«

»

Kolposkopi

KolposkopiKolposkopi, rahim ağzının görüntüyü büyüten özel bir cihazla (kolposkop) incelenmesidir. Vajina ve rahim ağzı bu sırada ışıkla aydınlatılır. Kolposkop normal görüntüyü defalarca büyütür.

Kolposkopi rahim ağzı veya vajinada anormal hücre olup olmadığını bulmak için yapılan bir işlemdir. Böylece rahim ağzındaki çıplak gözle görülemeyecek sorunlar görülebilir.

Kolposkopi Neden Yapılır?

Kolposkopi rutin yapılan smear testi sonucunda “anormal hücreler” çıkarsa yapılır. Kolposkopi ile bu hücreler için tedavi gerekip gerekmediği anlaşılır.

Kolposkopi şu nedenlerle de yapılabilir:

 • Rahim ağzında siğil görüldüğünde
 • Birçok kez smear testi yapılmasına rağmen sonuç çıkmadığında)
 • Doktor rahim ağzını sağlıklı olarak değerlendiremediğinde.
 • Açıklanamayan vajinal kanama (örneğin ilişki sonrası)
 • Rahim ağzı enfeksiyonu

Bazen kolposkopinin birden çok kez yapılması gerekebilir. Tedavinin sonucunu kontrol etmek için de yapılabilir.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopinin adet dönemi dışında yapılması daha uygundur. Kolposkopiden önce en az 24 saat boyunca şunları yapmamalısınız:

 • vajinal duş
 • tampon kullanımı
 • vajinal fitil kullanımı
 • cinsel ilişki

Önce kadın doğum muayene masasına benzer bir masaya uzanırsınız. Vajinaya bir muayene aleti yerleştirilir ve rahim ağzının görülebilmesi için hafifçe açılır.

Güçlü bir ışığı olan mikroskop (kolposkop) ile rahim ağzı incelenir. Bu sırada kolposkop dışarıda kalır, vajinaya girmez. Anormal bölgelerin daha net görülebilmesi için rahim ağzına bazı sıvılar sürülür. Bu sırada hafif bir yanma hissedilebilir.

Eğer anormal bir alan gözlenirse incelenmek üzere küçük bir parça (biyopsi) alınabilir. Biyopsi alımı sırasında kolunuza bir çimdik atılmasına benzer düzeyde bir acı hissedilir. Biyopsinin amacı smear testinin sonucunu doğrulamaktır.

Ancak, bazen biyopsiye gerek duyulmadan doğrudan tedaviye geçilebilir.

Kolposkopi işlemi genellikle yaklaşık 5 dakika sürer fakat birlikte tedavi de uygulanırsa daha uzun bir zaman alabilir (10-15 dakika).

Kolposkopi Sonrası

Eğer kolposkopi sırasında biyopsi yapılmazsa bir rahatsızlık hissedilmez. Normalde yaptığınız işleri yapabilirsiniz. Birkaç gün süren bir lekelenme olabilir.

Kolposkopi sırasında biyopsi alınmışsa 1-2 gün süren bir ağrı-acı hissedilebilir. Vajinadan bir miktar kanama olabilir. Birkaç gün koyu bir akıntı da olabilir.

Doktorunuz haketelerinizi kısa bir süre için sınırlandırmanızı isteyebilir. Rahim ağzı iyileşirken vajinaya herhangi bir şey yerleştirmemelisiniz:

 • İlişkide bulunmayın
 • Tampon kullanmayın
 • Vajinal duş yapmayın

Aşağıdaki sorunlardan biri görüldüğü taktirde hemen doktorunuzu arayın:

 • Aşırı kanama (saatte bir pedden daha fazla)
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Ateş
 • Titreme

Kolposkopi Sonuçları

Rahim ağzında anormal hücrelerin bulunup bulunmadığı genellikle doğrudan söylenebilir. Biyopsi sonuçlarının çıkması ise zaman alabilir.

Kolposkopi yapılan her 10 kadından 4′ünde sonuç normal çıkar. Normal sonuç demek rahim ağzının sağlıklı göründüğü ve bir sonraki smear testinden önce kanser gelişme riskinin düşük olduğu anlamını taşır. Yaşınıza bağlı olarak bir sonraki smear testini 3-5 yıl sonra yaptırmanız istenir.

Kolposkopi yapılan her 10 kadından 6′sında ise rahim ağzında anormal hücreler gözlenir. Bu mutlaka kanser anlamına gelmez fakat tedavi edilmezse bazen kansere dönüşebilirler.

Çok nadiren, kolposkopi sırasında rahim ağzı kanseri saptanır. Böyle bir durumda hemen tedaviye başlanır.

Kolposkopi Sonrasında Tedavi Edici İşlemler

Hafif anormalliklerin her zaman tedavi edilmesine gerek yoktur. Tedavi gerekirse, amaç mümkün olduğunca fazla miktarda normal doku bırakarak anormal hücreleri çıkarmaktır.

En sık yapılan tedavi LEEP’tir. LEEP ile anormal hücreleri çıkarmak için ısıtılmış bir tel halka kullanılır ve çoğunlukla lokal anestezi ile yapılabilir. İşlem yaklaşık birkaç dakika sürer.

Anormal hücrelerin çıkarılması genellikle başarılır (başarı oranı yaklaşık %90′dır). Tedavinin başarısını kontrol etmek için bir süre sonra tekrar smear testi yapılır.

Endişelenmemeye Çalışın

Eğer size kolposkopi önerilmişse, kanser olduğunuzu farz etmemelisiniz.

Kolposkopi önerilen her 1000 hastanın 1′inden daha azında rahim ağzı kanseri olduğu bulunur.

Rahim ağzı kanseri taraması başarılıdır çünkü kanser gelişmesinden yıllar önce hücre değişiklikleri oluşabilir. Bu hücre değişikliklerinin erken olarak saptanıp tedavi edilmesi daha kanser gelişmeden önlenmesini sağlayabilir.

İlgili Yazı Yok.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2015/02/kolposkopi/