«

»

HPV Testi Sonucu Pozitif Çıktı!

Artık birçok yerde rahim ağzı kanseri taraması için smear testi yerine HPV testi kullanılmaya başlanmıştır. HPV testi sonucu pozitif çıkarsa bundan sonra yapılacaklar konusunda bu yazıdan faydalanabilirsiniz.

HPV testi sonucu pozitif çıkmışsa bundan sonra ne yapılacağı HPV’nin türüne bağlıdır:

 1. HPV-16 ve/veya  HPV-18 (rahim ağzı kanserine en sık neden neden olan türler) pozitif çıkarsa kolposkopi yapılır.
 2. Diğer 12 yüksek riskli HPV’den biri pozitif çıkarsa smear testi yapılır.

a) Smear sonucunda hücre değişikliği çıkarsa kolposkopi yapılır.

b) Smear testi normal çıkarsa, bu sizde genital HPV olduğunu fakat smear testinde hücre değişikliği bulunmadığını göstermektedir. Bu durumda 1 yıl sonra HPV ve smear testleri tekrarlanır. Bir yıl sonraki bu kontrolde:

  • çoğunlukla HPV’nin kaybolduğu görülür ve normal kontrollere geri dönülür.
  • HPV testi hala pozitif veya smear testinde anormallik çıkarsa kolposkopi yapılması gerekir.

HPV (insan papilloma virüsü) kadın ve erkeklerde sık görülen bir virüstür. Genital temas ile, en sık da vajinal veya anal ilişki sırasında, bulaşır.

Cinsellik yaşamış kişilerin çoğuna yaşamlarının bir döneminde HPV bulaşır. Ancak bu kişilerin çoğu bunu fark edemezler çünkü HPV’nin genellikle bir belirtisi olmaz.

Hayatı boyunca tek bir partneri olan kadınlarda bile HPV çıkabilir çünkü HPV eşlerine bulaşmış olabilir.

Sizde HPV olması, sizin veya eşinizin başka bir ilişkisi olduğu anlamına gelmez. HPV’yi ne zaman veya kimden aldığınız kesin olarak bilinemez. HPV saptanmasından yıllar önce bile alınmış olabilir.

Yaklaşık olarak 40 tür HPV vardır. Çoğu durumda, HPV hiçbir sağlık sorununa yol açmadan, kendiliğinden geçer. Bu kişilerde HPV enfeksiyonunu bağışıklık sisteminin temizlediğine inanılmaktadır. Ancak, bazen HPV kendiliğinden geçmez.

Bazı HPV türleri genital siğillere neden olurlar. Diğer HPV türleri ise (yüksek riskli türler) rahim ağzında, zamanla kansere dönüşebilen, hücre değişimlerine neden olabilirler. Genital siğil yapan HPV türleri, kansere neden olan türlerden farklıdır.

HPV testinin pozitif çıkması rahim ağzında HPV olduğunu gösterir. Rahim ağzı kanserinin olduğunu veya ileride olacağını göstermez. Fakat, zamanla kansere dönüşme ihtimali olan hücre değişiklikleri şansı daha yüksektir. Doktorunuzun önerdiği tüm testleri yaptırın ve kontrollerinizi aksatmayın.

HPV’nin neden olduğu hücre değişiklikleri tedavi edilir; HPV tedavi edilmez.

Kaynak: Huh WK, et al, Use of primary high-risk human papillomavirus testing for cervical cancer screening: Interim clinical guidance, Gynecol Oncol (2015)

İlgili Yazılar:

 1. Anormal Smear Testi Sonucu Gelirse Bilmeniz Gerekenler
 2. LSIL Tedavisi
 3. ASCUS Tedavisi
 4. Düzenli Smear Testi Yaşamınızı Kurtarabilir
 5. HPV Aşısı (Rahimağzı Kanseri Aşısı)

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2015/01/hpv-testi-sonucu-pozitif-cikti/