«

»

Hamilelikte Vitamin Hapı Kullanımı

Hamilelikte vitamin hapı kullanımı gereklidir çünkü folik asit adlı vitamin yiyeceklerle yeterli miktarda alınamaz. Ancak folik asit dışındaki tüm vitamin ve mineraller yiyeceklerden alınabilir. Bunun için sağlıklı, çeşitli türlerde yiyeceklerle, dengeli bir biçimde beslenmek gereklidir. Pratikte tüm hamilelerin kullanması gereken folik asit hapına ek olarak hamilelerin çoğunda demir hapları da kullanmak gerekmektedir. Ayrıca bazı hamilelerin de kendi özel durumuna bağlı olarak diğer bazı vitamin ve mineralleri hap olarak kullanması gerekir. Şimdi hangi özel durumlarda bu vitaminlerin kullanılacağına tek tek bakalım.

Hamilelikte Folik Asit Hapı Kullanımı

Folik asit hamilelikte önemlidir çünkü spina bifida gibi sinir kanalı sakatlıklarını önlemeye yardımcı olur. Hamile kalmaya çalışırken ve hamileliğin ilk 12 haftasında her gün en az 400 mikrogram folik asit hapı kullanmalısınız. Hamile kalmadan önce folik asit hapı kullanmadıysanız folik asite hamile kaldığınızı öğrenir öğrenmez başlamalısınız.

Bunun yanında folat (folik asitin doğal şekli) içeren yiyecekler de tüketmelisiniz, örneğin yeşil yapraklı sebzeler ve kepekli ekmek gibi. Hamilelikte folik asit konusunda daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Hamilelikte Yüksek Doz Folik Asit Kullanımı

Bazı kadınların sinir kanalı sakatlığı olan bir bebeği olma riski artmıştır ve hamileliğin 12 haftasına kadar daha yüksek dozda, her gün 5 miligram folik asit kullanmaları tavsiye edilir. Şu durumlarda risk artmıştır:

  • kadında veya eşinde sinir kanalı sakatlığı olması
  • önceki hamileliğinde sinir kanalı sakatlığı olan bir bebek olması
  • kadının veya eşinin ailesinde sinir kanalı sakatlığı olan bir kişinin olması
  • kadında şeker hastalığı (diyabet) olması
  • vücut kitle endeksi 30′dan fazla olan, obez kadınlar

Bunlardan başka, epilepsi ilaçları kullanan kadınların da yüksek doz folik asit kullanmaları gerekebileceği için bu konuda doktorlarına danışmaları gerekir.

Hamilelikte D Vitamini Kullanımı

D vitamini vücuttaki, kemik ve diş sağlığı için gerekli olan kalsiyum ve fosfat miktarını ayarlar.

D vitamini, bebeğin yaşamının ilk birkaç ayında gerek duyduğu D vitaminini sağlamak için gereklidir. Yeterli D vitamini olmayan çocukların kemikleri yumuşar ve kemik gelişimi bozulur.

D vitamini doğal olarak yağlı balıklarda (örneğin somon, palamut, sardalye, hamsi gibi), yumurta ve ette bulunur. Bazı süt ürünlerine ve margarinlere üretici tarafından sonradan eklenmiştir.

En iyi D vitamini kaynağı güneş ışığıdır. Yeterli D vitamini üretmek için gerekli zaman kişiye göre değişir ve cilt türü, günün ve yılın zamanı gibi şeylere de bağlıdır. Ancak güneş banyosu yapmaya da gerek yoktur: yeterli D vitamini üretmek için gerekli güneş ışığı miktarı cildin yanarak koyulaşmasına neden olan miktardan daha azdır. Her gün sabah veya öğleden sonra yüz ve dirsek altlarının 10 dakika doğrudan güneş görmesi çoğu kişide yeterli D vitamini sağlar. Bu süre kışın bir miktar daha fazladır (15 dakika). Eğer cildiniz çok koyu veya dışarı çıkarken tüm vücudunuzu örtüyorsanız D vitamini eksikliği açısından özel olarak risk altında olabilirsiniz ve D vitamini desteği kullanmanız yararlı olabilir.

Hamilelikte Demir Hapı Kullanımı

Demir eksikliği kansızlık yapar ve kansızlığı olanların kolay yorulma gibi şikayetleri olur. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler ve kabuklu yemişler demir içerirler. Hamilelikte demir ihtiyacı arttığı için demir eksikliğine bağlı kansızlık oldukça sık görülen bir durumdur ve hamilelerin çoğunda demir hapı kullanmak durumunda kalmaktayız.

Hamilelikte C Vitamini Kullanımı

C vitamini hücreleri korur ve sağlıklı olmalarına yardımcı olur. Brokoli, turunçgiller, domates, dolmalık biber ve kuş üzümü gibi meyve ve sebzeleri içeren dengeli bir beslenme gerekli olan tüm C vitaminini sağlayabilir.

Hamilelikte Kalsiyum Kullanımı

Kalsiyum, bebeğin kemikleri ve dişleri için hayati önemdedir. Süt ürünleri ve kılçıklı olarak yenilebilen balıklar (örneğin hamsi, sardalya) kalsiyumdan zengindir. Kurutulmuş meyveler (örneğin kuru incir, erik, üzüm gibi), ekmek, badem ve yeşil yapraklı sebzeler (örneğin su teresi, brokoli ve kara lahana) kalsiyumdan zengin diğer kaynaklardır. Eğer hamilelikte yeterli miktarda süt ürünü tüketmiyorsanız kalsiyum ilaçları kullanmanız gerekebilir.

Vejeteryan, Vegan ve Diğer Özel Beslenme Şekilleri

Çeşitli ve dengeli bir vejeteryan beslenme hamilelikte siz ve bebeğiniz için yeterli besinleri sağlayabilir. Bununla birlikte, yeterli demir ve B12 vitamini almakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda demir ve B12 vitamini içeren bir hap kullanmanız gerekir.

Eğer bir vegan (hayvansal hiçbir yiyecek tüketmezler) iseniz veya gıda intoleransınız (örneğin çölyak hastalığı nedeniyle gluten intoleransı) varsa doktorunuzun ilave önerileri olabilir.

Hamilelikte İyot

Hamilelikte yeterli iyot alımı bebeğin beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Süt ürünleri, deniz balıkları ve deniz tuzu iyi birer iyot kaynağıdır. Eğer deniz tuzu kullanmıyorsanız, iyotlu tuz kullanmaya özen göstermelisiniz. Satın aldığınız iyotlu tuzun ışık görmemiş olmasından ve saklarken de ışık görmemesinden emin olun.

Hamilelikte Multivitamin Hapı Kullanımı

Multivitamin hapları çok sayıda vitamin içeren haplardır. Hamilelikte de kullanılabilecek bir multivitamin hapı demir ve folik asit içermelidir. Ayrıca aşırı alındığında bebeğinize zararlı olabilecek diğer vitamin ve mineralleri de hamilelikte önerilen miktardan daha fazla içermemelidir. Hamilelerin kullanımına uygun multivitamin hapları ülkemizde de bulunmaktadır (Elevit Pronatal, Decavit Pronatal, Ferrevit Pronatal, Pregnacare kapsül gibi).

Hamilelikte dengeli beslenmenin zor olduğu zamanlar olabilir. Bulantı nedeniyle yeterli beslenememe, yaşınızın çok küçük olması veya çoğul gebelik durumunda multivitamin hapları yararlı olabilir.

Multivitamin hapları genellikle hamilelikte günlük önerilen miktarların yüzde yüzünü içerirler. Multivitamin haplarını doktorunuzun söylediğinden (genellikle günde bir) daha fazla kullanmayın. Çünkü bazı vitaminleri aşırı kullanmak siz ve bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Multivitamin hapındaki A vitamininin bitkisel kökenli olan beta karoten olması tercih edilir çünkü yüksek dozlarda bile bebeğiniz için güvenli olan A vitamini şekli budur. A vitamininin hayvansal formu olan retinol, yüksek dozlarda bebekte sakatlık yapabilir.

İlgili Yazılar:

  1. Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Folik Asit
  2. Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte İlaç Kullanımı
  3. Gebelik 3. Hafta
  4. Hamilelikte Omega 3 Kullanımı
  5. Hamilelikte Parasetamol (Parol, Minoset vs) Kullanımı

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index.php/2014/01/hamilelikte-vitamin-hapi-kullanimi/