«

»

Tüp Bebek Öncesi Hazırlık

Tüp bebek öncesi hazırlık bazen işlemin kendisi kadar önemlidir. Tam bir kadın doğum muayenesi ve smear testi ile gebelik öncesi tedavi edilmesi gereken durumlar saptanabilir. Muayenede her hamilelik öncesi tamamlanması gereken aşılar ve testler belirlenir. Ayrıca tüp bebeğe özel bazı testler de istenir.

Tüp Bebek Öncesi Testler

Yumurtalık rezervinin ölçülmesi, yumurtalıkların kısırlık ilaçlarına nasıl yanıt vereceklerini öngörmek için önemlidir. Yumurtalık rezervi, adetin üçüncü gününde FSH ve E2 hormonlarını ölçerek veya ultrasonda yumurta keselerini sayarak saptanabilir. Ayrıca herhangi bir gün yapılan AMH testi de yumurtalık rezervinin göstergesidir. Özellikle 35 yaşından büyük kadınlarda olmak üzere, FSH ve/veya E2 yüksek veya AMH düşük çıkarsa veya yumurta keselerinin sayısı az ise tüp bebek ile hamilelik şansı daha düşüktür. Gelgelelim, tüp bebek başarısını belirleyen en önemli tek faktör kadının yaşıdır.

Tüp bebek öncesinde erkeğe sperm testi yapılır. Sperm anormallikleri saptanırsa bir üroloji uzmanına muayene olmanız veya ileri testler gerekebilir. Örneğin, sperm sayısı çok düşük veya “sıfır” olanlarda genetik testler yapılır.

Tüp Bebek Öncesi Müdaheleler

Rahimde myom, polip veya septum (perde) varsa bunların tüp bebek öncesinde alınması gerekebilir. Tüplerin uçlarından tıkanıp içlerinin sıvıyla dolarak şişmiş bir hale geldiği hidrosalpenks durumunda tüp bebek başarısı azalır.  Bunun için tüp bebek tedavisi öncesinde hidrosalpenks bulunan tüpün alınması veya rahimle bağlantısının kesilmesi önerilmektedir.

Erkek kısırlığı tedavisinde son yıllarda büyük gelişmeler olmuştur ve eskiden tedavisi imkansız denen bazı erkekler artık tüp bebek ile çocuk sahibi olabilmektedirler. Menide hiç sperm bulunmayan erkeklerde testisten iğne ile veya parça alınarak sperm bulunabilir. Bu yöntemlerle elde edilen spermler dondurulabilir ve sonra tüp bebek için kullanılmak üzere saklanabilir.

Tüp Bebek Fiyatı

Önceden tüp bebek denemesinin fiyatını bilmek de önemlidir. İlk danışma, tarama testleri, ilaçlar ve mikroenjeksiyon ve embriyo dondurma gibi özel işlemlerin ücrete dahil olmayabileceğini akılda tutunuz. Dikkate alınacak diğer maliyetler seyahat ve konaklama harcamaları ile çalışılmayan zaman sırasında oluşan gelir kaybıdır.

Tüp Bebek Öncesi Hayat Tarzı

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hayat tarzınızı da düzenlemelisiniz. Örneğin kadının sigara içmesi tüp bebek başarı şansını %50 azaltabilir. Bunun için tüp bebek tedavisine başlamadan önce her iki eşin de sigarayı bırakmaları gerekir. Şişmanlık, hem hamilelik şansını azaltarak hem de düşük şansını artırarak tüp bebek sonrası canlı doğum oranını azaltır. Dolayısıyla tüp bebek tedavisi öncesi daha uygun bir kiloda olmak faydalı olabilir.

Kullanılmakta olan tüm ilaçlar, vitaminler de dahil olmak üzere gözden geçirilir çünkü bazılarının zararlı etkileri olabilir. Alkol zararlı olabileceği için tedaviye başlamadan önce azaltılmalı ve tedavi sırasında bırakılmalıdır. Ayrıca aşırı kafein tüketiminden kaçınılmalıdır. Hamilelik öncesi alınan folik asit spina bifida gibi nöral tüp defektleri riskini azalttığı için kadının tüp bebek denemesine başlamadan önce en az 400 mikrogram folik asit hapı alması gereklidir.

Tüp Bebek Öncesi Kimyasallardan Kaçınmak

Tüp bebek öncesi işte veya evde temas ettiğiniz zararlı kimyasallardan kaçınmak için:

 • işlenmiş gıdalardan (sucuk, salam vs…) ziyade taze yiyecekler tüketin
 • metal veya plastik kaplardaki yiyecek veya içecekleri almayın ve bu tür kaplarda saklamayın
 • nemlendirici, kozmetik, duş jeli ve parfüm gibi kişisel bakım ürünlerinin kullanımını en alt seviyeye indirin
 • yeni üretilmiş mobilya, kumaş, yapışmaz tava ve araba satın almayın
 • böcek veya mantar ilaçları (örneğin sinek kovucu, çiçek spreyi, pire tozu) kullanmaktan kaçının
 • evinizi, işyerinizi boyatmayın, boya kokularından kaçının
 • içindekiler listesinde “zararlı” kimyasal bulunmaması veya etiketinde “doğal” (bitkisel vb…) yazmasına güvenerek ürünlerin güvenli olduklarını farz etmeyin

Tüp Bebek Öncesi Beslenme

Tüp bebek öncesi sağlıklı beslenmek için bazı ipuçları:

 • Yediğiniz tahılların en az yarısı kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, yabani pirinç, tam buğday makarnası ve tam buğday ekmeği gibi tam tahıllardan olsun. Her gün en az 80 gr tam tahıl tüketin.
 • Özellikle koyu yeşil sebze, turuncu sebze (havuç gibi) ve kuru fasulye, bezelye, nohut olmak üzere günde 2.5 tabak sebze tüketin.
 • Her gün 2 kase farklı meyve tüketin. Meyve taze veya kurutulmuş olabilir. Ara-öğün ve tatlılarda meyve kullanın. Meyve suyu içiyorsanız, günlük meyve tüketiminizin yarısından az olsun.
 • Her gün 3 su bardağı yağsız veya düşük yağlı (%1) süt veya yoğurt veya eşdeğer miktarda peynir tüketin (40-50 gr peynir 1 su bardağı sütle eşdeğerdir).
 • Aşırı tuzdan, şekerden ve tatlılardan uzak durun.
 • Az yağlı veya yağsız et, tavuk tüketin. Etin yağlarını temizleyin ve tavuğun derisini yemeyin. Izgara, haşlama veya fırında pişirme gibi yağsız pişirme yöntemleri kullanın. Yumurta, kuru fasulye, nohut, bezelye ve kuru yemişler de protein kaynaklarıdır.
 • Yiyecekleri iyice pişirin. Alışveriş yaparken, hazırlarken ve saklarken yiyeceklerin çiğ, pişmiş ve hazır olanlarını mutlaka ayırın. Yiyeceklerin temas edeceği yüzeyleri, ellerinizi, meyveleri ve sebzeleri yıkayın.
 • Köpek balığı, kılıç balığı yemeyin. Haftada bir porsiyon (150 gr) fakat sadece bir porsiyon yağlı balık (hamsi, istavrit, sardalye, doğal alabalık, somon, palamut) tüketin. Başka balık veya deniz ürünü yemeyin.
 • ciğer, küflü peynir, ezme, çiğ veya az pişmiş yumurta, mayonez yemeyin

Tüp Bebek Öncesi Aşılar

Üreme çağındaki kadınların hamilelikten önce aşılarını tamamlamaları hamilelik sırasında enfeksiyonlardan korunmalarını sağlar. Ayrıca doğumdan sonra bebeğin de korunmasına yardımcı olur. En iyisi aşıların tüp bebek tedavisine başlamadan önce tamamlanmasıdır çünkü bazı aşılar hamilelikte yapılmaz.

Kızamıkçık ve su çiçeğine karşı bağışık olup olunmadığı tedaviden önce kontrol edilir (kan testi ile). Bağışık olmayanlara aşı yapılır ancak 4 hafta sonra tedaviye başlanır. Tüp bebek tedavisi öncesi grip ve tetanoz aşıları tamamlanmalıdır fakat bu aşılar hamile kaldıktan sonra da yapılabilirler. Zatürre, hepatit A, hepatit B ve memenjit aşıları bazı özel durumlarda yapılırlar ve eğer yapılacaklarsa en iyisi tedaviye başlanmadan önce yapılmalarıdır.

İlgili Yazılar:

 1. Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler
 2. Tüp Bebek
 3. Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2014/05/tup-bebek-oncesi-hazirlik/