«

»

Yumurtlama Sorunu

Yumurtlama sorunu çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftlerin yaklaşık %25′inde görülür. Yumurtlama sorunu olan hastaların çoğu başarılı olarak tedavi edilebildikleri için sorunun saptanması önemlidir.

Yumurtlama Sorunu Belirtileri

Yumurtlama sorunu olan kadınlarda sıklıkla adet düzensizliği vardır. Bu hiç adet görmeme, seyrek adet görme veya sık adet görme şeklinde olabilir.

Yumurtlama Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Yumurtlama testi olarak beklenen adetten 1 hafta önce kandan yapılan progesteron testi yapılabilir. Hastalar rahim ağzı salgılarının yumurtlama öncesinde ince, uzayan ve renksiz (yumurta akı gibi) bir hal aldığını fark edebilirler. Ayrıca idrar LH kitleri de kullanılabilir.

En kesin yumurtlama testi ise ultrasonla yumurta kesesinin çatlamasının gözlenmesidir. Yumurtlama testleri hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Yumurtlama Sorunu Neden Olur?

Yumurtlama sorunu ya yumurtalığın kendisindeki bir bozukluk nedeniyle ya da yumurtalıkları kontrol eden ve beyinde bulunan hipofiz bezindeki bir bozukluk nedeniyle oluşur. Yumurtlama sorunu olan hastaların yaklaşık %85′inde polikistik over sendromu (PCOS) vardır. Yaklaşık %10′unda hipotalamus veya hipofiz bezi sorunu (sıklıkla kronik hastalık veya aşırı zayıflık nedeniyle) vardır. Kalan %5′inde neden erken menopozdur. Erken menopozda ilaç tedavisi işe yaramaz ve çözüm yumurta naklidir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

PCOS’da yumurtalıklarda ultrasonla görülebilen çok sayıda küçük kistler bulunur. Her beş kadından birinin yumurtalıkları ultrasonda polikistik görünümdedir fakat yumurtlama sorunu hepsinde görülmez. Hormon düzensizliği, şişmanlık, tüylenme artışı ve adet düzensizliği görülebilir. PCOS hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Yumurtlama Sorunu Nasıl Giderilir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviye başlamadan önce yumurtlama sorununun nedeninin bulunması önemlidir. Hipofiz bezinin düzgün çalışmamasına neden olan hormon bozuklukları detaylı olarak araştırılmalıdır ve sorunu gidermek için özgün tedavileri vardır.

Hipofiz bezinin düzgün çalışmamasının en sık nedenlerinden birisi kilo kaybıdır. Kilo kaybının çok fazla olmasına gerek yoktur. Az miktarda bir kilo kaybı bile yumurtlamanın durmasına neden olabilir. Normal kiloda olmak için vücut kitle endeksi 20-25 arasında olmalıdır. Düşük kilolu olanların doğru tedavisi kaybedilen kilonun geri alınmasıdır. Bu hastalarda yumurtlama ilaçları ile de yumurtlama sağlanabilse bile bu şekilde elde edilen bir hamilelikte düşük yapma ve bebeği etkileyen diğer riskler artmıştır.

Yumurtlama İlaçları

Yumurtlama hapları (Klomen, Serophene, Gonaphene) en sık seyrek adet gören kadınlardaki yumurtlama sorunu için kullanılır. Genellikle en fazla 6 ay kullanılırlar. Yumurtlama hapları yeterli gelmezse iğnelere geçilebilir.

Yumurtlama iğneleri (Menogon, Menopur, Merional, Fostimon, Puregon, Gonal-F) genellikle hapa yanıt vermeyen hastalarda kullanılırlar. Yumurtlama iğneleri, yumurtalıklar yanıt verene kadar günlük olarak yapılırlar. Tedavi sırasında yumurtalıklar ultrasonla takip edilir. Yumurta(lar) olgunlaştığında çatlatıcı iğne yapılır.

Yumurtlama ilaçları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Yumurtlama Ameliyatı

Laparoskopi ile yumurtalıkların yüzeyinin yakılması bazı hastalarda yumurtlamayı sağlayabilir. Bu tedavi yumurtlama haplarına yanıt vermeyen bazı hastalarda bir seçenek olarak düşünülebilir.

İlgili Yazılar:

  1. Yumurtlama İlaçları
  2. Yumurtlama Testi Nasıl Yapılır?

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2014/05/yumurtlama-sorunu/