«

»

Hamilelikte Grip Tedavisi

Hamilelikte grip tedavisi hakkındaki bilinmesi gereken en önemli nokta, grip benzeri şikayetleriniz olduğunda hemen doktorunuzu aramanız gerektiğidir. (Grip ile nezle-soğukalgınlığı aynı değildir. Grip ile nezle (soğuk algınlığı) farkı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.) Normalde grip olan çoğu kişi hastalığı hafif geçirir ve doktora gitmesine ve antiviral ilaç kullanmasına gerek yoktur. Ancak hamilelik gibi bazı yüksek riskli durumlarda grip komplikasyonları daha sık görülür ve hatta hamilelikte gribe bağlı ölümler bile görülmüştür.

Hamilelikte grip teşhisi konduktan sonra evden dışarı çıkmamalı ve doktorunuzun önerilerine uymalısınız. Doktora gitmek veya diğer gerekli durumlar haricinde, ateş düştükten sonra en az 24 saat geçene kadar evde istirahat etmelisiniz. Ateşin düştüğünü söyleyebilmek için ateş düşürücü ilaç kullanmıyor olmalısınız. Grip şikayetlerini azaltmak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Hamilelikte Grip İçin Ne Yapılmalı (İlaç Dışında)

Grip şikayetleri için ilaç kullanmadan yapabileceğiniz şeyler:

 • Bol bol dinlenmek
 • Sıvısız kalmamak için su, tavuk suyuna çorba veya sporcu içeceği gibi berrak sıvılar içmek
 • Ateşin verdiği rahatsızlığı azaltmak için alnınıza, kollarınıza ve bacaklarınıza ıslak bir bez koymak
 • Nefes almayı kolaylaştırmak için odaya bir nemlendirici yerleştirmek
 • Boğaz ağrısına iyi gelmesi için tuzlu su ile gargara yapmak (1′e 1 oranda ılık su ve tuz)
 • Titremeyi azaltmak için ılık bir battaniye ile örtünmek

Hamilelikte nezle (soğukalgınlığı) tedavisi için kullanılan yöntemleri grip tedavisi için de kullanabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tıkalı burun, sinüsler, kulak ve göğüs rahatsızlıklarını burun açıcılar rahatlatabilir. Hangi ilacın sizin için doğru olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hamilelikte Öksürük ve Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Öksürük ilaçları, şurupları ve boğaz pastilleri öksürük ve boğaz ağrısını geçici olarak iyileştirebilir. Hamilelikte öksürük tedavisi konusunda daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hamilelikte Ateş Nasıl Düşürülür?

Hamilelikte 38 derece üzerindeki ateş hemen düşürülmelidir. Ateşi düşürmek ve vücut ağrısı için parasetamol kullanılabilir. Hamilelikte ateş düşürmek hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Grip İlaçlarını Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanmak Güvenli mi?

Birçok ilacın içinde aynı aktif içerik bulunur. Aynı aktif içerik bulunan birçok ilacı aynı anda kullanırsanız önerilen dozdan daha fazla alıyor olabilirsiniz. Bu ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle ilaç içeriklerini dikkatlice okuyun. Hamilelikte grip ilaçları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Griple ilişkisi olmayan başka bir ilaç kullanıyorsanız grip için hangi ilacın sizin için güvenli olduğunu öğrenmek için doktorunuzu arayın.

Antiviral İlaçlar Nelerdir ve Ne İşe Yararlar?

Antiviral ilaçlar grip virüsünü önleyen ve tedavi eden hap, şurup veya inhalerlerdir.

Antiviral ilaçlar gribi daha hafif ve daha kısa sürede atlatmanızı sağlarlar. Ayrıca ciddi grip komplikasyonlarını da önleyebilirler. Antiviral ilaçlar hastalandıktan sonra ilk bir-iki gün içinde başlanmaları halinde daha etkili olurlar.

Eğer gripli bir kişi ile yakın temasınız olursa antiviral ilaçlar gribe yakalanmanızı önleyebilirler. Eğer gripli bir kişiyle aynı ortamda bulunduysanız doktorunuzu arayın.

Hamilelikte antiviral ilaçlar konusunda daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hamilelikte Grip İçin Antibiyotiklere Gerek Varmı?

Antibiyotikler bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılırlar. Grip gibi viral enfeksiyonlara karşı etkili değillerdir. Bazı kişilerde griple birlikte veya gribin neden olduğu bir bakteri enfeksiyonu vardır ve bu kişilerin antibiyotik kullanması gerekir. Gribin şiddetli veya uzamış olması, veya önce iyileşir gibi olup sonra kötüleşmesi bir bakteri enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Antibiyotiklere gereksiniminiz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu arayın.

Hamilelikte Grip İken Doktorunuzu Acil Aramanız Gereken Durumlar

Hamilelikte grip hızla ağırlaşabilir ve zatürre gibi komplikasyonlar daha kolay gelişirler. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri olduğu taktirde hemen doktorunuzu arayın veya acil servise başvurun:

 • Nefes almakta zorluk veya nefes darlığı
 • Morarma
 • Kanlı balgam
 • Göğüs veya karnınızda ağrı veya basınç
 • Ani baş dönmesi
 • Bilinç bulanıklığı
 • Şiddetli veya geçmeyen kusma
 • Parasetamol ile düşmeyen ateş
 • Bebeğinizin az hareket etmesi

İlgili Yazılar:

 1. Hamilelikte Grip İlaçları
 2. Hamilelikte Grip Olmak
 3. Hamilelikte Nezle Grip Farkı
 4. Hamilelikte Grip İçin Antiviral İlaçlar
 5. Hamilelikte Grip Aşısı Yapılır mı?

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2014/01/hamilelikte-grip-tedavisi/