gıdalarda sıklıkla bulunur)
 • sulfitler (salatalarda koruyucu olarak kullanılır ve birçok kurutulmuş meyvede de bulunur)
 • suni tatlandırıcılar
 • bazı baklagil ve kuruyemişler
 • eskitilmiş peynir ve fermente süt ürünleri (örneğin yoğurt, yayık ayranı, kefir)
 • bazı meyveler (muz, papaya, avokado ve turunçgiller)
 • füme balık
 • çikolata ve keçiboynuzu
 • soya sosu ve turşu gibi diğer fermente yiyecekler

Diğer tetikleyiciler parlak veya yanıp sönen ışıklar, yüksek sesler, aşırı sıcak veya soğuk, kuvvetli kokular ve sigara dumanı

Kompres uygulayın

Gerilim tipi başağrısı için alnınıza veya ensenize ılık veya serin kompres yapın. Soğuk kompresler genellikle migrene iyi gelirler.

Duş alın

Migrende soğuk bir duş başağrısını, bazen geçici de olsa, ani olarak giderebilir. Duş alma imkanınız yoksa yüzünüzü soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Gerilim tipi baş ağrıları için ılık bir duş veya banyo rahatlatıcı olabilir.

Aç veya susuz kalmayın

Kan şekerinin düşmesini önlemek için (sık görülen bir baş ağrısı tetikleyicisidir) daha az fakat sık yemek yeyin. Gerektiğinde atıştırmak için yanınızda kraker, meyve veya yoğurt gibi yiyecekler bulundurun. Açken kan şekerinin hızla yükselip sonra düşmesine neden olabilen şeker ve tatlılardan uzak durun.

Sıvı kaybı yaşamamak için bolca su içmeyi de unutmayın. Migren nedeniyle kusarsanız sonrasında yudum yudum su için.

Biraz hava alın

Sıcak, kalabalık ve dumanlı yerlerden kaçının ve kalın tek bir elbise yerine ince fakat kat kat giyinin. Böylece aşırı sıcak baş ağrısına neden olmadan önce üstünüzdekileri sırayla çıkarabilirsiniz. İçerde ruhunuz daraldığı zaman dışarıya çıkıp temiz hava alın veya en azından bir pencere açın.

Ortamı kontrol edin

Florasan aydınlatma, penceresiz işyerleri ve güçlü kokular baş ağrısını tetikleyebilirler. Çevrenizi kontrol edebileceğiniz her önlemi alın. Eğer yapabileceğiniz birşey yoksa mümkün olduğunca sık ara verin.

Gürültüyü azaltın

Gürültü baş ağrısı yapabilir. Eğer yüksek seslere karşı bir hassasiyetiniz varsa alışveriş merkezlerinden, gürültülü restoran ve toplantılardan kaçının. Eğer çok gürültülü bir işiniz varsa patronunuzdan gerekli önlemleri almasını veya daha sessiz bir yere transfer edilmenizi isteyebilirsiniz.

Kahve tüketimini yavaş yavaş bırakın

Kahve tüketimini aniden kesmek yoksunluk baş ağrılarına neden olabilir. Hatta günde yalnızca bir fincan kahve içen bir kadın bile olsanız kafeini tamamen bırakmadan önce bir süre günde yarım fincan kahve tüketin.

Yorgunluktan kaçının

Düzenli bir uyku alışkanlığınız olsun. Hergün aynı saatlerde yatmaya ve kalkmaya gayret edin, hatta hafta sonları bile. Gün içinde kestirmek için zaman ayırmaya çalışın. Ancak aşırı uyumanın da baş ağrısı yapabileceğini unutmayın. Migren başladığında sessiz, karanlık bir odada uyuyarak ağrıdan kurtulmaya çalışın. Eğer işteyseniz gözlerinizi kapatıp 15 dakika boyunca ayaklarınızı yükselterek dinlenmeye çalışın.

Egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmanın migren sıklığı ve şiddetini azaltabileceğini ve gerilim tipi baş ağrılarına neden olan stresi azalttığını gösteren bazı kanıtlar vardır. Migrene eğiliminiz varsa başlangıçta hafif egzersizler yapın çünkü hareketlerdeki ani artış migreni tetikleyebilir. Ayrıca migren ağrısı başladıktan sonra egzersiz yapmayın çünkü baş ağrısını daha da artırabilir.

Duruşunuzu korumaya yardımcı olan egzersizler özellikle son üç aydaki baş ağrıları için yardımcı olabilirler. İnce bir iş yaparken uzun süreyle eğilmek, kamburlaşmak ve çömelmekten kaçının.

Rahatlama tekniklerini deneyin

Biyofidbek, meditasyon, yoga ve self-hipnoz bazı kişilerde stres ve başağrısını azaltmakta yararlı olabilirler.

Masaj yaptırmayı deneyin

Boyun, omuz ve sırt kaslarındaki gerginliği gidermek için tüm vücut masajı yaptırabilirsiniz. Hamilelik masajı konusunda eğitimli bir kişiye masaj yaptırmalısınız.

Profesyonel masaj yaptırma olanağınız yoksa eşinizden sırtınıza ve başınıza masaj yapmasını isteyebilirsiniz. Şakaklarınıza kendiniz de masaj yapabilirsiniz. Gerilim tipi baş ağrıları olan bazı kadınlar masajdan yarar gördüklerini söyleseler de bazı çalışmalar başağrısının önlenmesi ve giderilmesinde masajın yararını sorgulamaktadırlar.

Akupunktur düşünebilirsiniz

Hamilelikte akupunktur güvenli olarak kabul edilir fakat başağrısına iyi gelip gelmediği tartışmalıdır. Eğer denemek isterseniz akupunktur yapan kişinin eğitimli olmasına dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte Baş Ağrısı Ciddi Bir Durumun Göstergesi Olabilir mi?

Evet. Hamilelikteki başağrılarının çoğu hoş olmasa da zararsızdırlar fakat baş ağrısı ciddi bir durumun göstergesi de olabilir. Şiddetli bir baş ağrısını ilk defa yaşıyorsanız başka bir şey olmadığından emin olmak için tam bir tıbbi değerlendirmeden geçmelisiniz.

Hamileliğin ikinci veya son üç ayındaki başağrısı tansiyon yüksekliği ve idrarda protein görülmesi ile karakterize ciddi bir hamilelik komplikasyonu olan şiddetli preeklampsinin bir belirtisi olabilir.

Ne Zaman Doktorumu Aramalıyım?

Şu durumlarda hemen doktorunuzu aramalısınız:

 • Hamileliğinizin ikinci veya son üç ayındasınız ve şiddetli veya ilk defa yaşadığınız bir baş ağrınız varsa (beraberinde görme bozuklukları, keskin bir üst karın ağrısı veya bulantı, ani kilo alımı veya ellerde-yüzde şişme olabilir veya olmayabilir). Preeklampsi olmadığından emin olmak için hemen tansiyonunuz ölçülmeli ve idrar tetkiki yapılmalıdır. Zaten yüksek tansiyon sorununuz varsa hafif bir baş ağrınız olsa bile doktorunuzu arayın.
 • Ani patlayıcı bir başağrınız varsa, uykudan uyandıran çok şiddetli bir ağrınız varsa, en az dört saat geçmeyen bir başağrınız varsa veya şimdiye kadar hiç yaşamadığınız bir baş ağrısı ise
 • Baş ağrınız ile birlikte ateş ve boyunda sertleşme varsa
 • Baş ağrınız gittikçe şiddetleniyor ve bulanık görme veya başka görme bozuklukları, konuşma bozukluğu, uykuya meyil, uyuşukluk veya bilinç değişiklikleri gibi başka sorunlar varsa
 • Düşüp başınızı bir yere vurduktan sonra ortaya çıkan bir baş ağrınız varsa (veya herhangi başka bir kafa travması)
 • Burun tıkanıklığı, beraberinde gözlerinizin altında ağrı ve basınç veya yüzde herhangi bir yerde, hatta dişte ağrı. Antibiyotikle tedavi edilmesi gereken bir sinüs enfeksiyonunuz olabilir.

Eskiden de baş ağrılarınız olsa doktorunuzla konuşun, böylece hamilelikte sizin için en uygun değerlendirme ve tedaviye birlikte karar verebilirsiniz. Eğer migreniniz varsa önceden kullandığınız ilaçların çoğunu kullanamayacaksınız. Parasetamol dışındaki her ilacı kullanmadan önce doktorunuza sorun.

Gözlerinizde basınç hissederseniz ve birşey okuduktan veya bilgisayar ekranına baktıktan sonra baş ağrınız olursa göz doktoruna muayene olun. Son olarak, endişe ettiğiniz bir başağrısı için doktorunuzu aramakta tereddüt etmeyin.

İlgili Yazılar:

 1. Hamilelikte Kasık Ağrısı Normal mi?

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2014/01/hamilelikte-bas-agrisi/