«

»

Çikolata Kisti

Çikolata kisti (endometrioma) bir tür yumurtalık kistidir. Kist içinde erimiş çikolata benzeri bir sıvı olduğu için bu adla anılır. Çikolata kisti aslında endometriozis hastalığının bir türüdür. Endometriozis, rahim içini kaplayan dokunun rahim dışındaki diğer organlarda bulunmasıdır. Bu hastalık yumurtalık içinde bir kist şeklinde olduğunda buna endometrioma veya çikolata kisti denir.

Ultrasonda bir yumurtalık kisti görüldüğünde kistin görüntüsüne bakılarak çikolata kistinden şüphelenilir fakat kesin tanı ancak kistin çıkarılıp mikroskopla incelenmesi ile konur.

Çikolata kisti bir kadının üreme potansiyeli için ciddi bir tehlikedir. Genel olarak ilaç tedavisine iyi yanıt vermez. Çikolata kistinin sağlıklı yumurtalık dokusunu harap etme potansiyeli vardır. Sonuçta yumurtlama sorunları ve erken menopoza yol açabilir.

Çikolata Kisti Neden Olur?

Çikolata kistinin bilinen bir nedeni yoktur fakat büyük ihtimalle bazı genler hastalığa karşı yatkınlık sağlarlar. Bu nedenle, annesinde ve/veya kız kardeşinde çikolata kisti bulunan kadınlarda aynı hastalığın görülme riski daha fazladır. Ayrıca ilk adet yaşı, diğer jinekolojik faktörler ve çevresel etkenlerin bir kadında çikolata kisti gelişmesini etkilemesi mümkündür. Plastik malzemelerde bulunan fitalat gibi bazı hormon bozucu kimyasalların çikolata kisti riskini artırdığı yönünde kuşkular mevcuttur.

Çikolata Kisti Aşağıdakilere Neden Olabilir:

 • Yumurtalık kanseri riskini artırabilir
 • Alt karın ağrısı yapabilir
 • Kısırlığa katkıda bulunabilir
 • Yumurtalık işlevlerini azaltabilir
 • Kısırlık tedavilerinin başarısını azaltabilir

Tedavi

 • Belirtilerin takip edilmesi
 • Ultrasonla takip
 • İlaç tedavisi
 • Cerrahi olarak kistin çıkarılması

Cerrahi

Üreme çağındaki bir kadında ultrasonla çikolata kisti olarak tahmin edilen bir kistin kötü huylu bir tümör olma ihtimali yüzde birden azdır. Genel olarak, ultrasonla çikolata kisti olarak tahmin edilmiş bir yumurtalık kisti, 4 cm’den büyük ve bir süre beklenmesine rağmen geçmez ise kötü huylu bir tümör olmadığından emin olmak için çıkarılması gerekir. Şiddetli alt karın ağrılarında da operasyon gerekir.

Çikolata kistinin neden olduğu şikayetleri gidermek için ilaç tedavisi genellikle yetersiz kalır. Kistin çıkarılması ise uzun süreli bir rahatlama sağlar. Çocuk sahibi olamayan ve başka bir neden saptanamayan kadınlarda çikolata kistinin çıkarılması (tüp bebek uygulanmayacaksa) doğurganlığı artırabilir. Tüp bebek planlayan hastalarda ise tedaviye başlamadan önce çikolata kistinin çıkarılması nadiren önerilir. Çünkü kist çıkarılması gebelik oranlarını artırmadığı gibi yumurta sayısını azaltabilir de.

Cerrahi, modern çikolata kisti tedavisinin temel direğidir. Bununla birlikte, operasyonun hangi teknikle yapıldığı ve zamanlaması tedavi başarısında dramatik bir değişiklik yapabilir. Çikolata kisti, laparoskopi ile konzervatif olarak standart teknikle çıkarılsa bile yumurtalıkta kalıcı bir hasar bırakacağı kesindir. Çikolata kisti tedavisinde amaç yumurtalıklara en az zarar vererek, güvenli ve yaşam kalitesini artıran yöntemlerle kadının üreme şansını artırmaktır.

İlgili Yazılar:

 1. Yumurtalık Kisti
 2. Bartholin Kisti Absesi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
 3. Endometriozis Ameliyatı Sonrası Gebelik Şansınız Artabilir

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.canersonmez.com/index/2016/07/cikolata-kisti/